Paradajky sú nepochybne jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny Slovákov. Sú chutné, zdravé a dajú sa úspešne pestovať v záhrade alebo aj na terase a balkóne.
Pestovanie paradajok síce nie je veľmi zložité, ale vyžaduje si dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel. Nie je tiež na škodu použiť niekoľko trikov na posilnenie rastlín a získanie bohatej úrody.
Základné pravidlá pestovania paradajok
Na Slovensku sa paradajky pestujú zo sadeníc, ktoré sa vysievajú už v marci. Všetko, čo potrebujete, je úrodná pôda, trochu slnka a voda, aby sa sadenice objavili. Keď sa objaví prvých pár listov, rastliny je potrebné vyklčovať, t. j. presadiť do väčších kvetináčov.
Keď sa teplota vonku zvýši a sadenice budú vysoké približne 20 cm, bude čas presadiť ich do zeme. Najlepší čas na to je druhá polovica mája, keď pominú mrazy, pokiaľ nemáte skleník, v takom prípade môžete paradajky presadiť do zeme o niečo skôr.
Sadenice by mala byť kompaktná a silná, inak bude náchylnejšia na choroby. Navyše ochabnutá, tenká stonka sa môže pod váhou zrelých paradajok zlomiť. Ako však rastlinu posilniť a zabrániť vybiehaniu sadeníc?
Chcete posilniť svoje paradajky? Pohlaďte ich
Sadenice paradajok sa nazývajú vybiehajúce alebo vypuklé, keď sú príliš predĺžené a ochabnuté. Môže to byť spôsobené nedostatočným osvetlením, príliš vysokou teplotou alebo príliš neskorým pikírovaním sadeníc. Hneď ako spozorujete, že stonky paradajok sa stenčujú, musíte ich posilniť.
Účinným, aj keď dosť neobvyklým spôsobom posilnenia sadeníc paradajok je… ich hladenie. Ako presne to ovplyvňuje vývoj rastliny a ako to robiť správne, aby bola stonka paradajky hrubšia a silnejšia?
Pohladenie paradajok
Hladenie rastlín je v skutočnosti stresový stimul, ktorý vedie k ich zakrpateniu, ale našim paradajkám to neublíži. Naopak, takto stimulovaná rastlina začne rásť naprieč namiesto pozdĺž – jej stonka sa stane hrubšou, a to je u paradajok žiaduce.
Ako hladíme naše sadenice? Stačí jemný dotyk zameraný na hornú časť rastlín. Hladenie, trenie a kefovanie paradajok môžeme vykonávať rukou alebo pomocou palice. Stačí to robiť pravidelne, aby ste získali hrubé a silné stonky a posilnili úrodu.