Skip to content
Menu
Menu

Ako sadiť orechy? Dodržiavajte pravidlo 70/50 a na plody nebudete čakať roky

Prečítať článok

11.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Peter Turner Photography).

Orech kráľovský sa často a rád vysádza do záhrad a na pozemky. Dôvodom sú nielen jedlé semená, ale aj vítaný tieň, ktorý v horúcom lete poskytujú jeho rozprestierajúce sa konáre. Kedy a ako vysádzať orech kráľovský? Záleží nielen na termíne a mieste.

Kedy a ako vysádzať orech kráľovský?
Foto: shutterstock/Peter Turner Photography

Orech kráľovský je známy najmä vďaka svojim plodom, resp. jedlým semenám ukrytým v tvrdej škrupine. Pestuje sa už stovky rokov a na mnohých miestach rastie aj divoko. Čerstvo vysadený si na plody musí počkať, niekedy aj niekoľko rokov. Napriek tomu sa oplatí nájsť pre neho miesto v záhrade. Orechy môžete využiť na mnoho spôsobov, nielen na výrobu likérov.

Kedy sadiť orech? Poznačte si do kalendára

Orech s otvorenými koreňmi sa vysádza skoro na jar alebo v polovici jesene. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, nezabudnite, že pôda by už mala byť bez mrazu a mala by sa dať ľahko vykopať. Pri druhej možnosti je najlepší koniec októbra/začiatok novembra, ale dávajte si pozor na mrazy. Potom stromček čo najrýchlejšie a najdôkladnejšie ochráňte pred zimou. Orech zasadený na jar začne rásť neskôr ako orech zasadený na jeseň. Orechy môžete sadiť do kvetináča počas celého roka, aj keď najlepšia je jeseň. Oplatí sa vybrať si štepené stromy, ktoré prinášajú ovocie až po 3 – 4 rokoch.

TIP! Zem okolo novovysadeného orecha by sa mala hneď obložiť. Urobte kopčeky zo zeme, kôry a lístia a zakryte ich konármi ihličnanov. Rastlinu môžete prikryť aj slamenými rohožami alebo netkanou textíliou.

Vlašský orech v dospelosti dosahuje výšku 15-18 metrov.
Foto: shutterstock/Matauw

Ako sa sadí orech? Zapamätajte si kľúčovú zásadu

Výsadbu orechov začnite prípravou miesta. Dôkladne odstráňte burinu a hlboko okopte. Nezabudnite, že rastlina má koreňový systém, a preto je dlhá, hrubá a silná. Jamka by preto mala byť hlboká. Je dobré, aby bolo miesto chránené pred vetrom, pokojné a s nízkou hladinou spodnej vody. Orech by nemal rásť v spoločnosti iných stromov a kríkov, pretože sa môže rýchlo zbaviť „konkurencie“. Pôda by mala byť úrodná, humusová a mierne vlhká, s neutrálnou alebo mierne kyslou reakciou.

Vykopte jamu väčšiu, ako je koreňový bal, hoci pravidlo 70/50 (priemer 70 cm a hĺbka 50 cm) zvyčajne funguje.

Na dno nasypte vrstvu kompostu a vytvorte kopček.

Na ňu položte orech s otvorenými koreňmi a rozložte korene tak, aby boli rovnomerne rozložené.

Pred vložením do jamy vyberte orech z nádoby, odstráňte prebytočnú zeminu a jemne uvoľnite koreňový bal.

Sadenicu zasypte vertikálne, pričom zeminu rovnomerne navŕšte. Nezhutňujte ju ani nešliapajte.

Substrát by mal byť voľný. Rastlinu zalejte a ak ju sadíte na jeseň, pridajte mulč. Pozor na mrazy, ktoré môžu mladý stromček poškodiť.

Ako z vlašského orecha vypestujete orech? Musíte byť trpezliví

Je možné z orecha zasiať orech? S čerstvým ovocím by nemal byť problém. Ťažkosti môžu nastať, ak si vyberiete staršie orechy. Nemali by byť suché, so škvrnami a stopami plesne. Najlepšie je zakopať ich v októbri asi 7 cm hlboko a celé to zasypať kompostom a prikryť mulčovaním. Predtým ich zbavte zelenej škrupiny. Koncom jari by sa mali objaviť sadenice, ktoré v prvom roku dorastú do výšky asi 30 až 50 cm. Mladý orech môžete presadiť na iné miesto. Staršie, už cca 6-ročné orechy sa po presadení nemusia zakoreniť. Prvé plody sa na takomto strome objavia približne po 10 rokoch.

Orech kráľovský môžete vypestovať aj z orecha.
Foto: shutterstock/MakroBetz

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nikdy ich nevyhadzujem. Od jari do jesene pripravujem výživné hnojivo pre uhorky a papriku

Najzdravšie stromy pre vašu záhradu. Zasaďte a vychutnajte si chuť

The post Ako sadiť orechy? Dodržiavajte pravidlo 70/50 a na plody nebudete čakať roky appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj