Skip to content
Menu
Menu

Ako sa vyrábajú perly? „Morské diamanty“ sú symbolom luxusu, ale trvá to dlho. Niektoré nepočkajú

Prečítať článok

1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/BlackCavaliere).

Perly sú veľmi žiadané. Zdobia oblečenie a šperky, ale nielen to, sú aj doplnkom mnohých kozmetických prípravkov. Vyzerajú krásne, ale len málo ľudí vie, ako sa tieto nezvyčajné a vzácne guľôčky vyrábajú.

Perly sú veľmi žiadané. Zdobia oblečenie a šperky, ale nielen to, sú aj doplnkom mnohých kozmetických prípravkov. Vyzerajú krásne
Foto: shutterstock.com/BlackCavaliere

Vyzerajú tajomne a elegantne. Nazývajú sa „morské diamanty“, pretože sa neťažia z hlbín zeme, ale pochádzajú z vody. Patria medzi najžiadanejšie minerály na svete. Sú cenené v šperkoch aj v kozmetike. Symbolizujú krásu, jemnosť a hojnosť. Ako vznikajú?

Ako vznikajú perly? „Podvodné diamanty“ vznikajú aj za niekoľko rokov

Perly pochádzajú z lastúrnikov a proces ich tvorby sa začína, keď sa do mäkkýša dostane cudzie teleso, napríklad zrnko piesku. Lastúrniky sa snažia brániť a produkujú látky nazývané mukopolysacharidy, ktoré obklopia cudzie teleso. Takto vzniká jadro perly. Tento proces však nie je rýchly a môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

Takto sa vyrábajú prírodné perly v zajatí. Pri chove lastúrnikov sa zámerne vkladá cudzie teleso, aby mäkkýše začali produkovať perlotvornú látku. Kultivované perly sa od prírodných perál líšia vzhľadom. Zvyčajne majú okrúhly tvar, hoci veľa závisí od podmienok, v ktorých boli chované. Svoju úlohu zohráva aj slanosť a teplota vody.

Pri chove lastúrnikov sa zámerne vkladá cudzie teleso, aby mäkkýše začali produkovať perlotvornú látku. Kultivované perly sa od prírodných perál líšia vzhľadom.
Foto: shutterstock.com/muratart

Aké sú druhy perál? Najdrahšie perly na svete pochádzajú z Číny a Japonska

Rozlišujeme niekoľko druhov perál, ktoré sa líšia formou pestovania, tvarom a farbou. Tu sú najobľúbenejšie druhy

Perly Akoya kultivované v Japonsku a Číne majú okrúhly tvar a vysoký lesk. Ich maximálna veľkosť je 10 mm. Majú žltú, krémovú, ružovú a bielu farbu. Dosahujú najvyššie ceny.

Perly Thaiti pochádzajú z Francúzska. Dosahujú priemer až 18 mm a ich farba sa pohybuje od tmavej po grafitovú.

Perly z južných morí pochádzajú z austrálskych a filipínskych kultúr. Dosahujú priemer do 16 mm a sú mimoriadne vzácne. Majú striebornú a zlatú farbu.

Sladkovodné perly sa pestujú v Číne, Japonsku a USA. Majú rôzne tvary a dosiahnutie dokonale oválneho tvaru je vzácne. Ich priemer môže dosahovať až 8 mm. Sú to najčastejšie používané perly vďaka ich nízkej cene.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zrenovovala som ním šperky po babičke. Teraz sa lesknú ako nové. Stálo ma to pár drobných

Namočte svoje strieborné šperky do kečupu. Kolegovia budú červení od závisti

The post Ako sa vyrábajú perly? „Morské diamanty“ sú symbolom luxusu, ale trvá to dlho. Niektoré nepočkajú appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj