Skip to content
Menu
Menu

Čo znamená tento biely povlak na vašich sadeniciach? Kým ich vyhodíte, spozornite

Prečítať článok

Ak ste si niekedy všimli biely povlak na sadeniciach paradajok, pravdepodobne vás ako prvé napadla pleseň. Buďte si istí, že predtým, ako sadenice vyhodíte, dvakrát si premyslite, čo s nimi naozaj nie je v poriadku.

Samozrejme, vo väčšine prípadov to bude pleseň, ale premýšľali ste o tom, že by to mohli byť napríklad usadeniny z vody alebo vplyv hnojenia sadeníc?

Čo je to biely povlak na sadeniciach paradajok?

Biely povlak na sadeniciach paradajok nemusí nevyhnutne súvisieť s plesňou. V skutočnosti môže súvisieť s potrebou hlavných faktorov.

Na začiatok si zoberme spomínanú pleseň. Jej prítomnosť možno rozpoznať podľa bieleho nánosu podobného vate, ktorý sa ukladá na povrch pôdy. Často je to dôsledok prílišného zalievania alebo nedostatočnej drenáže a zlého vetrania kvetináča a miestnosti. Pleseň môže vzniknúť aj v dôsledku príliš malého slnečného žiarenia na sadeniciach.

Ďalším prípadom môžu byť napríklad minerálne soli vyzrážané z vody. V takom prípade sa biely porast na slnku mierne leskne. Vzniká v dôsledku používania viaczložkových hnojív v nesprávne pripravenej vode, t. j. vo vode, ktorá mala príliš vysoké pH a tvrdosť.

Nie je to pleseň, ale chyba v starostlivosti

Niekedy nie je biely výkvet na sadeniciach paradajok nič iné ako vyzrážaný vápnik. Nálet potom bude mať štruktúru tvrdých hrudiek s mierne žltkastou farbou. Je to dôsledok zalievania sadeníc tvrdou vodou z vodovodu.

Hoci prítomnosť tohto typu bieleho povlaku rastlinám neškodí, oplatí sa zvýšiť pH pôdy, aby ste sa zbavili nevzhľadného problému.

Ako bojovať proti plesni na sadeniciach paradajok?

Čo však v prípade, ak sa z bieleho výkvetu skutočne vykľuje pleseň? Potom sa proti nej môžeme pokúsiť bojovať škoricou alebo protiplesňovými prostriedkami. Samozrejme, bude potrebné zintenzívniť starostlivosť o rastliny a poskytnúť im čo najlepšie podmienky na rast.

Na tento účel sa odporúča používať vodu z vodovodu, ktorá pred zalievaním stála aspoň 24 hodín. Namiesto nej možno použiť aj dažďovú alebo filtrovanú vodu. Je dôležité, aby voda na zalievanie mala pH 6 až 6,5 a relatívne nízky obsah vápnika.