Skip to content
Menu
Menu

Je obdobie búrok. Ako sa pripraviť na dlhšie výpadky elektriny? Majte na pamäti toto

Prečítať článok

4.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Dikis).

Slovenskom sa v súčasnosti prechádzajú silné búrky, čo pre mnohých ľudí znamená, že nemajú elektrinu. Čo s tým môžete urobiť? Môžete sa nejako chrániť v prípade výpadku elektrickej siete? Presvedčte sa sami.

Slovenskom sa v súčasnosti prechádzajú silné búrky, čo pre mnohých ľudí znamená, že nemajú elektrinu.
Foto: shutterstock.com/Dikis

K výpadkom prúdu dochádza všade, najmä v malých mestách a počas búrok. Zdalo by sa, že o nič nejde, ale nedostatok svetla, ako aj prístupu k internetu, okrem iného aj pre platby, môže dosť skomplikovať život. Čo sa s tým dá robiť? Môžete sa vopred pripraviť tak, že si urobíte zásoby určitých vecí. Aké to sú? A na čo ďalšie by ste mali myslieť pri ochrane v prípade výpadku prúdu?

Výpadok prúdu v dôsledku búrky? Toto sú veci, ktoré by ste mali mať doma pre každý prípad

Ak sa chcete pripraviť na čas bez elektriny (a teda aj bez internetu), mali by ste si zakúpiť:

sviečky a zápalky (zapaľovače),

baterky (kvalitné a odolné) a batérie,

powerbanky (nabité),

hotovosť – aby ste mohli platiť za nákupy, keď nie je prístup na internet.

Tí, ktorí bývajú doma, by okrem toho mali zvážiť kúpu generátora a cestovného variča so zásobou paliva. Je tiež dobré mať zásobu pitnej vody, potravín, ktoré nie je potrebné uchovávať v chladničke, ako aj obväzy a lieky, najmä lieky proti bolesti a lieky, ktoré sa majú užívať priebežne. Rodičia batoliat by mali mať v zásobe aj plienky, mlieko alebo jedlo pre batoľa a lieky (ak batoľa nejaké užíva). Vodiči áut by zasa mali mať zásobu pohonných hmôt.

Čo ešte môžete urobiť, aby ste sa čo najlepšie pripravili na dlhšie obdobie bez elektriny? V prvom rade sa oplatí napísať si na kus papiera napríklad telefónne čísla blízkych osôb
Foto: shutterstock.com/Magnifical Productions

Výpadok prúdu v dôsledku búrky? Aj na to treba myslieť pri príprave

Čo ešte môžete urobiť, aby ste sa čo najlepšie pripravili na dlhšie obdobie bez elektriny? V prvom rade sa oplatí napísať si na kus papiera napríklad telefónne čísla blízkych osôb, ako aj čísla tiesňového volania, pretože v núdzovej situácii bez elektriny môže byť ťažké ich získať. Okrem toho sa oplatí zásobiť sa aj takými vecami, ako sú napr:

rádio napájané batériou alebo dobíjacím akumulátorom – na udržiavanie kontaktu so svetom a sledovanie oznamov,

analógové zdroje zábavy – aby ste sa nenudili bez elektriny, je vhodné zabezpečiť si rôzne knihy, časopisy, stolové hry alebo krížovky, vrátane tých pre deti, ak ste rodič.

Hoci je práve leto, na jeseň a zimu sa oplatí zaobstarať si teplé oblečenie, núdzovú deku (druh termofólie) a zdroj tepla, napríklad plynový sporák, pre prípad, že by vypadla elektrina. Až potom treba pamätať na dobré vetranie miestnosti.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Keď vypadne elektrina, situáciu môžu zachrániť tri veci. Je dobré mať ich po ruke

Ako dlho vydrží vaša chladnička a mraznička bez elektriny? Potom by ste mali radšej vyraziť

The post Je obdobie búrok. Ako sa pripraviť na dlhšie výpadky elektriny? Majte na pamäti toto appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj