Skip to content
Menu
Menu

Čo môžete urobiť, aby bol váš krušpán zelený? Vyskúšajte dvojzložkové hnojivo. Účinok je úžasný

Prečítať článok

19.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gorloff-KV).

Domáce hnojivo pre krušpán je jednoduchý spôsob výživy kríka. Ak vašej rastline začali žltnúť listy alebo jednoducho chcete podporiť jej rast, odporúčame osvedčenú zmes. Pozrite sa, čím hnojiť buxus, aby ste sa mohli tešiť zo sviežich zelených výhonkov.

Čím hnojiť buxus, aby ste sa mohli tešiť zo sviežich zelených výhonkov?
Foto: shutterstock/Gorloff-KV

Buxus je už roky obľúbený medzi tými, ktorí sa zaujímajú o botaniku a oceňujú estetiku záhrady. Je to rastlina, ktorej tvar si môžete vymodelovať podľa vlastných predstáv. Niet divu, že je tak vysoko cenený. Ďalšou výhodou je jeho intenzívna zelená farba, ktorá pretrváva aj v zime. Hoci sa ker dokáže o seba dokonale postarať sám, niekedy sa mu oplatí podať pomocnú ruku. Odporúčame použiť výživu, ktorá pomôže vášmu kríku bujnejšie rásť.

Kde zasadiť krušpán? Pozrite sa, o čo sa musíte postarať, aby správne rástol

Dreviny sú známe svojou ľahkou prispôsobivosťou okolitému prostrediu. Čo to znamená? Rastlina môže rásť v akýchkoľvek podmienkach bez ohľadu na kvalitu pôdy. Ak však chcete dosiahnuť zdravý rast, oplatí sa postarať o niekoľko dôležitých otázok. Prvou je miesto, kam chcete ker zasadiť. Najlepšou polohou bude polotienisté miesto. To sú aj jeho prirodzené podmienky. Buxus sa vyskytuje v hájikoch, vo svetlých lesoch a na ich okrajoch. Najlepším typom pôdy na pestovanie bude humusovitá a priepustná pôda s hodnotou pH 6,5-7. Dobre sa osvedčí aj prítomnosť vápnika v pôde. Ďalším dôležitým faktorom je starostlivosť v podobe rezu.

Tvar krušpánu si môžete vymodelovať podľa vlastných predstáv.
Foto: shutterstock/Evannovostro

Kedy a ako prerezávať krušpán? Nezabudnite na to

Kríky sú síce krásne, ale bohužiaľ majú pomalý rast. Tomuto procesu určite pomôže strihanie, ktoré by sa malo vykonávať v priemere 2 až 3-krát ročne – skoro na jar a v lete. Týmto spôsobom stimulujete tvorbu nových výhonkov. Pri prerezávaní majte na pamäti poveternostné podmienky. Vyhnite sa horúcim dňom. Najlepší čas je chladné ráno alebo večer. Predídete tak poškodeniu rastliny, ktorú by mohlo spáliť nadmerné slnečné žiarenie dopadajúce na ňu. Techniky prerezávania môžete zvoliť individuálne podľa svojich potrieb. Ak chcete zlepšiť rast vášho kríka, oplatí sa postarať aj o jeho hnojenie, ktoré je najlepšie vykonať na jar pomocou špeciálnej zmesi dostupnej v záhradkárskych obchodoch. Ak však počas sezóny zaznamenáte určitý úbytok listov, môžete použiť doma vyrobenú výživu. Tu je návod na jej výrobu.

Buxus strihajte 2 až 3-krát ročne.
Foto: shutterstock/Karen Kaspar

Ako oživiť buxus? Domáce prostriedky na krušpán dokážu zázraky

Jedným z najdôležitejších prvkov starostlivosti o rastliny je zalievanie. V prípade buxusu by sa mala vykonávať pravidelne. Nezabúdajte však na to, aby ste vodu liali na listy. V horúcich dňoch by to mohlo viesť k spáleniu, čo by rastlinu oslabilo. Na posilnenie kríka sa odporúča používať kondicionér, ktorý si môžete ľahko vyrobiť doma. Na jeho prípravu budete potrebovať 10 vaječných škrupín a ocot. Dôkladne umyte a osušte vrchné časti vajec a dôkladne ich rozdrvte. Rozdrvené škrupiny nasypete do nádoby, do ktorej dáte pol litra 8 % octu. Uzavriete viečko, látku pretrepete a roztok odložíte na dva dni, aby sa stal účinným. Po uplynutí tejto doby škrupiny precedíte, čím získate cennú zmes, ktorú pred použitím zriedite vodou v pomere jedna polievková lyžica na jeden liter vody. Kondicionér môžete aplikovať raz za dva týždne. Kondicionér pomôže krušpánu efektívnejšie rásť a žiariť v krásnych odtieňoch zelenej.

Rozdrvené škrupiny nasypete do nádoby, do ktorej dáte pol litra 8 % octu.
Foto: shutterstock/YULIYA KIRILLOVA

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Domáci posilňovač pre buxus. Bude pekne rásť a poteší vás svojim vzhľadom

Skočte do kuchyne a pripravte si „koktail“ zo zvyškov jedla pre buxus. Bude zelený ako nikdy predtým. Susedia vám budú závidieť

The post Čo môžete urobiť, aby bol váš krušpán zelený? Vyskúšajte dvojzložkové hnojivo. Účinok je úžasný appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj