Skip to content
Menu
Menu

Begónie na balkón? Budú perfektne fungovať pod jednou podmienkou!

Prečítať článok

24.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Miraleks).

Begónie na balkón sú jednou z najlepších možností. Sú jednou z najobľúbenejších okrasných rastlín, aj keď nie až tak ako surfínie alebo petúnie. Ak chcete svoju terasu trochu zmeniť, vyberte si begónie!

Begónie.
Foto: shutterstock/Miraleks

Begónie sú bohato kvitnúce rastliny, a preto mimoriadne dekoratívne. Ak chcete na balkóne urobiť nejaké zmeny, oplatí sa zvážiť pestovanie begónií v kvetináčoch. Táto kvetina si vyžaduje trochu pozornosti, no odmení sa vám jedinečným vzhľadom.

Begónie na balkón? Kam sú vhodné? Pár slov o samotnej rastline

Begónie na balkón sú perfektným riešením. Patria medzi najobľúbenejšie okrasné rastliny na svete. Možno ich rozdeliť na tie s ozdobnými listami a tie s krásnymi kvetmi. Tieto rastliny sa navzájom veľmi ľahko krížia, a preto nájdete tisíce odrôd, ktoré svojou dekoratívnosťou potešia oko.

Tieto kvety však nemajú rady nízke teploty. Preto je najlepšie ich na prelome mája a júna postaviť na balkón a pred prvým mrazom si ich odniesť domov.

Begónie – pestovanie môže byť náročné

Kvôli mimoriadnemu množstvu odrôd a teda nádherným farbám si veľa ľudí vyberá práve begónie. Pestovanie týchto rastlín nie je ťažké, čo vás navyše nabáda k výberu týchto kvetov. Na začiatok je dôležité vybrať pre ne správnu pôdu – bez ohľadu na to, či sa budú pestovať ako záhradná alebo črepníková rastlina. Pôda by mala byť priepustná a úrodná.

Pri rozhodovaní o výbere konkrétneho druhu stojí za zváženie aj to, či miesto, kam ich plánujeme umiestniť. Bude potrebné miesto viac zatienené alebo slnečné? Niektoré odrody preferujú jednu podmienku a niektoré inú. Môžu bezpečne rásť vonku, keď sa teplota pohybuje v rozmedzí od 15 do 24 stupňov Celzia.

Polievanie je tu veľmi jednoduché, pretože by sa to malo stať iba vtedy, keď pôda začne vysychať. Zvyčajne stačí zalievať raz týždenne. Hnojiť ich treba na jar a v lete počas celého obdobia kvitnutia. Samozrejme, begónie sa dajú rozmnožovať: výsevom zo semien, delením hľúz alebo odberom odrezkov listov.

Begónie: starostlivosť. Vyžadujú si špeciálny prístup?

Krásne rozkvitnuté balkóny na sivých sídliskách vždy potešia oko. Jednou z rastlín, ktoré sa tam objavujú najčastejšie, sú samozrejme begónie. Starostlivosť o ne zahŕňa správne zavlažovanie a hnojenie. Tiež by ste si mali zvoliť polohu vhodnú pre daný druh, pokiaľ ide o prístup do tieňa a slnka. Drvivá väčšina z nich nemá rada rozprašovače, a tak zostáva zvlhčovač vzduchu jednou z mála možností.

Begónie – výsadba nových rastlín

Begóniovité sú čeľaďou, do ktorej patria begónie. Môžu byť zasadené do kvetináčov, debničiek alebo do zeme. V prvom a druhom prípade môžu byť hľuzy vysadené už v polovici februára. Potom môžete očakávať kvety v podstate počas celého obdobia, počas ktorého môžu byť tieto rastliny vystavené na balkóne. Cibuľky by mali byť asi 8 cm v zemi a pár centimetrov by malo zostať na povrchu.

Na dne kvetináča by mala byť aj drenáž. V prípade begónií zasadených do zeme to však možno urobiť v druhej polovici mája. Potom však môžeme očakávať kvety neskôr ako v prípade tých vysadených v črepníkoch.

V akej vzdialenosti od seba by mali byť vysadené? Venujte pozornosť najmä odrode a jej rozkošateniu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Málokto tomu venuje pozornosť. Preto rododendron nekvitne

V záhrade ich radšej nevysádzajte. Môžu poškodiť základy, chodníky a dokonca aj kanalizačné potrubie

The post Begónie na balkón? Budú perfektne fungovať pod jednou podmienkou! appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj