21.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Nor Gal).
Robili ste rekonštrukciu, vyzdvihli ste veľa veľkých balíkov alebo ste si objednali jedlo a zostal vám polystyrén? Zistite, kde ho môžete zlikvidovať, aby sa dal znovu použiť. Ukazuje sa, že to nie je samozrejmé v každej situácii.
Robili ste rekonštrukciu, vyzdvihli ste veľa veľkých balíkov alebo ste si objednali jedlo a zostal vám polystyrén?
Foto: shutterstock.com/Nor Gal
Objednaný nábytok alebo zariadenie, ktoré sa môžu pri preprave poškodiť, sa veľmi často doručuje nielen v kartónovej krabici, ale aj dodatočne chránené polystyrénom. Jedlo na objednávku sa tiež zvyčajne dodáva v polystyrénových obaloch. Málokedy máme možnosť ich opätovne použiť, preto zvyčajne končia v odpade. Do ktorého kontajnera by mal putovať polystyrén?
Koľko odpadu sa recykluje na Slovensku ? Ešte stále nie všetci vedia, ako ho separovať
Odpad je obrovský problém, s ktorým sa stretáva celý svet. Len v roku 2022 ho priemerný Slovák vyprodukoval až 355 kg. Celkovo sa v tomto období vyzbieralo 13,4 milióna ton odpadu, z čoho len niečo vyše 5 miliónov ton predstavoval separovaný odpad. To znamená, že menej ako polovica by sa mohla recyklovať na ďalšie využitie. Ukazuje sa, že ešte stále nie všetci vedia, ako rozumne nakladať s odpadom a predovšetkým ako ho separovať. Niektoré položky môžu byť naozaj problematické. To je napríklad prípad penového polystyrénu. Do akého kontajnera by mal ísť?
Ako separujete odpad? Polystyrén môže byť problematický
Hoci sa zdá, že triedenie odpadu je jednoduché, v praxi vyvoláva veľa otázok. Najmä preto, že niektoré veci by sa bežne mali vhadzovať do jedného kontajnera, pokiaľ sa s nimi niečo nestalo, napríklad sa nezašpinili. Potom by sa mali dať do iného koša. Z toho vyplýva, že správne nakladanie s odpadom je pre mnohých ľudí problémom. Podobne je to aj s penovým polystyrénom. Urobme si v tom raz a navždy jasno. Kam ho vyhodíte?
Čistý, nekontaminovaný polystyrén, napríklad z obalov, by mal patriť do žltých kontajnerov na kovy a plasty. Je to preto, lebo sa potom dá ľahko recyklovať.
Foto: shutterstock.com/Thomas Soellner
Do ktorého kontajnera vyhadzujete polystyrén? Záleží na tom.
Čistý, nekontaminovaný polystyrén, napríklad z obalov, by mal patriť do žltých kontajnerov na kovy a plasty. Je to preto, lebo sa potom dá ľahko recyklovať. Na druhej strane, znečistený polystyrén, ako napríklad ten z obalov na jedlo, sa už nedá recyklovať. Jeho miesto je preto v zmesovom odpade, t. j. v čiernych kontajneroch. Treba tiež vedieť, že existuje aj iný spôsob, ako naložiť so stavebným polystyrénom, ktorý zostane po zateplení budovy. Nie každý si je vedomý toho, že ho nemožno vyhadzovať do nádob na komunálny odpad. Nie je to nič iné ako stavebný odpad, preto by sa mal likvidovať v kontajneri, ktorý umiestnila spoločnosť zaoberajúca sa likvidáciou takéhoto odpadu. Penový polystyrén môžete odniesť aj na zberné miesto komunálneho odpadu, samozrejme, za predpokladu, že ho nezostane príliš veľa.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kam likvidovať penový polystyrén? Mnohí z nás robia chybu. Pravidlá triedenia odpadu sú jasné
The post Kde likvidovať penový polystyrén? Budete prekvapení. Zvyčajne končí v nesprávnom koši appeared first on Vášeň v tebe.