28.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/simona pavan).
Hľuznaté begónie sú nádherné rastliny, ktoré zaujmú nápadnými farebnými kvetmi husto rastúcimi na zelených stonkách. Tešia sa veľkej obľube a s obľubou sa pestujú v nádobách na balkónoch, terasách alebo okenných parapetoch. Ich veľkou výhodou je nielen dlhotrvajúce kvitnutie, ale aj schopnosť nasadzovať puky pri obmedzenom slnečnom svetle. Ako pestovať hľuznaté begónie? Na ktoré odrody si dať pozor?
Hľuznaté begónie s visiacimi stonkami možno pestovať na tienistých miestach.
Foto: shutterstock/simona pavan
Hľuznatá begónia (Begonia x tuberhybrida) – kráľovná tieňa
Hľuznatá begónia (Begonia x tuberhybrida) je jednou z mnohých nádherných kvitnúcich rastlín. Je zaujímavé, že na rozdiel od druhov, ako je begónia vždykvitnúca alebo kráľovská, sa vo voľnej prírode nevyskytuje. Je to šľachtiteľsky vytvorený hybrid druhov vyskytujúcich sa vo voľnej prírode. Táto mimoriadne krásna hľuznatá begónia sa dá úspešne pestovať v zemi v domácej záhrade ako jednoročná rastlina, hoci oveľa častejšie sa vysádza do kvetináčov, aby sa stala ozdobou balkónov a terás.
Tento druh zaujme pôsobivo dlhým a bohatým kvitnutím. Ak má hľuznatá begónia zaručené optimálne podmienky na pestovanie, kvitne nepretržite od mája až do októbra. Kvety sú v mnohých intenzívnych a pútavých farbách. V závislosti od odrody môžu byť hľuznaté begónie biele, krémové, žlté, ružové, červené a dvojfarebné. Navyše rôzne druhy týchto rastlín môžu mať kvety s rôznym vzhľadom (plné, poloplné a jednoduché). Niektoré majú hladké okvetné lístky, zatiaľ čo iné majú zvlnené alebo zubaté okvetné lístky. V závislosti od odrody majú kvety priemer 5-20 cm.
Existuje mnoho odrôd hľuznatých begónií, ktoré sa líšia svojím habitusom. Niektoré majú previsnuté stonky, zatiaľ čo iné majú vzpriamené stonky. Sú pokryté kopijovitými listami na krátkych stopkách. Listy aj stonky hľuznatých begónií sú mäsité a krehké, a preto sú náchylné na poškodenie.
V záhrade môžete pestovať hľuznaté begónie, ale len sezónne.
Foto: shutterstock/Ihor Hvozdetskyi
Hľuznatá begónia je rastlina, ktorá zdobí parapety alebo domáce priestory po väčšinu sezóny. Kvitne na miestach, kde má obmedzený prístup k dostatku slnka. Na takomto mieste sa oplatí pestovať najmä hľuznaté begónie. Aké ďalšie druhy týchto rastlín si môžete vybrať?
Odrody hľuznatej begónie
Hľuzovité begónie sa vyskytujú v niekoľkých typoch, ktoré sa líšia vzhľadom a majú mierne odlišné požiadavky. Do záhrady alebo do kvetináča môžete vysadiť veľkokveté, strednokveté a drobnokveté begónie. Môžete si vybrať aj rastliny s kaskádovitými, visiacimi stonkami, ktoré vyzerajú krásne v závesných kvetináčoch. Každý typ týchto kvetov má svoje zaujímavé odrody. Ktorým sa oplatí venovať osobitnú pozornosť?
begónia hľuznatá Illumination Apricot Shades – jej visiace stonky sú posiate marhuľovými kvetmi;
begónia hľuznatá Soft Orange – má kaskádovité a oranžové kvety;
begónia hľuznatá Splendide Flamenca – jej kvety pripomínajú malé pastelové ruže.
Hľuznaté begónie sa vyskytujú v mnohých krásnych farbách.
Foto: shutterstock/supawat bursuk
Pestovanie hľuznatých begónií
Hľuznatá begónia nepatrí medzi mrazuvzdorná rastlina, takže slovenskú zimu v zemi neprežije. To však nič nemení na tom, že ju môžete úspešne pestovať ako sezónnu rastlinu v záhrade alebo v debničkách či kvetináčoch na balkóne a terase. Odrezky týchto rastlín nájdete v záhradných centrách od začiatku mája. Vonku ich však vysádzajte až po skončení jarných mrazov. Na čo myslieť pri pestovaní hľuznatých begónií? Tu je niekoľko cenných rád.
Pôda – ľahká a vzdušná pôda, ktorá nepodporuje stagnáciu vody okolo koreňov. Dobre funguje napríklad zmes univerzálnej pôdy a rašeliny. Substrát by mal byť úrodný.
Poloha – väčšina hľuznatých begónií rastie rada v polotieni a najlepšie tam kvitne (veľkokveté, strednokveté a previsnuté begónie). Pre malokveté begónie však nájdite slnečné miesto, pretože v tieni uhynú.
Zalievanie – tento druh begónie by sa mal zalievať systematicky, ale mierne. Množstvo vody by sa nemalo preháňať, pretože to vedie k hnilobe hľúz a koreňov. Pri starostlivosti o rastlinu by ste tiež nemali zabúdať na postrek jej listov alebo kvetov. Ak hľuznatá begónia trpí nedostatkom vody, ovisne a listy ochabnú.
Hnojenie – tieto rastliny potrebujú ďalšie živiny na intenzívne kvitnutie. Odporúča sa hnojiť ich viacživinovými prípravkami určenými pre kvitnúce druhy. Dodržiavajte dávkovanie odporúčané výrobcom hnojiva.
Starostlivosť o begónie hľuznaté
Strihanie – Hľuznaté begónie nemusíte strihať, ale môžete odstrániť kvitnúce kvety. To ju povzbudí k tvorbe ešte farebnejších púčikov.
Mrazuvzdornosť a prezimovanie – táto rastlina nemôže prezimovať vonku. Ak sa chcete tešiť z jej krásy aj v nasledujúcej sezóne, musíte jej hľuzy vybrať zo zeme a uložiť ich do piesku alebo pilín vo svetlej miestnosti, kde sa teplota pohybuje okolo 7-10 °C. Na jar begóniu opäť zasaďte.
Rozmnožovanie – Tento druh begónie sa najľahšie rozmnožuje delením hľúz skoro na jar (od februára do marca) alebo odrezkami. Niektorí sa rozhodnú pre výsev semien.
Choroby a škodcovia – hľuznaté begónie môžu napádať múčnatky alebo pleseň sivá. Niekedy ich tiež napádajú škodcovia, najmä vošky, nosániky, múčnatky a strapky.
Begónia hľuznatá sa vyznačuje mäsitými stonkami, hustými, kopijovitými, vrúbkovanými listami pokrytými riedkymi chĺpkami.
Foto: shutterstock/artpritsadee
Hľuznatá begónia patrí medzi krásne rastliny, ktoré kvitnú mnoho mesiacov. Nie nadarmo sa jej hovorí kráľovná tienistých záhrad a balkónov – väčšina odrôd sa v takýchto podmienkach ukáže v plnej kráse.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Begónie na balkón? Budú perfektne fungovať pod jednou podmienkou!
Uskladnite begónie takto cez zimu a budúci rok budú bujne kvitnúť
The post Begónia hľuznatá – kráľovná tienistých balkónov a parapetov. Pestovanie a zaujímavé odrody appeared first on Vášeň v tebe.