Pestovateľská sezóna uhoriek je v plnom prúde. Ak spozorujete, že sa na listoch začínajú objavovať žlté škvrny, treba zistiť príčiny a prijať účinné opatrenia. V opačnom prípade hrozí, že prídete o úrodu.
Rozpoznajte ľahko odstrániteľné príčiny
Žltnutím listov dáva rastlina uhorky jasne najavo, že je ohrozená. Dôvodov ohrozenia môže byť niekoľko. Vylučovacou metódou môžete ľahko určiť príčinu a rýchlo zjednať nápravu daného stavu.
Listy strácajú sviežu zeleň a rastliny celkovo ochabujú?
Na vine je nedostatok závlahy obzvlášť v parných a suchých dňoch. V lete treba uhorky denne zalievať, pretože tvoria plody, ktoré na svoj rast potrebujú veľa vody (plod uhorky obsahuje asi 95 % vody).
Listy žltnú a krútia sa, rastlina je celkovo neduživá?
V takom prípade jej chýba dostatok výživy a svetla. Aby ste to rýchlo napravili, použite viaczložkové hnojivo do zálievky. Jedine tak je zaručené, že sa k rastline výživa dostane okamžite. Pretrhaním listov a postranných šľahúňov presvetlíte porast rastliny.
Žltkasté listy, zarazil sa celkový rast a plody sú zakrútené?
Na vine môže byť nedostatočná teplota. Uhorky sú teplomilné. Na vonkajších záhonoch môžu trpieť zimou predovšetkým v noci. V takom prípade na noc cez porast prehoďte bielu netkanú textíliu. Ráno ju nezabudnite zložiť, inak by sa mohli šíriť na uhorkách choroby.
Príčinou je pleseň
Najčastejšou chorobou uhoriek je pleseň uhorková (Peronospora cubensis). Ako u väčšiny plesní je jej výskyt závislý od teplých a vlhkých podmienok. Mycélia plesne sa uchytávajú na spodných stranách listov.
Tým vytvára ložiská patogénov, ktoré sú schopné počas krátkej doby celú rastlinu zahubiť. Spočiatku sú príznaky málo viditeľné, ľahko sa tak zamenia za iné príčiny žltnutia listov.
Na listoch sa objavujú nenápadné žlté škvrny, ktoré sa s rozširujúcou plesňou sfarbujú do hneda. Tým, ako odumierajú rastlinné pletivá, celý list nakoniec zhnedne a pôsobí suchým dojmom.
Ako ošetriť rastlinu napadnutú plesňou
Pokiaľ sa ukáže na rastlinách plesňové napadnutie, berte to ako stav ohrozenia celej úrody. Plesne sa rýchlo šíria a ich spóry sa roznášajú vzduchom aj do väčšej vzdialenosti. Ak váš sused pestuje tekvicovité rastliny, ktoré sú napadnuté plesňou, ľahko sa stane, že sa táto choroba prenesie aj na vaše uhorky.
Čo teda robiť pri výskyte? Ihneď otrhajte a zlikvidujte napadnuté listy, použite adekvátny postrek napr. Acrobat, Kuprikol. Nasadiť môžete aj múdru protiplesňovú špongiu Pythium oligandrum.
Čo robiť, aby k napadnutiu nedošlo
Zásadná je prevencia! Vyberajte si odrody, ktoré sú imúnne proti plesňovým ochoreniam. Dodržujte pestovateľské zásady ako sú kvalitná pôda, svetlo, pravidelná zálievka, adekvátna teplota.
V skleníku uhorky vyväzujte do vertikálnej polohy, prevzdušňujte rastlinnú hmotu vylamovaním šľahúňov a odstraňovaním listov. Často vetrajte.
Zaistite prístup vzduchu medzi jednotlivé rastliny aj pri pestovaní uhoriek na vonkajších záhonoch. Ovplyvníte to hneď na začiatku výsevu alebo výsadby, ktorá nesmie byť veľmi hustá.
Správnym hnojením podporíte zdravie rastlín, ktoré sú silnejšie a odolnejšie proti chorobám a škodcom. Aplikuje ku koreňom preventívne múdru špongiu, ktorá vie konkurovať plesniam a múčnatke. Protiplesňová huba sa rozmnožuje nielen na rastline, ale aj v okolí. Tým zabraňuje vzniku plesní, ktoré sa môžu šíriť v pôde.
Rada na koniec. Buďte dobrými pozorovateľmi a kontrolujte pravidelne pestované plodiny. Jedine tak sa vyhnete možnému zanedbaniu prevencie a vzniku chorôb.
Pozrite si tiež:
Ak chcete vidieť aj ďalšie zaujímavé nápady a inšpirácie, zostaňte s nami!
Povedzte o nás Vašim priateľom
Nezabudnite dať “LIKE” na našu Facebook stránku, ak chcete dostávať nové inšpirácie každý deň!
The post Začali vám žltnúť listy uhoriek? Príčin môže byť hneď niekoľko ale jedno je isté – rozhodne konajte rýchlo! appeared first on Šikovník.