Skip to content
Menu
Menu

V Rákociho paláci vystavujú vzácne diela z fondu starého umenia

(ako) – Krajské múzeum v Prešove otvorilo včera výstavu zreštaurovaných umeleckých diel zo svojich zbierok. V špeciálne upravených priestoroch na poschodí Rákociho paláca budú môcť návštevníci až do 28. augusta obdivovať dva tucty umeleckých skvostov. Väčšina diel je vystavená po prvýkrát.

Krajské múzeum v Prešove predstaví svojim návštevníkom barokové plastiky anjelov či zreštaurované Umučenie pôvodom zo Spiša. Podľa Samuela Brussa, odborného pracovníka múzea, je nepochybne raritou aj trojica evanjelistov neznámeho šarišského alebo spišského rezbára zo 17. storočia.

Medzi unikáty radí aj 13 prezentovaných závesných obrazov. „Ide hlavne o portréty aristokracie, ktoré v minulosti získalo múzeum zberom z panských sídiel. Tieto zbery sa vykonávali na našom území po skončení druhej svetovej vojny,“ vysvetlil Samuel Bruss, vedúci organizačnej jednotky, kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou.

Ľudmila Zozuľáková počas reštaurátorských prác.

Dáme s citrónom vdýchli jas až po 70 rokoch

Jedinečným dielom prezentovaným na výstave je však podľa jeho slov aj Dáma s citrónom z obdobia prvej tretiny 18 storočia. Ide o dielo neznáme európskeho majstra a tento portrét čakal na reštaurovanie viac ako 70 rokov.

„K portrétu prezradím len toľko, že sa do Prešova dostal pravdepodobne po rozsiahlom požiari Humenského zámku v roku 1946. Pre návštevníkov výstavy máme však aj ďalšie prekvapenie, po prvýkrát tu môžu vidieť aj dlhodobo deponované obrazy členov rodu Dessewffy,“ hovorí Bruss.

Ako ďalej dodáva, tieto obrazy opatruje od smrti posledného mužského potomka marhaňskej vetvy tohto rodu kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou, ako organizačná súčasť Krajského múzea v Prešove.

Reštaurátorkou a zároveň aj autorkou tohtoročnej nosnej výstavy múzea je Mgr. Art. Ľudmila Zozuľáková. Odborne sa na nej spolupodieľali aj pracovníci múzea Jakub Šnajder a Samuel Bruss.

Foto: Krajské múzeum Prešov