Skip to content
Menu
Menu

Čo na nepríjemnú bolesť zubov? Tipy na domácu liečbu

Prečítať článok

Bolesť zubov zažije vo svojom živote každý, či už následkom zubného kazu alebo podráždením ďasien. Navyše vie prekvapiť v tú najnevhodnejšiu dobu, takže niekedy okamžitá návšteva zubného lekára ide bokom. V článku vás s bolesťou zubov zoznámime bližšie a poradíme, ako si môžete od bolesti uľaviť pomocou domácich prostriedkov.

Čo je bolesť zubov?

Jedná sa o bolesť, ktorá sa deje vo vnútri zuba alebo okolo neho. Príčinou menších, zvládnuteľných bolestí môže byť podráždenie ďasien. Avšak tie silnejšie bolesti sú spôsobené priamo zubami a ústami a najlepším riešením je navštíviť lekára a neriešiť zdravotné problémy na vlastnú päsť.

Prečo zub toľko bolí?

Buničina vo vnútri zuba je mäkký materiál obsahujúci nervy, tkanivá a cievy. Tieto dreňové nervy patria k najcitlivejším nervom v ľudskom tele. Akonáhle dôjde k ich podráždeniu alebo infekciám baktériami (abscesmi), človek pociťuje silnú bolesť zubov.

Čo stojí za príčinou bolesti zuba?

zubný kaz,

zubný absces (bakteriálna infekcia v strede zuba),

zlomenina zuba,

poškodená výplň,

žuvanie žuvačiek, gumových cukríkov, škrípanie alebo zatínanie zubov,

infekcia ďasien,

extrakcia alebo erupcia (prerezávanie) zuba.

Pridzružené problémy bolesti zubov

ostrá a konštantná neznesiteľná bolesť zubov – u niekoho sa objavuje iba vtedy, ak je na zub vyvíjaný nátlak (bolesť zuba na skus),

pulzujúca bolesť zuba,

bolesť zuba na poklep a skús,

opuch okolo zuba – vačok,

horúčka,

bolesti hlavy,

vytekajúci hnis a zápach zo zuba,

zápach z úst.

Mohlo by Vás zaujímať: Čo pomáha na bolesť hrdla?

Môže bolesť sama ustúpiť?

Niektoré bolesti zubov, ktoré pochádzajú iba z miest okolo zuba, môžu samy odísť bez toho, aby ste museli k zubárovi. Ide najmä o podráždenie ďasien, kedy ďasná začervenajú a bolia. Počas tejto doby sa snažte nežuvať okolo postihnutej oblasti a vyberajte jedlá skôr v tekutejšom a mäkšom stave – jogurty, vajcia, výživy a pod. Tiež sa vyhýbajte sladkostiam, horúcim a studeným nápojom.

Čo pomáha na bolesť zubov?

Pomôcť môže domáca liečba, napr. výplach úst soľou a teplou vodou, lieky na bolesť zubov. Vyskúšať môžete aj prírodnú liečbu, kedy je vhodný cesnak, klinčekový olej či mätový čaj. Zaručene vám však môže pomôcť zubár.

Zdroj foto: My Ocean Production / Shutterstock.com

Domáca liečba boľavého zuba

Pre dočasnú úľavu od bolesti zubov môžete vykonať nasledujúce:

Vypláchnite si ústa roztokom soli a teplej vody – slaná voda pomôže uvoľniť nečistoty medzi zubami, pôsobí ako dezinfekčný prostriedok a znižuje zápaly.

Vypláchnite si ústa peroxidom vodíka – peroxid vodíka (3% roztok) tiež pomáha znižovať zápal a bolesť. Zrieďte ho rovnakým dielom vody a dôkladne vypláchnite. Pozor, nikdy roztok neprehĺtajte!

Ak sa u vás vyskytol opuch, priložte na 20 minút studený obklad na postihnutú stranu tváre.

Lieky na bolesť zubov – v lekárňach je množstvo voľnopredajných liekov, ktoré od bolesti uľavia. Pomôcť môžu aj rôzne prášky na bolesť zubov.

Prečítajte si tiež: Čo to je predmenštruačný syndróm (PMS) a ako uľaviť od bolesti?

Prírodná liečba boľavého zuba

Pokiaľ vás prepadla bolesť zuba, môžete využiť domáce babské rady, ktoré na bolesť zuba môžu pomôcť.

Klinčekový olej – jedná sa o prírodné antiseptikum, ktoré tlmí bolesť a znižuje zápal. Naneste malé množstvo klinčekového oleja na vatový tampón a aplikujte na bolestivé miesto. Alebo môžete pridať kvapku klinčekového oleja do malého pohára vody a dôkladne ústa vypláchnite.

Vanilkový extrakt – alkohol vo vanilkovom extrakte dočasne tlmí bolesť a jeho antioxidanty pomáhajú s liečbou. Pomocou prstov alebo vatového tampónu naneste extrakt na zub a ďasná niekoľkokrát denne.

Mätový čaj – upokojujúce vlastnosti mäty piepornej možno aplikovať na bolestivé miesto pomocou chladeného mätového čajového vrecka. Držte čajové vrecko čo najbližšie k boľavému zubu a ďasnám.

Cesnak – vytvorte pastu z rozdrveného strúčika cesnaku a aplikujte na postihnutú oblasť. Cesnak môže zabíjať baktérie (obsahuje antimikrobiálny alicín) a zmierňovať bolesť zubov v noci a aj cez deň.