Skip to content
Menu
Menu

Je to skutočný poklad medzi ovocím. Lieči nielen črevá a pokožku

Prečítať článok

18.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AnnaNikitina84).

Ovocie je bohatým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Samozrejme, ako všetko, aj ovocie by sa malo konzumovať s mierou a vyberať si tie, ktoré obsahujú najviac cenných zložiek. Jedným z takýchto „sladkých pokladov“ je ovocie, ktoré Slováci často prehliadajú alebo ho jedia len na exotických dovolenkách. Reč je o ananáse, ktorého vlastnosti vás možno prekvapia.

Jedným z takýchto „sladkých pokladov“ je ovocie, ktoré Slováci často prehliadajú alebo ho jedia len na exotických dovolenkách. Reč je o ananáse, ktorého vlastnosti vás možno prekvapia.
Foto: shutterstock/AnnaNikitina84

Podceňovanie ovocia v strave Slovákov? Koľko porcií ovocia by som mal denne zjesť?

Okrem toho, že niektoré druhy ovocia sú zdrojom minerálov, vitamínov a vlákniny, sú bohaté aj na antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom a znižujú riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a rakovina.

Preto by sa ovocie nemalo považovať len za prísadu do dezertov. Je vhodné, aby si našlo dôstojné miesto v našom každodennom jedálničku. Odporúčania na konzumáciu ovocia sa môžu líšiť, ale všeobecne sa uznáva, že dospelý človek by mal denne skonzumovať približne 1,5 až 2 poháre (300-400 g) ovocia.

To znamená približne 10 až 14 pohárov ovocia týždenne. Množstvo skonzumovaného ovocia je však vhodné upraviť podľa individuálnych energetických potrieb a zdravotného stavu.

Je dôležité mať to na pamäti, pretože hoci je ovocie zdravé, nemožno ignorovať cukor, ktorý obsahuje. Niektoré druhy ovocia, ako napríklad hrozno, banány alebo mango, obsahujú pomerne veľké množstvo jednoduchých cukrov.

Pri ich nadmernej konzumácii môže dôjsť k nadmernému príjmu kalórií a zvýšeniu hladiny cukru v krvi, čo môže byť problematické najmä pre osoby s inzulínovou rezistenciou alebo cukrovkou.

Ak však konzumáciu ovocia konzultujeme individuálne s lekárom a pri absencii kontraindikácií ho zdravým spôsobom zavedieme do svojho jedálnička, nášmu organizmu to len prospeje.

Mimoriadna sila ovocia. Ktoré sú najzdravšie?

Pri výbere ovocia do nášho každodenného jedálnička sa, samozrejme, oplatí zvážiť obsah cukru, ale aj to, čo nám môže ponúknuť. Medzi najzdravšie ovocie patria napríklad čučoriedky, jahody a maliny, ktoré obsahujú veľa antioxidantov, vlákniny a vitamínov, pričom majú nízky obsah kalórií.

Citrusové plody, ako sú pomaranče, grapefruity a citróny, tiež stoja za zváženie, ak neužívate lieky, s ktorými môžu chemicky reagovať. Konzumácia citrusových plodov pred alebo po užití niektorých liekov môže narušiť ich metabolizmus v pečeni a tenkom čreve.

Ak však neexistujú kontraindikácie, oplatí sa po nich siahnuť, pretože sú bohaté na vitamín C, flavonoidy a vlákninu a podporujú imunitný systém a zdravie srdca.

Medzi ovocie bohaté na vitamíny a minerály patria aj banány, pretože hoci sú sladké, obsahujú draslík, vitamín B6 a vlákninu, a granátové jablká, ktoré obsahujú množstvo antioxidantov.

Často odporúčaným ovocím je aj…. ananás, ktorý Slováci trochu zanedbávajú. Pridáva sa ako príloha k dezertom, mal by sa častejšie objavovať na našich jedálnych lístkoch a neodrádzať nás svojím nie ľahkým ošúpaním.

Bohatstvo ananásu. Na Slovensku ovocie len pre aristokraciu

Ananás (Ananas comosus) je tropická ovocná rastlina, ktorá rastie v špecifických klimatických podmienkach a má svoje špecifické pestovateľské nároky. Je to trvalka z čeľade broméliovitých, ktorá rastie ako nízka rastlina s rozprestretými, ostnatými listami. Listy ananásu sú dlhé, úzke, tuhé a sú zhromaždené v ružici. Rastlina dorastá do výšky približne 1 až 1,5 metra.

Listy ananásu sú dlhé, úzke, tuhé a sú zhromaždené v ružici. Rastlina dorastá do výšky približne 1 až 1,5 metra.
Foto: shutterstock.com/YARUNIV Studio

Najlepšie rastie v tropickom a subtropickom podnebí, kde sa teplota pohybuje medzi 18 °C a 30 °C. V chladnejších oblastiach je pestovanie ananásu možné len v skleníkoch.

Ananás sa na Slovensku prvýkrát objavil v 18. storočí, ale bola to exotická a luxusná rastlina, dostupná len pre šľachtu. Do našej krajiny sa začal dovážať z tropických kolónií, ale kvôli ťažkostiam s prepravou a vysokým nákladom bolo ovocie vzácnosťou a symbolom prestíže. Ananás sa stal dostupným pre väčšinu ľudí až v 20. storočí.

V 60. a 70. rokoch 20. storočia bol konzervovaný ananás obľúbeným výrobkom, ktorý sa dostal do slovenských obchodov. Konzumoval sa najmä počas sviatkov. V tom čase sa čerstvý ananás ešte ťažko zháňal a považoval sa za luxusný tovar.

Až v 90. rokoch 20. storočia, po politickej transformácii a otvorení Slovenska svetovým trhom, sa v slovenských obchodoch začali viac predávať čerstvé ananásy. Vzhľadom na svoju históriu však stále nie sú také populárne, ako by mali byť. Pritom majú čo ponúknuť.

Vitamín C len otvára zoznam výhod konzumácie ananásu

Ananás je veľmi dobrým zdrojom vitamínu C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu, proces hojenia rán a podporuje ochranu buniek pred oxidačným poškodením. Nazýva sa vitamínom mladosti. Tento názov si vitamín vyslúžil vďaka vlastnostiam, ktoré spomaľujú proces starnutia epidermálnych buniek. Vitamín C tiež stimuluje aktivitu fibroblastov a syntézu kolagénu, vďaka čomu si pokožka udržiava mladý vzhľad.

Keď už hovoríme o vitamíne C, ktorý sa nachádza v ananáse, je ťažké nespomenúť imunitu. Vysoký obsah tohto vitamínu posilňuje imunitný systém, pomáha telu bojovať s infekciami a urýchľuje regeneračné procesy.

Ananás má ešte jedno tajomstvo svojej zdravej výživy. No vďaka obsahu mangánu ananás prispieva k udržaniu zdravých kostí.

Okrem vitamínov C, B6 a B1 zohráva mangán obsiahnutý v ananáse dôležitú úlohu v metabolizme a antioxidačnej ochrane. Mangán nachádza aj v marhuliach.

Okrem mangánu toto exotické ovocie obsahuje aj meď, ktorá podporuje tvorbu červených krviniek, zdravie nervového systému a tvorbu kolagénu. Tým sa však prekvapenia, ktoré ananás ukrýva, nekončia.

Počnúc jeho blahodarnými účinkami na tráviaci systém a končiac krásnou pleťou – to je dôvod, prečo sa oplatí ananás jesť.
Foto: shutterstock/NoirChocolate

Zdravé črevá a krásna pleť nestačia. Bromelaín ako jedinečný enzým

Počnúc jeho blahodarnými účinkami na tráviaci systém a končiac krásnou pleťou – to je dôvod, prečo sa oplatí ananás jesť. Existuje ešte jedna zázračná zložka, ktorá jedinečným spôsobom podporuje naše zdravie.

Vďaka bromelaínu ananás podporuje trávenie bielkovín, čo môže byť užitočné po konzumácii ťažkých bielkovinových jedál.

Bromelaín má významný vplyv na zdravie čriev a pomáha znižovať tráviace problémy, ako je nadúvanie a poruchy trávenia. Tento enzým pôsobí aj na zápaly v celom tele, nielen v črevách alebo žalúdku.

Je to proteolytický enzým, ktorý tiež zmierňuje bolesti svalov a kĺbov – ide o blahodarný účinok jeho protizápalových vlastností.

Pritom je však dôležité mať na pamäti, že bromelaín môže ovplyvniť účinky niektorých antikoagulačných liekov, preto by sa osoby na trvalej liečbe mali o konzumácii ananásu poradiť so svojím lekárom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako pestovať ananás doma – sprievodca krok za krokom. Za ako dlho budú plody?

Omladzuje a pomáha vám schudnúť prebytočné kilogramy. Zahrňte do svojho každodenného jedálnička

The post Je to skutočný poklad medzi ovocím. Lieči nielen črevá a pokožku appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj