Skip to content
Menu
Menu

Kedy zasiať kôpor? Pár slov o rastline, bez ktorej sa uhorky na nakladanie nezaobídu

Prečítať článok

29.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatevosian Yana).

Kedy zasiať kôpor? Ako rastie? Kedy ho zbierať? Môže sa pestovať v kvetináči? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete nižšie.

Kedy zasiať kôpor? Ako rastie? Kedy ho zbierať? Môže sa pestovať v kvetináči?
Foto: shutterstock/Tatevosian Yana

Kôpor je nenápadná rastlina, ktorá má však v kuchyni mnoho využití. Väčšina z nás si bez jeho účasti nevie predstaviť prípravu klasických uhoriek. Ako si vypestujete vlastný kôpor? Nie je to až také ťažké!

Ako zasiať kôpor?

Ako zasiať kôpor do záhrady, aby potom dobre rástol a dal sa použiť ako príloha v kuchyni? Kôpor sa vysieva priamo do zeme. Prvýkrát sa vysieva v marci. Tento postup sa môže opakovať až do júla. Pôda by mala byť nakyprená a mali by ste sa zbaviť všetkých kameňov alebo iných nepotrebných rastlín a buriny. Miesto, kde sa bude rastlina vysievať, by sa malo rok predtým pohnojiť. Semená sa sypú do drážok vzdialených od seba približne 30 cm. Taktiež by ste sa mali vyhnúť tomu, aby ste túto bylinu vysievali každý rok na to isté miesto.

Ako pestovať kôpor?

Rastlina má rada vodu, preto by sa mala hojne zalievať. To však neznamená, že by sa mala prelievať.
Foto: shutterstock/PaniYani

Vyberte si správnu pôdu, to je pôdu s pH 5,5 až 6,5, ktorá je úrodná a priepustná. Rastlina má rada vodu, preto by sa mala hojne zalievať. To však neznamená, že by sa mala prelievať. Miesto, kde bude kôpor zasiaty, by malo byť veľmi slnečné. Pri úvahách o tom, ako pestovať záhradný kôpor, stojí za to zvážiť, že ho možno vysievať do pôdy po iných rastlinách – okrem zelerovej zeleniny. Vtedy sa to označuje ako predplodina. Najlepšie sa tu osvedčujú okopaniny a strukoviny. Ak nie je možné kôpor vysievať do pôdy na pozemku alebo v záhrade, možno ho vysievať do kvetináča. Problémom však je, že ide o rastliny náročné na priestor. Kvetináče by preto mali byť veľké. Po niekoľkých týždňoch, keď kôpor vyklíči, je potrebné pôdu pohnojiť.

Kôpor záhradný – kde kúpiť semená alebo celú rastlinu?

Nie každý má čas alebo schopnosti starať sa o pestovanie rastlín. Preto je bežné, že nielen poľnohospodári, ale často aj súkromné osoby, ktoré majú vo svojich záhradách záhradný kôpor, predávajú svoju úrodu. Kde kúpiť semená? Najlepšie v záhradkárskych obchodoch. Na druhej strane, ak niekto predáva semená sám a nie sú k dispozícii informácie o tom, v akých podmienkach boli zozbierané a uskladnené, neoplatí sa riskovať kúpu. Môže sa ukázať, že nevyrastie ani jedna rastlina.

Môže sa ukázať, že nevyrastie ani jedna rastlina.
Foto: shutterstock/Manfred Ruckszio

Kde kúpiť samotný kôpor už ako rastlinu? Zväzky nájdete v obchodoch s potravinami, v predajniach zeleniny a u súkromných osôb, ktoré predávajú vlastnú úrodu. Môžete si kúpiť len vetvičky, ktoré sa dajú použiť napríklad na nové zemiaky na večeru, ale môžete si kúpiť aj väčšie zväzky s hrubšími stonkami a kvetmi, ktoré sa dajú použiť napríklad na nakladanie uhoriek. Neodporúča sa však kupovať odrezky, pretože kôpor zle znáša presádzanie.

Ako sušíte záhradný kôpor?

Je dobré mať možnosť vychutnať si aromatické korenie aj mimo jeho vegetačného obdobia. Preto je jedným z východísk napríklad natrhať vetvičky kôpru, nakrájať ich a zamraziť v krabičkách alebo vo vyhradených vreckách do mrazničky.

Jedným z východísk napríklad natrhať vetvičky kôpru, nakrájať ich a zamraziť v krabičkách alebo vo vyhradených vreckách do mrazničky.
Foto: shutterstock/Ahanov Michael

A ako sa suší záhradný kôpor? Táto rastlina sa v kuchyni rovnako dobre uplatní ako sušené korenie. Veď bylinky sa dlho nesušili. V prípade kôpru to môžete urobiť tak, že ho zviažete do malých zväzkov a zavesíte ich na šnúrku s listami k zemi a stopkami nahor na miesta, kde je sucho a teplo, napríklad v podkroví. Možno vyskúšať aj sušenie na slnku, ale treba dbať na to, aby nezačali napríklad žltnúť. Na sušenie môžete použiť aj špeciálne zariadenia, ako sú sušičky.

Ako zbierať kôpor?

Nemenej dôležitá otázka, ak chcete čo najlepšie využiť chuťové a aromatické vlastnosti tejto bylinky. Predovšetkým drobné vetvičky možno zbierať prakticky v ktoromkoľvek bode rastu. Ako zbierať kôpor? Prípadne môžete počkať, kým rastlina viac dozreje a potom ju zbierať na sušenie alebo mrazenie, ako aj na iné účely, napríklad na nakladanie uhoriek.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kôpor prestáva rásť a žltne? Môžete ho zachrániť pomocou tohto domáceho lieku

Pred výsevom kôpru vykonajte túto činnosť. Takto budete úrodu zbierať po niekoľkých dňoch

The post Kedy zasiať kôpor? Pár slov o rastline, bez ktorej sa uhorky na nakladanie nezaobídu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj