Skip to content
Menu
Menu

Pijete perlivé vody? Toto vám môžu urobiť so žalúdkom

Prečítať článok

Je perlivá voda škodlivá? Vyvoláva perlivá voda žalúdočné krvácanie? Hoci je tento nápoj známy už od 18. storočia, mnohé mýty o jeho konzumácii sa dodnes opakujú ako mantra. Čo je to perlivá voda a aký má vplyv na zdravie?

Perlivá voda je jednoducho minerálna alebo pramenitá voda, ktorá bola pod tlakom obohatená o oxid uhličitý. Pre mnohých ľudí je perlivá voda jediným legitímnym spôsobom hydratácie, zatiaľ čo iní veria, že je zdraviu škodlivá – ničí zubnú sklovinu a spôsobuje tráviace problémy. Aká je pravda?

Je perlivá voda zdravá?

Sýtená voda by v prípade zdravého človeka nemala spôsobovať žiadne ťažkosti. Prítomnosť oxidu uhličitého nie je škodlivá a naopak, môže mať pozitívne účinky. Sýtená voda viac uhasí smäd vďaka bublinkám, ktoré dráždia chuťové poháriky a podnebie. Okrem toho prítomnosť oxidu uhličitého udržiava vodu dlhšie čerstvú.

Dôležité je, že perlivá voda – rovnako ako minerálna alebo pramenitá voda bez bubliniek – účinne hydratuje organizmus, a to je jedna z mnohých dôležitých funkcií vody. Štúdie tiež ukázali, že pitie perlivej vody môže viesť k okamžitému (ale krátkodobému) zvýšeniu pocitu sýtosti. Je to vďaka bublinkám, ktoré zvyšujú pocit plnosti v žalúdku, ale v žiadnom prípade neprispievajú k trvalému zväčšeniu obvodu brucha. Viac – perlivá voda môže pomôcť pri trávení a zmierniť zápchu.

Perlivá voda, najmä tá bez prídavných látok, neobsahuje kalórie, takže je dobrou voľbou pre tých, ktorí sa obávajú o svoju hmotnosť. Môže byť zdravou alternatívou sladených perlivých nápojov, čím pomáha znížiť príjem cukru. Na tomto mieste je vhodné dodať, že perlivá voda nepoškodzuje zubnú sklovinu. Sladké perlivé nápoje to robia, zatiaľ čo prírodná perlivá voda je oveľa menej kyslá a nemala by spôsobovať poškodenie.

Kto by nemal konzumovať perlivú vodu?

Ľudia s určitými zdravotnými ťažkosťami by mali byť pri pití perlivej vody opatrní. Ľudia s gastroezofageálnou refluxnou chorobou môžu po konzumácii sýtenej vody zaznamenať zosilnenie príznakov a osoby s dráždivým črevom môžu pociťovať zvýšené nadúvanie a nepríjemné pocity. Medzi ďalšie kontraindikácie konzumácie vody patria žalúdočné vredy, opakované bolesti žalúdka, chronická obštrukčná choroba pľúc, problémy s hrdlom alebo hrtanom a hypertenzia.

Zdroj