Skip to content
Menu
Menu

Aké huby sa dajú zbierať v máji? Tieto druhy teraz nájdete v slovenských lesoch

Prečítať článok

8.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mahony).

Začiatkom mája už v slovenských lesoch rastú niektoré huby. Tí, ktorí sa zúčastňujú na zbere húb počas mája, môžu nájsť druhy, ktoré sú veľmi obľúbené. Vysvetlíme vám, ktoré huby rastú v máji.

Niektoré druhy húb rastú v slovenských lesoch už začiatkom mája.
Foto: shutterstock/Mahony

Hlavná sezóna húb sa zvyčajne začína v septembri. Hubári však nemusia čakať na zber až do jesene. Stojí za to vedieť, že niektoré druhy húb rastú v slovenských lesoch už začiatkom mája.

Aké huby rastú v máji? V máji môžete okrem iného zbierať smrčky, kozáky a suchohríby

V máji môžete nájsť niekoľko obľúbených druhov húb. Patrí medzi ne okrem iného aj smrčok jedlý, ktorý mnohí oceňujú pre ich originálnu, orieškovú a korenistú chuť. Vo všeobecnosti sa smrčkové huby dobre hodia do cestovín, polievok a mäsových jedál. Môžu sa tiež podusiť na masle a podávať so soľou a korením ako jednoduchá príloha. Ďalšie huby, ktoré môžeme nazbierať už aj v máji sú aj hríby a suchohríby, ktoré sa pre svoju výnimočnú chuť hojne využívajú v potravinárskom priemysle. Počas zberu húb v máji môžete nájsť aj:

suchohríby;

masliaky;

šampioňóny;

kozáky;

hliva ustricová;

judášovo ucho;

tanečnica poľná.

Smrčok jedlý mnohí oceňujú pre jeho originálnu chuť.
Foto: shutterstock/Andrew S Phelps

Počas májového zberu húb nezabudnite na pravidlá bezpečného zberu húb

Niektoré huby obsahujú veľmi jedovaté látky, preto by ste mali zbierať len tie druhy, o ktorých ste si istí, že sú jedlé. Použite atlas húb, aby ste si overili, ktorým druhom by ste sa mali vyhnúť. Mali by ste pamätať aj na to, aby ste nezbierali huby, ktoré rastú na okraji lesa, v priekopách a v blízkosti zhlukov odpadu. Takéto exempláre môžu byť škodlivé, pretože huby absorbujú škodliviny zo svojho okolia.

Keďže huby sú ťažko stráviteľné, mali by sa správne variť a konzumovať v primeranom množstve. Lesné huby by nemali jesť malé deti alebo ľudia s poruchami trávenia.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy ísť na huby? Jeden deň dažďa nestačí. Hubári odporúčajú

Na huby do lesa? Lepšie je v záhrade. Tieto huby môžete bezpečne pestovať aj doma. A potom si ich vychutnajte

The post Aké huby sa dajú zbierať v máji? Tieto druhy teraz nájdete v slovenských lesoch appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj