22.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/F01 PHOTO).
Riziko prehriatia a úpalu sa zvyšuje, keď teplota prekročí 30 stupňov Celzia. Vtedy už nehovoríme o osobnom nepohodlí, ale o priamom ohrození zdravia. To znamená, že počas horúčav je potrebné prijať osobitné bezpečnostné opatrenia: dávať pozor na to, čo jete a pijete, vhodne sa obliekať, obmedziť fyzickú aktivitu a zabezpečiť, aby boli miestnosti, v ktorých sa nachádzate, vychladené.
Riziko prehriatia a úpalu sa zvyšuje, keď teplota prekročí 30 stupňov Celzia. Vtedy už nehovoríme o osobnom nepohodlí, ale o priamom ohrození zdravia.
Foto: shutterstock/F01 PHOTO
Dehydratácia tela, závraty a bolesti hlavy, v extrémnych prípadoch mdloby. Úpal, ktorý si vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Poruchy elektrolytov, ktoré vedú k svalovým kŕčom a neurologickým komplikáciám. Problémy s krvným obehom, obzvlášť nebezpečné pre osoby s ochorením srdca. Toto všetko sú reálne riziká spôsobené vysokými teplotami. Ako sa pred nimi môžete chrániť?
Horúce počasie? Dávajte pozor na to, čo jete a pijete
Počas horúčav sa oplatí venovať zvýšenú pozornosť tomu, čo jete a pijete. Oveľa viac ako počas chladnejších dní. Predovšetkým nezabúdajte na správnu hydratáciu organizmu, pretože vtedy sme obzvlášť náchylní na stratu tekutín.
Koľko konkrétne piť? Odporúčajú sa až 2 – 3 litre. Odporúča sa nesýtená voda, izotonické a bylinkové čaje, zatiaľ čo rôzne sladené perlivé nápoje obsahujúce kofeín a alkohol sa neodporúčajú.
Najlepšie je mať vodu vždy na dosah a piť často, ale nie veľa a po malých dúškoch. Pokiaľ ide o jedlo, na druhej strane je najlepšie jesť ľahké jedlá bohaté na zeleninu a ovocie s vysokým obsahom vody, ako sú melón, uhorky alebo paradajky. Na jednej strane to telu dodá dôležité vitamíny a na druhej strane mu to pomôže ochladiť sa.
Oblečte sa primerane teplote
Pri výbere oblečenia na horúce dni sa odporúča staviť na prírodné materiály, ako je bavlna alebo ľan. Sú priedušné, lepšie absorbujú vlhkosť a sú pohodlnejšie. Zamerajte sa na voľné a svetlé oblečenie, ktoré odráža slnečné lúče a do určitej miery znižuje pocit tepla. Nevyhnutnosťou by mala byť aj bejzbalová čiapka alebo klobúk so širokou strieškou a slnečné okuliare s ochranou proti UV žiareniu – čím viac ochrany pred slnkom máte, tým lepšie.
V horúcom počasí obmedzte fyzickú aktivitu
Na cvičenie by sa samozrejme nemalo zabúdať, ale malo by sa prispôsobiť poveternostným podmienkam. Vyhnite sa najmä intenzívnemu cvičeniu počas najhorúcejších hodín dňa – lepšie je cvičiť hneď ráno alebo neskoro večer, keď je teplota nižšia.
Okrem toho by sa mali vyberať zatienené priestory, ako sú parky alebo lesy, ktoré poskytujú prirodzenú ochranu pred slnkom, alebo klimatizované telocvične.
Keď sú vonku neznesiteľné teploty, prirodzeným reflexom je hľadať útočisko v klimatizovaných miestnostiach. Nie vždy je to však možné – inštalácia klimatizácie vo vlastnom dome je pomerne nákladná záležitosť a nie každý si ju môže dovoliť.
Foto: shutterstock/Pearl PhotoPix
Ako ochladzujete svoj byt v horúcom počasí?
Keď sú vonku neznesiteľné teploty, prirodzeným reflexom je hľadať útočisko v klimatizovaných miestnostiach. Nie vždy je to však možné – inštalácia klimatizácie vo vlastnom dome je pomerne nákladná záležitosť a nie každý si ju môže dovoliť. Ak to váš domáci rozpočet umožňuje, stojí za to zvážiť inštaláciu ventilátorov.
Pri udržiavaní nízkej teploty v interiéri vám pomôže aj niekoľko jednoduchých trikov:
zavesenie mokrých uterákov do okien (naparovanie vodou zníži teplotu v miestnosti);
otváranie okien v noci a ich zatváranie cez deň (vpúšťame studený vzduch, ktorý sa musí zohriať);
zatváranie okien žalúziami alebo roletami na celý deň (slnečné lúče sa nedostanú do miestnosti a neohrejú ju);
umiestnenie misky s ľadom pred ventilátor alebo ventilátor (chladný vzduch sa potom bude šíriť pomaly);
obmedzenie používania elektrických spotrebičov (vyžarujú teplo a dodatočne zohrievajú interiér),
zdržanie sa dlhšieho varenia alebo pečenia – zapnutý sporák a rúra tiež zohrievajú domácnosť.
Termálna deka z lekárničky – patent na horúce počasie
Ak nemáte žiadne UV reflexné rolety, môžete na ochladenie svojho domova použiť NRC fóliu, známu aj ako termálna deka, ktorá sa zvyčajne nachádza v lekárničkách.
Cena tepelnoizolačnej fólie so štandardnými rozmermi 210×160 cm je približne 2,80 € a jej plocha stačí na zakrytie pomerne veľkého okna alebo dvoch menších.
Pri inštalácii tepelnoizolačnej fólie ju však nezabudnite nalepiť na vonkajšiu stranu okna – to je zďaleka najbezpečnejšie riešenie – striebornou stranou smerom k slnku a zlatou stranou smerom dovnútra.
Tropické noci? Postarajte sa o svoj spánok
Jednou z najväčších výziev počas veľkých horúčav zostáva zaspávanie. Aj tu však možno uplatniť viac či menej samozrejmé triky. Po prvé, spite pod obliečkami s vysokým obsahom bavlny v ich zložení.
Na účinnú cirkuláciu vzduchu v spálni si obzvlášť potrpíme. Po druhé, ochladzujte sa pred spaním. Aj keď to asi znie smiešne – pomôcť môže vloženie posteľnej bielizne na niekoľko minút do chladničky alebo mrazničky tesne pred spaním. A nakoniec: vzdajte sa zdriemnutia počas dňa.
Ak napriek vyššie uvedeným opatreniam pociťujete počas horúčav závraty, slabosť alebo úzkosť, okamžite kontaktujte svojho lekára (a v krajnom prípade volajte tiesňovú linku 112).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tropické horúčavy na Slovensku gradujú! Dnes mimoriadne teplo a dusno. Dokedy?
Aj piatkové počasie so sebou prináša tropické teploty. Schladia nás niekde búrky?
The post Domáce prostriedky proti horúčave. Takto môžete počas horúceho dňa ľahko ochladiť seba aj svoj domov appeared first on Vášeň v tebe.