14.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Birute Vijeikiene).
Podmienky na balkónoch môžu byť extrémne: sucho a množstvo slnečných lúčov znamená, že len máloktorá rastlina prežije letnú sezónu bez ujmy. Našťastie existujú aj také, ktoré sa horúčav nielenže neboja. Poďme zistiť, ktoré rastliny možno pestovať na slnečnom balkóne.
Sanvitalia poliehavá nie je obzvlášť populárne na balkónoch, ale to sa dá zmeniť.
Foto: shutterstock/Birute Vijeikiene
Sanvitalia poliehavá: mini slnečnice na balkóne
Rastliny odolné voči teplu nemusia byť vôbec neatraktívne, čoho príkladom je sanvitalia poliehavá. Prečo by ste ju mali mať na balkóne? Existuje minimálne niekoľko argumentov. Po prvé, sanvitalia má plazivý habitus, takže sa pekne šíri, čo však neznamená, že jej pestovanie v kvetináči je nevhodné: práve naopak. Sanvitalia kvitne od júla do októbra, a práve vtedy sa na stonkách objavujú kvety podobné malým slnečniciam – okvetné lístky môžu byť žlté alebo oranžové, ale niekedy sa lesknú jemnou hnedou farbou. Zaujímavé je, že sanvitalia znáša mrazy, takže nie je problém sa o ňu na jeseň špeciálne starať. Ak chcete, aby sanvitalia rástla v plnej kráse, pravidelná zálievka sa musí stať súčasťou zvyku.
Plamenník: nadýchané perie na balkóne
Ak nie ste šťastnými majiteľmi záhrady, ale radi by ste si vytvorili mini-lem na balkóne, ideálnou voľbou je plamenník. Má skromné podmienky na pestovanie, ktoré sa dajú ľahko premeniť na úspech. Stačí mu dopriať poriadnu dávku slnka a priepustnú pôdu v kvetináči a on sa vám odvďačí tým, že vydrží extrémne podmienky a nádherne zakvitne. Potom uvidíte farebné pery, ktoré upútajú váš pohľad už z diaľky. Ak naozaj túžite po sviežich farbách plamenníka, odporúča sa ho aspoň raz mesačne prihnojiť viaczložkovými hnojivami.
Farebné kvety plamenníka upútajú pozornosť už z diaľky.
Foto: shuttersock/Ben Phillips
Kapucínka: tesne zakrýva pred susedmi
Nápadné rastliny milujú obrovské množstvo slnečného svetla a kapucínky to len potvrdzujú. Je pravda, že je to popínavá rastlina a jej stonky môžu dosiahnuť dĺžku až tri metre, ale možno ich viesť cez zábradlie a iné prekážky, aby sa obmedzil ich nekontrolovaný rast. Kapucínky nádherne kvitnú: žltou, oranžovou alebo červenou farbou. Navyše plody kapucíniek sú úplne jedlé.
Kapucínku môžete bezpečne pestovať na balkóne.
Foto: shutterstock/Flower_Garden
Verbena ťahavá: šetrí miesto
Ak váš balkón nie je obzvlášť veľký, ale chcete mu vdýchnuť nový život, nič vám nebráni pestovať na ňom rastliny. V tomto prípade sú ideálne stropné debničky, do ktorých môžete zasadiť verbenu ťahavú. Nie je príliš náročná, ale napriek tomu ju treba denne zalievať. Námaha však stojí za to, pretože potom je pokrytá husto usporiadanými farebnými kvetmi, ktoré vydržia od mája do októbra.
Cínia: nikto sa nebráni jej pestovaniu na balkóne
Cínie patria medzi veľmi obľúbené kvety, ktoré sa pestujú v záhradách a na pozemkoch. Nič vám nebráni vysiať ich a mať ich aj na balkóne. Je pravda, že si vyžadujú väčšie debničky, ale ak máte málo miesta, môžete si vybrať menšie odrody, ktoré budú na slnečnom balkóne veľmi dobre rásť a kvitnúť. Aby však cínie rástli v plnej kráse, musia mať úrodnú pôdu a poriadnu dávku vlahy: inak sa kvety tak ľahko nevytvoria.
Cynia na balkóne? Prečo nie! Stojí však za to zasadiť ho do trochu väčšieho kvetináča.
Foto: shutterstock/Sophon Nawit
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Balkónové kvety kvitnú ako šialené. Stačí jednoduchý trik s jogurtom tety Hanky
The post Balkónové rastliny na špeciálne úlohy. Potešia oko počas celej letnej sezóny appeared first on Vášeň v tebe.