Skip to content
Menu
Menu

Kam likvidovať obaly s liekmi? V jednom prípade je ľahké urobiť chybu

Prečítať článok

29.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kriang kan).

Likvidácia obalov od liekov s uplynutou dobou použiteľnosti je problém, ktorý si vyžaduje uvedomelý prístup v každej domácnosti. Aj keď sa to nezdá byť nič zložité, stále si nie vždy uvedomujeme, čo s prázdnymi obalmi robiť. Najväčšou chybou, ktorú robíme, je zisťovanie, kam vyhodiť blistrové balenia liekov. Tu sa dá ľahko urobiť chyba.

Likvidácia obalov od liekov s uplynutou dobou použiteľnosti je problém, ktorý si vyžaduje uvedomelý prístup v každej domácnosti.
Foto: shutterstock/Kriang kan

Urobte si poriadok v lekárničke

Často sa stáva, že počas liečby nespotrebujeme všetky lieky. Niekedy sa rozhodneme kúpiť doplnky, ktoré zabudneme užívať alebo sa ich z nejakého dôvodu vzdáme. Skrinka s liekmi praská vo švíkoch, pričom sú nepoužiteľné aj príliš dlho otvorené balenia liekov, nehovoriac už o liekoch s uplynutou dobou použiteľnosti. To predstavuje riziko vážnych zdravotných komplikácií. Je dôležité robiť pravidelné kontroly a priebežne takéto výrobky odstraňovať. Keď sa pustíte do práce, je nevyhnutné pamätať na pravidlá triedenia tohto problematického odpadu.

Nikdy nevyhadzujte do koša

Máte v zásobe lieky, ktoré sa kupujú na lekársky predpis alebo sú dostupné bez neho? Každý takýto výrobok sa považuje za nebezpečný odpad, ktorý sa musí správne zlikvidovať. V žiadnom prípade by ste nemali vyhadzovať lieky do odpadkových košov. Ich vyhadzovanie do umývadla alebo toalety tiež neprichádza do úvahy. Chemické zlúčeniny, ktoré obsahujú, môžu mať katastrofálny vplyv na životné prostredie tým, že kontaminujú pôdu a vodu.

Otázka znie, kam vyhadzujete lieky, ktorým skončila doba použiteľnosti? Lekárne, kliniky a nemocnice majú zvyčajne špeciálne kontajnery, kam ich môžeme vyhodiť.

Papierové balenia a príbalové letáky sa vyhadzujú do koša na papier – rozhodnutie, ktoré je pre málokoho ťažké. Keď skončíme užívanie predpísaných tabliet alebo kapsúl, reflexívne vložíme blister do plastového koša.
Foto: shutterstock/Maria Rzeszotarska

Kam likvidovať obalys liekmi? Častá chyba

Papierové balenia a príbalové letáky sa vyhadzujú do koša na papier – rozhodnutie, ktoré je pre málokoho ťažké. Keď skončíme užívanie predpísaných tabliet alebo kapsúl, reflexívne vložíme blister do plastového koša – chyba, ktorú si nie každý uvedomuje. Tento typ obalu je vyrobený z plastu aj z hliníka. Táto kombinácia spôsobuje, že odpad je z hľadiska recyklácie problematický. Ak obec, v ktorej žijete, neurčí inak, blister s liekmi by mal skončiť v koši na zmesový odpad.

Ako už bolo spomenuté, kartónové škatule a letáky by sa mali vhadzovať do kontajnerov určených na papier. Miesto pre plastové fľaše, napr. od sirupov, je v kontajneri na plasty a kovy. Prázdne sklenené obaly nám tiež nespôsobia žiadne problémy – pristanú do kontajnerov na sklo.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kde likvidujete svoje lieky? V tomto prípade máte len jedno východisko. Dajte si pozor na častú chybu

Dôležité informácie o e-receptoch na lieky. Aká je ich platnosť? Farmaceutka varuje: Nezobrazujú sa ako objednávky vo fastfoode

The post Kam likvidovať obaly s liekmi? V jednom prípade je ľahké urobiť chybu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj