Skip to content
Menu
Menu

Kosačku môžete odložiť do garáže. Namiesto trávnika si vyberte tieto rastliny. Dokonca aj vaša svokra bude mrkať očami

Prečítať článok

19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Alexas_Fotos).

Čo namiesto trávy, aby ste nemuseli kosiť? Nemusíte ju kosiť celú, namiesto toho si vyberte pôdopokryvné rastliny. Tie vám v záhrade vytvoria pestrý koberec, ktorý poteší každého. Okrem toho sa nebudete musieť starať o kosenie.

Čo vysiať namiesto trávy, aby ste nemuseli kosiť?
Foto: Pixabay/Alexas_Fotos

O sviežo zelenom a zdravom trávniku sníva mnoho záhradkárov. Bohužiaľ, možno sa vám ho nepodarí vysiať všade, pretože jednoducho nevyrastie, alebo jeho údržba bude vyžadovať veľa úsilia. Namiesto trávy sa môžete rozhodnúť pre pôdopokryvné rastliny. Tie môžete vysádzať na slnku, v tieni alebo v polotieni. Ako si skrášľujete svoju záhradu? Rozhodnite sa pre koberec kvetov vo vašej záhrade a na kosenie nadobro zabudnite.

Čo namiesto trávy, aby ste nemuseli kosiť? Zvoľte si pôdopokryvné rastliny

Pôdopokryvné rastliny zvyčajne nie sú vysoké, pretože dosahujú výšku od 5 do 60 cm. Keď vyrastú, vytvoria vysadenú plochu, ktorá dobre funguje namiesto trávy. Pri výbere druhov sa odporúča zvoliť dvojfarebné odtiene zelenej, ktoré budú pôsobiť dekoratívne a vzájomne sa prelínajú. Koberec z pôdopokryvných rastlín okamžite upúta pozornosť a každý rok má viac a viac priaznivcov. Obzvlášť dobre sa uplatnia na miestach, kde nám kosenie spôsobuje najväčšie problémy – medzi tehlami a dlažobnými doskami, pod stromami a kríkmi.

Pred výberom správneho druhu rastliny venujte pozornosť podmienkam v záhrade, ako je slnečné žiarenie, vlhkosť a pôda. Na tienistých miestach pod stromami sú vhodné brečtan obyčajný, skalník alebo fenikel obyčajný. Do záhradných zákutí si môžete vybrať zemolez, brečtan popínavý a konvalinku. V čiastočnom tieni môžete vysadiť vždyzelenú trávu kostravu. Máte slnečné miesto? Vyberte si tymián, boľševník, rozchodníky, perovité klinčeky alebo flox metlinatý.

Čo namiesto pošliapaného trávnika? Tieto rastliny vytvoria krásny koberec

Ak viete, že miesto býva pošliapané a nechcete vysievať trávu, môžete sa rozhodnúť pre niekoľko rastlín, ktoré vydržia tlak. Dobrou voľbou sú napríklad ďatelina, sedmokrásky, skalník a lipkavec. Uvedené rastliny sa dobre uplatnia aj na skalkách, v medzerách a prestávkach záhradných chodníkov. Okrem odolnosti voči pošliapaniu získate nápadné kvitnúce rastliny, ktoré ozdobia každú záhradu.

Skalníky majú ozdobné listy, kvety aj plody, ktoré zabezpečia záhrade celoročný pôvab.
Foto: shutterstock/Burning Bright

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zasadili ste ich v záhrade? Na inváziu kliešťov sa radšej pripravte už teraz

Máte v záhrade pôdopokryvné ruže? Radšej sa k nim nesprávajte ako ku klasickým ružiam. Inak prestanú kvitnúť

The post Kosačku môžete odložiť do garáže. Namiesto trávnika si vyberte tieto rastliny. Dokonca aj vaša svokra bude mrkať očami appeared first on Vášeň v tebe.