Skip to content
Menu
Menu

Aplikujte ihneď po výsadbe. Uhorky budú odolné voči chorobám

Prečítať článok

Uhorky sú mimoriadne vďačnou zeleninou na pestovanie. Nemajú žiadne špeciálne požiadavky a starostlivosť o ne je jednoduchá. Zároveň sa vyznačujú nielen vynikajúcou chuťou, ale aj vysokým výnosom. Ako ho ešte zvýšiť?

Stačí, ak do svojej starostlivosti o uhorky pridáte niekoľko jednoduchých trikov a budete môcť zo svojej záhradky zbierať ešte viac uhoriek.

Pestovanie uhoriek – jednoduché a prospešné

O uspokojení, ktoré prináša pestovanie a možnosť konzumovať doma vypestovanú zeleninu, netreba nikoho presviedčať. Je to jedinečná chuť, množstvo vitamínov a radosť z úspechu.

V tomto ohľade sú uhorky bezkonkurenčné – prinášajú vysokú úrodu pri malom množstve času a námahy. Stačí si zapamätať niekoľko základných termínov a činností počas pestovania.

V prvom rade nezabudnite, že uhorky milujú teplo. Sadenice pripravujte až po prvej polovici apríla a do pôdy ich presádzajte až po skončení tzv. chladného záhradkárskeho obdobia, teda v druhej polovici mája.

Ako pestovať uhorky?

Ako sme už spomenuli, táto zelenina má radšej vyššie teploty, preto by sa mala vysádzať na dobre slnečnom mieste. Pred výsadbou uhoriek pridajte do jamiek drevný popol a vylúpaný hrach. Nezabudnite rastliny výdatne zalievať a hnojiť.

Ak sa budete o uhorky správne starať, odmení sa vám štedrou úrodou až 10 kg zeleniny z jednej rastliny! Ako dosiahnete takýto vynikajúci výsledok? Stačí použiť jednoduchý trik založený na jedlej sóde.

Hnojivo na uhorky sódou bikarbónou

Rýchly rast uhoriek si vyžaduje pravidelné prihnojovanie a hnojenie pôdy. Aby sme rastliny posilnili, „ošetríme“ ich jedlou sódou. Jej výnimočné vlastnosti radi využijeme pri varení a čistení, ale oplatí sa ju použiť aj v záhrade. Ako na to? Použite metódu 1:10.

Nasypte 10 g jedlej sódy do 1 litra vody a premiešajte. Každých štrnásť dní zalievajte uhorky na záhone hotovým prípravkom. Postup zopakujte trikrát. Ako funguje hnojivo s jedlou sódou?

Zásaditá reakcia jedlej sódy neutralizuje kyslé pH pôdy, čím vytvára priaznivé podmienky pre rast zeleniny. Prídavok sódy posilňuje rastliny, ktoré sa stávajú odolnejšími voči pôsobeniu škodlivých patogénov, patogénov, ako sú huby a škodcovia. Takto ošetrené uhorky tiež lepšie odolávajú teplotným výkyvom.

Zdroj