25.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Daolauong Kamkhom).
Keď s príchodom letných horúčav stratia doteraz nádherne vyzerajúce fialky trochu energie a odmietajú spolupracovať, zasiahne ich sesternica – expertka na špeciálne úlohy. A hoci ju mnohí záhradkári ešte nepoznajú, niektorí ju už teraz označujú za jednu z najlepších alternatív k rastlinám, ktoré doteraz končili v balkónových debničkách. Nie je náročná na pestovanie a za trochu starostlivosti sa vám odvďačí očarujúcimi pestrofarebnými kvetmi, ktoré vydržia až do neskorej jesene. Pozvite ju do svojej záhrady.
Čo zasadiť namiesto fialiek? Pestrá alternatíva. Kvitne až do jesene.
Foto: shutterstock/Daolauong Kamkhom
Fialky sú jednou z tých rastlín, do ktorých sú slovenskí záhradníci blázni. Napriek ich chúlostivému vzhľadu sú rastliny odolné voči mrazu, čo znamená, že ich možno vysádzať už skoro na jar – aby ste ich mohli obdivovať až do prvých horúčav.
S ich príchodom totiž fialky trochu strácajú svoje čaro a majitelia pozemkov sú potom nútení upustiť od ich ďalšieho pestovania. Nemusíte sa obávať. Keď fialky odmietnu slúžiť, oplatí sa ich nahradiť ich alternatívou. Vyzerá takmer rovnako, ale kvitne až do jesene. Na Slovensku o nej ešte stále málokto počul.
Čo zasadiť namiesto fialiek? Tu je rastlina pre špeciálnu úlohu
Ponúka nepretržitý festival kvitnutia od jari do neskorej jesene. Pritom nie je mimoriadne náročná, ale stále nie je v centre pozornosti záhradkárov. A to by mala byť.
Torénia fournieri, často nazývaná jednoducho torénia – príbuzná sirôtky, ktorá podobne ako ona prináša do záhrady veľa radosti a farieb. Vo voľnej prírode sa vyskytuje v Ázii v tropických oblastiach Malajzie, Filipín alebo Vietnamu. Na Slovensku však nie je vhodná na celoročné pestovanie v pôde. Je to preto, že by sa ťažko vyrovnávala s našimi niekedy krutými zimami. Výborne sa jej však bude dariť v kvetináčoch ako sezónnej rastline.
Torenia: ako sa o ňu starať? Vyzerá ako sirôtky, ale kvitne oveľa dlhšie.
Foto: shutterstock/Isnan Wijarno
Torenia: ako sa o ňu starať? Zásady starostlivosti
Torénia by sa mala zasadiť do zeme, keď ju už neohrozujú jarné mrazy. Aby hojne kvitla, odporúča sa umiestniť ju do úrodnej, priepustnej pôdy s mierne kyslou alebo neutrálnou reakciou – potom nebude príliš rýchlo vysychať. Bude sa cítiť dobre na chránenom, polotienistom mieste. Neodmietne ani spoločnosť slnka, ale potom bude potrebovať trochu častejšie zalievanie.
Substrát, do ktorého je torénia zasadená, musí byť vždy mierne vlhký. Len pravidelná zálievka dokáže poskytnúť rastline vhodné podmienky na rast. Buďte však opatrní – nadmerné zavlažovanie môže viesť k hnilobe koreňov a vzniku chorôb.
Čo umiestniť do balkónových boxov? Farebná alternatíva k fialkám
Na podporenie rastu rastliny musíte systematicky odstraňovať odkvitnuté kvety. Na takéto ošetrenie bude reagovať rýchlym nárastom nových púčikov. Za dostatočnú starostlivosť sa torénia odmení malými zvončekovitými kalichovitými kvetmi v rôznych farbách – od bielej cez ružovú až po odtiene fialovej a modrej. Ich charakteristickým znakom je žlté hrdlo v strede, ktoré jedinečne kontrastuje s farbou okvetných lístkov.
Torénia kvitne dlho a bohato a už z diaľky upúta pozornosť intenzitou farieb. Prvé kvety vysádza v júni a dokáže ich udržať až do októbra alebo ešte dlhšie – niekedy až do prvých jesenných mrazov. Dosahuje výšku 20 až 30 cm a je jednou z najlepších alternatív k fialkám, surfíniám alebo muškátom, pretože sa bude cítiť ako doma v balkónovom boxe, aj keď je umiestnená v polotieni.
Torénia kvitne kvetmi v rôznych farbách.
Foto: shutterstock/LIN MEI CHEN
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto rastlina je ideálnou náhradou za muškáty a surfínie. Bude kvitnúť až do jesene
Krásne náhrady za fialky, bohato kvitnúce až do jesene. Pestovanie a starostlivosť o torénie
The post Farebná alternatíva k fialkám. Kvitne až do jesene appeared first on Vášeň v tebe.