Skip to content
Menu
Menu

Koľko stojí hodina používania klimatizácie? Toľko zaplatíte za príjemný chlad

Prečítať článok

1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LightField Studios).

V lete je výskyt horúceho počasia veľmi častý. Z tohto dôvodu sa mnoho ľudí rozhodne investovať do klimatizácie, ktorá im pomôže znížiť teplotu v ich dome alebo byte. Niektorí ľudia sa môžu pýtať, koľko vlastne stojí hodina klimatizácie. Ukazuje sa, že veľa závisí od výkonu danej jednotky.

V lete je výskyt horúceho počasia veľmi častý. Z tohto dôvodu sa mnoho ľudí rozhodne investovať do klimatizácie, ktorá im pomôže znížiť teplotu v ich dome alebo byte.
Foto: shutterstock/LightField Studios

Koľko stojí 1 hodina klimatizácie pri chladení bytu s rozlohou 50 m2?

Klimatizácia je spotrebič, ktorý môže výrazne zlepšiť tepelný komfort počas neznesiteľných horúčav. Ľudí, ktorí zvažujú investíciu do tohto typu zariadenia, môže zaujímať, koľko stojí 1 hodina klimatizácie. Ukazuje sa, že veľa závisí od chladiaceho výkonu danej jednotky.

Priemerná cena 1 kWh elektriny pre domácnosti na Slovensku v roku 2024 sa pohybuje okolo 0,15 € s DPH. K tomu treba pripočítať náklady na distribúciu a daň, ale pre zjednodušenie ich vynecháme.

Predpokladá sa, že na každých 10 metrov štvorcových podlahovej plochy by mal byť pre klimatizáciu k dispozícii 1 kW chladiaceho výkonu. Na chladenie bytu s rozlohou 50 metrov štvorcových je teda potrebný chladiaci výkon 5 kW. Samozrejme, ide o prílišné zjednodušenie, pretože veľa závisí aj od dispozície bytu. Z toho však vyplýva, že chladenie väčších bytov bude drahšie, pretože je potrebné výkonnejšie zariadenie.

Je však dôležité vedieť, že počas hodiny prevádzky zariadenie nespotrebuje toľko elektrickej energie, koľko je jeho nominálna hodnota. Zvyčajne je spotreba približne 3-krát nižšia. To znamená, že počas 1 hodiny prevádzky klimatizácia s chladiacim výkonom 5 kW spotrebuje 1,67 kWh, čo znamená náklady 25 centov.

Koľko elektrickej energie spotrebuje klimatizácia s výkonom 3,5 kW, 7 kW alebo 10 kW? Pozrite si nižšie uvedenú kalkulačku spotreby energie
Foto: shutterstock.com/M-Production

Kalkulačka spotreby energie a nákladov na klimatizáciu

Koľko elektrickej energie spotrebuje klimatizácia s výkonom 3,5 kW, 7 kW alebo 10 kW? Pozrite si nižšie uvedenú kalkulačku spotreby energie, ktorá vám umožní jednoducho skontrolovať hodnoty pre rôzne výkony:

Klimatizácia 3,5 kW – za hodinu používania (spotreba približne 1,17 kWh): € 17 centov;

Klimatizácia 5 kW – za hodinu používania (spotreba približne 1,67 kWh): € 25 centov;

klimatizácia s výkonom 7 kW – za hodinu používania (spotreba približne 2,33 kWh): € 35 centov;

klimatizácia s výkonom 10 kW – za hodinu používania (spotreba približne 3,33 kWh): € 50 centov.

Vzhľadom na to, že klimatizácia pracuje v priemere šesť hodín počas dňa, v najlacnejšom variante zaplatíme 1€ za deň používania a v najdrahšom variante 3 €. Stojí za to vedieť, že zariadenie môže spotrebovať malé množstvo energie, keď je vypnuté, ale pokračuje v pohotovostnom režime.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Keď vypadne elektrina, situáciu môžu zachrániť tri veci. Je dobré mať ich po ruke

Ako dlho vydrží vaša chladnička a mraznička bez elektriny? Potom by ste mali radšej vyraziť

The post Koľko stojí hodina používania klimatizácie? Toľko zaplatíte za príjemný chlad appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj