31.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Leto je synonymom bohatej úrody a dostatku čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú dostupné na trhoch za prijateľné ceny. Je tiež známe, že by sa mali konzumovať čo najviac surové, pretože práve ony poskytujú mnohé cenné látky potrebné na udržanie zdravia a zlepšenie kondície. Ich spoločným menovateľom je farba, ale ukazuje sa, že majú podobné živiny, ktoré sú na vysokej úrovni. Poďme preskúmať argumenty, ktoré nás presvedčia, aby sme jedli červenú zeleninu.
Prečo konzumovať červenú zeleninu?
Foto: shutterstock/fizkes
Červená zelenina alebo aký druh zeleniny?
Je známe, že spoločným menovateľom červenej zeleniny je jej farba, za ktorú je zodpovedný prírodný pigment. V prípade tejto farby ide o lykopén, ktorý zabezpečuje nielen červenosť šupky a dužiny, ale má aj mnoho ďalších zásluh. Počíta sa medzi antioxidanty, ktoré majú dôležitú funkciu. Predovšetkým majú schopnosť redukovať voľné radikály, ktoré podporujú civilizačné ochorenia. Okrem toho lykopén dokáže odstraňovať prebytočné toxíny a chrániť bunky tela pred nadmerným starnutím.
Je známe, že spoločným menovateľom červenej zeleniny je jej farba, za ktorú je zodpovedný prírodný pigment.
Foto: shutterstock/Gorodenkoff
Táto cenná látka má aj ďalšiu schopnosť. Preventívne pôsobí na stav srdca a pomáha normalizovať krvný tlak a znižovať množstvo cholesterolu v žilách a tepnách. Lykopén je navyše jednou z mála látok, ktoré sú odolné voči vysokým teplotám, takže zelenina, ktorá ho obsahuje, si zachováva svoje vlastnosti aj po tepelnej úprave.
Čo ďalšie sa nachádza v červenej zelenine?
Prítomnosť lykopénu v červenej zelenine a farba nie sú jediným spoločným menovateľom. Nájdete v nej aj zdravú vlákninu, ktorá má najlepší účinok na črevá. Je zodpovedná za normalizáciu tráviacich procesov, podporuje čistenie a môže tiež znižovať hladinu cholesterolu. Vláknina podporuje mikrobióm, a to pomáha zlepšovať imunitu.
Pomáha kontrolovať výkyvy krvného tlaku a môže tiež znížiť nadbytok zlého cholesterolu.
Foto: shutterstock.com/Chompoo Suriyo
Všetka červená zelenina je bohatá na draslík. Tento prvok je cenný pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, pretože práve kardiovaskulárny systém je najviac postihnutý. Posilňuje jeden z najdôležitejších orgánov a tiež utesňuje cievy, čo pomáha kontrolovať výkyvy krvného tlaku a môže tiež znížiť nadbytok zlého cholesterolu.
Paradajky jedzte do sýtosti
Poskytujú solídnu dávku horčíka a fosforu, čo nášmu zdraviu len prospieva.
Foto: shutterstock/Lotus_studio
Keď príde reč na červenú zeleninu, ako prvá sa vám vybaví paradajka, a niet divu. Ich konzumácia, najmä v horúcom počasí, má cenu zlata, pretože rýchlo hydratujú. Okrem toho poskytujú solídnu dávku horčíka a fosforu, čo nášmu zdraviu len prospieva. Netreba zabúdať, že paradajky obsahujú aj vitamíny A a K. Prvý z nich podporuje funkciu očí a je skvelý aj pre pokožku. Chráni ju pred nadmerným UV žiarením a tiež pomáha zbaviť sa zápalov. Ten druhý zlepšuje zrážanlivosť krvi a posilňuje ju.
Papriky nielen na konzervovanie
Červená paprika by mala byť povinnou súčasťou jedálnička každého z nás.
Foto: shutterstock/teleginatania
Červená paprika by mala byť povinnou súčasťou jedálnička každého z nás. Nielen pre jej chrumkavosť a jemnú sladkosť, ale aj preto, že má málo kalórií (32 kcal na 100 g), takže je ideálna pri náročnom procese chudnutia. Oplatí sa ju konzumovať aj vďaka tomu, že je bohatým zdrojom vitamínu C. Každý vie, že podporuje imunitu, ale to nie je jediná vec, ktorú dobre robí. Vitamín C utesňuje cievy, čo pomáha kontrolovať nárast krvného tlaku, ale dokáže aj syntetizovať kolagén, čo sa prejavuje zdravším a mladším vzhľadom.
Červená repa = zdravá repa
Repa je bohatým zdrojom kyseliny listovej a železa, ktoré pôsobia proti vzniku anémie.
Foto: shutterstock/Dani Vincek
Červená repa sa používa vo všetkých kulinárskych oblastiach, ale najčastejšie sa konzumuje počas sviatkov. Ukazuje sa, že táto hľuza by sa mala konzumovať čo najčastejšie, už len kvôli jej jedinečnému zloženiu. Na začiatok stojí za to vedieť, že je bohatým zdrojom kyseliny listovej a železa, ktoré pôsobia proti vzniku anémie. Najcennejšou zložkou je však betaín, ďalšie farbivo, ktoré sa nachádza v červených plodoch. Podobne ako lykopén sa zaraďuje medzi antioxidanty. Pomáha odstraňovať toxíny z tela, ale podporuje aj činnosť preťaženého srdca.
Červená kapusta? Jedzte pre zdravie
Okrem lykopénu obsahuje veľa antioxidantov a tie sú, ako vieme, pri ohrození zdravia neoceniteľné.
Foto: shutterstock/Jiri Hera
Červená kapusta je poslednou zo zeleniny, ktorá sa odporúča. Oplatí sa ju jesť surovú, samozrejme, v šalátovej verzii. Prečo je taká cenná? Pretože okrem lykopénu obsahuje veľa antioxidantov a tie sú, ako vieme, pri ohrození zdravia neoceniteľné. Červená kapusta má veľa vitamínov a minerálov, ale najdôležitejší z nich je síra. Tento prvok má antimikrobiálny účinok, takže je neoceniteľný nielen v čase infekcie, ale aj vtedy, keď máme problémy s tráviacim systémom alebo máme problémy v ústach.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Je to jedno z najzdravších ovocí na Slovensku. Znižuje hladinu cholesterolu a omladzuje organizmus
The post Farba má obrovský význam. Srdce bude pracovať ako zvon appeared first on Vášeň v tebe.