23.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Grandpa).
Stromy tuje, známe aj ako ježkovia, sú jednými z najobľúbenejších stromov v našich záhradách. Ceníme si ich, pretože vytvárajú husté vždyzelené živé ploty, ktoré nás chránia pred zvedavými pohľadmi susedov. Hoci tuje patria k rastlinám, ktoré sa pestujú ľahšie, niekedy môžu zhnednúť. Priateľ záhradník mi naznačil, že by to mohla byť fytoftóra, nebezpečná choroba, ktorá napáda rastliny od koreňov. Čo to je a ako proti nej bojovať?
Stromy tuje, známe aj ako ježkovia, sú jednými z najobľúbenejších stromov v našich záhradách. Ceníme si ich, pretože vytvárajú husté vždyzelené živé ploty, ktoré nás chránia pred zvedavými pohľadmi susedov.
Foto: shutterstock/Grandpa
Fytoftóra (Phytophthora) je hubové ochorenie spôsobené organizmami rodu Phytophthora, ktoré napádajú korene a následne výhonky a ihlice rastlín. Choroba je obzvlášť nebezpečná pre tuje, pretože môže viesť k ich úplnému úhynu. Hubám sa darí najmä v pôde, najmä ak je pôda príliš vlhká a má zlú drenáž.
Zhnednutie tuje: príznaky fytoftózy
Prvým a najčastejšie pozorovaným príznakom fytoftózy je hnednutie ihlíc tují. Môže postihovať jednotlivé vetvičky, ale v pokročilom štádiu choroby hnednú celé časti rastliny alebo dokonca celé tuje. Tento proces sa začína od najnižších vetiev. Nasleduje odumieranie výhonkov, najprv na báze rastliny, pričom proces časom postupuje smerom nahor. Tisy postihnuté fytoftórou môžu prestať rásť alebo rásť veľmi pomaly. Toto hubové ochorenie sa začína na koreňoch, ale je ťažké na nich pozorovať príznaky. Podzemné časti rastliny sa pokryjú hnedými škvrnami, ktoré sa časom objavia aj na báze kmeňa.
Hubovým chorobám je lepšie predchádzať ako ich liečiť. Boj proti nim je zdĺhavý a často si vyžaduje použitie chemických látok. Najdôležitejším krokom pri prevencii fytoftóry je správna príprava pôdy pred výsadbou tují.
Foto: shutterstock/Dmitrii Pridannikov
Ako sa lieči fytoftóra u tují?
Hlavným dôvodom, prečo tuje trpia fytoftórou, je nadmerná vlhkosť pôdy. Priaznivo na ňu pôsobí aj hustota rastlín. Ak už vaše tuje chorobu dostali, liečba fytoftóry môže byť náročná, ale nie je nemožná. Tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť:
Odstráňte infikované časti: okamžite orežte a odstráňte všetky hnedé, infikované vetvičky, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu choroby. Tie by sa mali zničiť, aby patogén v záhrade neprežil;
Zlepšite podmienky pestovania: uistite sa, že pôda má dobrú drenáž a v prípade potreby znížte frekvenciu zalievania. Pôdu okolo tuje premiestnite a nakyprite do hĺbky 15 cm, premiešajte ju s kompostom, aby sa zlepšila štruktúra pôdy. Pôdu môžete tiež mulčovať borovicovou kôrou;
Fungicídy: použite vhodné fungicídy, ktoré sú účinné proti Phytophthora. Vždy dodržiavajte pokyny výrobcu týkajúce sa dávkovania a frekvencie aplikácie. Biofungicídy sú tiež dobrou voľbou, ak sa vyhýbate používaniu chemikálií v záhrade.
Častým problémom pri udržiavaní dobrej kondície tuzexov je ich nadmerné hnojenie dusíkom. V druhej polovici vegetačného obdobia je lepšie upustiť od dusíka v prospech hnojív s obsahom draslíka a fosforu.
Ako predchádzať fytoftóre?
Hubovým chorobám je lepšie predchádzať ako ich liečiť. Boj proti nim je zdĺhavý a často si vyžaduje použitie chemických látok. Najdôležitejším krokom pri prevencii fytoftóry je správna príprava pôdy pred výsadbou tují. Uistite sa, že pôda, do ktorej tuje vysádzate, je dobre odvodnená. Môžete do nej pridať piesok alebo štrk na zlepšenie drenáže. Vyhnite sa nadmernému zavlažovaniu. Tuje nemajú rady mokrú pôdu, preto je lepšie zalievať ich menej často, ale výdatne, aby sa voda dostala hlboko ku koreňom.
Tuje vysádzajte v správnych rozostupoch, aby ste zabezpečili dobrú cirkuláciu vzduchu a zabránili prílišnému premokreniu rastlín. Správna vzdialenosť medzi stromčekmi je 50 cm až jeden meter v závislosti od odrody. Okolo rastlín je tiež potrebné použiť vrstvu mulča, aby sa udržala správna vlhkosť, ale dbajte na to, aby sa priamo nedotýkala výhonkov a kmeňa rastliny. Optimálna hrúbka mulča okolo tují je 5 – 10 cm. Dodržiavaním týchto pravidiel ochránite svoje stromy nielen pred fytoftórou, ale aj pred inými hubovými chorobami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy vysádzať tuje? Na jar alebo na jeseň?
Tuje budú hustejšie ako u vášho suseda. Stačí jedna čajová lyžička tohto prášku
The post Hnednú vám tuje? Záhradník naznačuje, kde je problém appeared first on Vášeň v tebe.