21.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Čučoriedka je dlhoveký ker, ktorý môže rodiť až 20 rokov. Preto aj keď sa sezóna chutných plodov koncom leta pomaly končí, budete si na nich môcť pochutnať aj budúci rok. Stane sa tak, pokiaľ sa o čučoriedky po zbere riadne postaráte. Ako to urobiť, aby bola budúcoročná úroda ešte bohatšia? Čím by ste mali hnojiť kríky na konci sezóny?
Odporúčame, ako sa starať o čučoriedky po zbere.
Foto: shutterstock/New Africa
Ako sa starať o čučoriedky po zbere?
Neskorý letný zber čučoriedok sa pomaly končí. Obdobie bezprostredne po zbere sladkých plodov je pre pestovanie veľmi dôležité, pretože má veľký vplyv na budúcoročnú úrodu. V tomto období musíte venovať osobitnú starostlivosť ovocným kríkom, udržiavať správne pH pôdy, v ktorej rastú, a zabezpečiť im správne hnojenie. Vďaka správnej starostlivosti budú lepšie odolávať útokom patogénov a škodcov a zvýši sa aj ich odolnosť voči mrazu. Môžete sa spoľahnúť, že čučoriedky, ktoré budú po zime v dobrej kondícii, budú v nasledujúcej sezóne bohato rodiť.
Obdobie plodenia je pre čučoriedky vyčerpávajúce. Po zbere úrody preto potrebuje predovšetkým regeneráciu a vhodné podmienky na prezimovanie. Čo by ste teda mali urobiť?
Pozorne odstráňte choré a zlomené výhonky, ale s radikálnym rezom počkajte do skorej jari.
Odstráňte burinu.
Koncom leta a na jeseň čučoriedky z času na čas zalejte, ale menej ako počas plodenia.
Na jeseň používajte vhodné hnojivá.
Pôdu okolo čučoriedok mulčujte okysľujúcimi materiálmi, ako je borovicová kôra, piliny alebo ihličie.
V prípade potreby bojujte proti chorobám a škodcom postrekom na ochranu rastlín.
Na konci sezóny je dobré čučoriedky prihnojiť vhodne zvoleným hnojivom.
Foto: shutterstock/Algirdas Gelazius
Hnojivo pre lepšie plodenie čučoriedok
Po ukončení zberu by ste mali čučoriedky nakŕmiť a pripraviť ich na zimu. Takto neskoro v sezóne už nemôžete používať hnojivá bohaté na dusík, ktoré stimulujú rastliny k ďalšiemu rastu a zvyšujú riziko mrazov, keď ortuťový stĺpec klesne pod nulu. Namiesto nich vyberajte také, ktoré sú bohaté predovšetkým na fosfor a draslík.
Zároveň nesmiete zabúdať, že čučoriedka je kyslomilná rastlina. Aby ste jej vytvorili vhodné podmienky na pestovanie a pripravili ju na zimu, rozhodnite sa pre jesenné hnojivá okysľujúce pôdu. Odporúča sa ich aplikovať raz mesačne v dávkach podľa odporúčaní výrobcu. Popri nich môžete raz použiť domáce hnojivo pre lepšie plodenie čučoriedok. Stačí raz, aby ste nenarušili pH pôdy. Ako sa to robí?
Do veľkej nádoby vložte nakrájané 2 banánové šupky;
Zvyšky ovocia zalejte 1 litrom vlažnej vody, nádobu uzavrite a odložte na 24 hodín;
Po tomto čase prelejte cez sito a spojte s vodou v pomere 1:1.
Čučoriedky zalejte touto výživou hneď po zbere. Potom na substrát nasypte kyslú rašelinu, ktorá pomôže udržať správne pH pôdy. Zamerajte sa na ďalšiu starostlivosť o kríky podľa uvedených tipov, aby v budúcom roku priniesli bohatú úrodu.
Na jeseň zalejte čučoriedky domácim hnojivom z banánových šupiek, ktoré im dodá draslík a fosfor.
Foto: shutterstock/VVVproduct
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bude očarujúco kvitnúť a hojne plodiť. Ako sa staráte o čučoriedky na balkóne?
The post Dobré spôsoby, ako zlepšiť plodenie čučoriedok. Začnite hneď po zbere úrody appeared first on Vášeň v tebe.