Skip to content
Menu
Menu

Dajte si ho k večeri namiesto zemiakov. Zvládnete nárasty cukru

Prečítať článok

17.8 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Foto: shutterstock/8H).

Toto je výrobok, ktorého kariéra v kulinárskom svete je skutočne dlhá. Proso sa vyrába z druhu obilniny, ktorá sa nazýva proso siate (latinsky: Panicum miliaceum). Patrí k jednej z najstarších obilnín pestovaných človekom. V prvej polovici 20. storočia sa mu hovorilo „slovenská ryža“ pre jeho dostupnosť a univerzálnosť pri príprave sýtych a výdatných jedál. Aké vlastnosti má proso? Kto by ho mal zaradiť na svoj tanier?

Toto je výrobok, ktorého kariéra v kulinárskom svete je skutočne dlhá.
Foto: shutterstock/8H

Je proso zdravé?

Odpoveď na túto otázku sa zdá byť zrejmá. Nie každý si však uvedomuje potenciál tohto domáceho produktu a skutočnosť, že má pozitívny vplyv na mnohé procesy v tele. Proso je vynikajúcim zdrojom vitamínov skupiny B (B1, B2, B6) a kyseliny listovej. Vďaka nim podporuje nervový systém. Okrem toho je táto obilnina bohatá na horčík, železo, fosfor, zinok a meď, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti, srdce a imunitný systém.

Proso je pokladom vlákniny, ktorá podporuje trávenie, zlepšuje peristaltiku čriev a podporuje zdravú telesnú hmotnosť. Ako ešte pôsobí na organizmus? Proso ako produkt bohatý na vlákninu prispievajú k znižovaniu hladiny cholesterolu.

Proso na zvýšenie kyslosti

Nie vždy si uvedomujeme, že rovnováha medzi kyselinami a zásadami v tele je narušená. Prvé príznaky prekyslenia organizmu sú nenápadné. Ľahko ich prehliadneme alebo ich pripíšeme iným ochoreniam. Slabosť, únava, bolesti hlavy, pálenie záhy, nadúvanie, poruchy trávenia, problémy so sústredením….

Stretávate sa s takýmito stavmi? Zvážte, že proso je jedným z mála obilných výrobkov so zásadotvornými vlastnosťami, a tak pomáhajú udržiavať rovnováhu. O to viac, že strava moderných ľudí je bohatá na kyselinotvorné látky – patria sem potraviny živočíšneho pôvodu, syry, cukrovinky a obľúbené sladkosti.

Obsahuje proso lepok?

Vylúčenie lepku z jedálnička je skutočnou výzvou na zostavenie zaujímavého a pestrého jedálneho lístka. Bezpečným výrobkom je proso, ktorá neobsahujú lepok, takže ho môžu konzumovať aj ľudia s neznášanlivosťou tejto zložky a celiakiou. Vďaka svojim vlastnostiam sa osvedčí ako skvelá náhrada iných krúp a obilnín vrátane pšenice, jačmeňa alebo raže.

Kto by mal jesť proso?

Pravidelná konzumácia prosa má množstvo zdravotných výhod. Podporuje činnosť nervového, tráviaceho a kardiovaskulárneho systému. Nechýba ani jeho vplyv na krásu. Ocenia ho všetci, ktorým záleží na zdraví a vyváženej strave. O to viac, že o recepty na jedlá s prosom (sladké aj slané) nie je núdza, takže sa nemusíte báť jednotvárnosti v jedálnom lístku. Kto tento výrobok mimoriadne ocení?

Proso má nízky glykemický index. To znamená, že po jeho konzumácii sa hladina cukru v krvi zvyšuje postupne a nedochádza k náhlym výkyvom. Je vhodnou voľbou pre diabetikov a ľudí, ktorí sa snažia schudnúť. Proso pomáha udržiavať stabilnú hladinu glukózy a udržiava pocit sýtosti po dlhšiu dobu.

Výrobok podporuje trávenie. Vďaka vysokému obsahu vlákniny je proso podporou pre črevá a pomáha zmierniť ťažkosti súvisiace s tráviacim systémom, najmä nepríjemnú zápchu.
Horčík a draslík obsiahnuté v prose sú prospešné pre zdravie srdca, podporujú reguláciu krvného tlaku a znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Proso by malo pristáť na jedálnom lístku športovcov a fyzicky aktívnych ľudí. Vďaka obsahu komplexných sacharidov je výborným zdrojom energie. Jeho konzumácia pred tréningom ju premení na palivo, ktoré vaše telo potrebuje, a po cvičení napomáha regenerácii.

Bojujete s lámavými vlasmi a nechtami a vaša pokožka je drsná a sivá? Proso je bohatým zdrojom kremíka a jeho pravidelná konzumácia pomôže zlepšiť tieto problémy s krásou tým, že pôsobí zvnútra.

Určite vás poteší, že proso je veľmi univerzálne a dá sa konzumovať v rôznych denných obdobiach v mnohých variantoch.
Foto: shutterstock.com/VITALII BORKOVSKYI

Ako zaradiť proso do svojho každodenného jedálnička?

Neviete si predstaviť jeho chutné využitie? Určite vás poteší, že proso je veľmi univerzálne a dá sa konzumovať v rôznych denných obdobiach v mnohých variantoch.

Napríklad, proso môžete použiť ako základ raňajok. Stačí pridať obľúbené ovocie, orechy a med a získate výživné jedlo. Veľmi dobre sa hodí aj ako príloha k večeri, ktorou môžete nahradiť zemiaky, ryžu alebo cestoviny. Môže byť cenným zahusťovadlom polievok, gulášov a iných jedál pripravovaných v jednom hrnci. Nič nebráni tomu, aby sa doplnilo do šalátov kombináciou s čerstvou zeleninou, aromatickými bylinkami a ľahkými dresingami.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ryža po uvarení príliš lepkavá? Robíte častú chybu

Varená ryža: Ako ju uskladniť? Ak to robíte nesprávne, koledujete si o problémy

The post Dajte si ho k večeri namiesto zemiakov. Zvládnete nárasty cukru appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj