Skip to content
Menu
Menu

Kôstky z čerešní nevyhadzujte. V zime využijete ich tajnú vlastnosť

Prečítať článok

6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).

Sezóna čerešní je v plnom prúde. Červené, šťavnaté, niekedy sladké ako med, inokedy mierne kyslé. Milovníkov červených plodov je veľa, väčšinou plody zjeme a kôstky vyhodíme – považujeme ich za odpad. Možno s výnimkou znalcov likérov, ktorí ich používajú na výrobu amaretta. Kôstky z čerešní sa pritom oplatí uchovať, pretože ich vlastnosti sa môžu ukázať ako užitočné v zime.

Sezóna čerešní je v plnom prúde. Červené, šťavnaté, niekedy sladké ako med, inokedy mierne kyslé. Milovníkov červených plodov je veľa, väčšinou plody zjeme a kôstky vyhodíme.
Foto: Súkromný archív

Čerešňové kôstky si dlho zachovávajú teplotu

Tajnou vlastnosťou čerešňových kôstok, ktorá je málo známa, je ich schopnosť dlhodobo si udržať určitú teplotu. Preto ich môžete použiť ako studený obklad v horúcich dňoch, na modriny alebo uštipnutie hmyzom a v zime ako hrejivú náplasť. Vlastnosti čerešňových kôstok už využívajú spoločnosti vyrábajúce ekologické výrobky – na trhu sú k dispozícii termofory vyrobené z čerešňových kôstok. Namiesto toho, aby ste platili veľa peňazí, si ich môžete vyrobiť sami.

Kôstky z čerešní nevyhadzujte. Osušte ich a vložte do vrecka.

Ako vyrobiť termofor z čerešňových kôstok? Návod na to je triviálny:

Pri výrobe čerešňových džemov a iných pochúťok po vydlabaní plodov nevyhadzujte jadierka, ale dôkladne ich očistite od dužiny.

Kôstky rozložte na podnos, kus papiera alebo do plochej nádoby a vysušte na teplom a suchom mieste.

Po vysušení semienok je čas na druhú fázu, ktorou je ušitie vrecúška, do ktorého nakoniec preosejete čerešňové srdiečka. Vrecko by malo byť vyrobené z prírodného materiálu. Je na vás, aký tvar mu dáte. Ak nemáte žiadne šijacie zručnosti, môžete si kúpiť hotové vrecko.

Do vrecúška nasypte jadierka z čerešní a okraj zošite.

Vrecko čerešňových kôstok, ak ho dobre vychladíte v chladničke, môžete použiť ako obklad na modriny a popáleniny. V horúcich dňoch prinesie aj ochladenie.
Foto: shutterstock/Yanya

Ako používať vrecko s čerešňovými kôstkami?

Vrecko čerešňových kôstok, ak ho dobre vychladíte v chladničke, môžete použiť ako obklad na modriny a popáleniny. V horúcich dňoch prinesie aj ochladenie. Na druhej strane, ak v zime vrece čerešňových kôstok zahrejete, bude to výborná domáca náhrada termoforu, ktorý pomôže pri reume alebo menštruačných bolestiach.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čerešňa prinesie ovocie. V tomto čase vykonajte ošetrenie

Ako a kedy prerezávať čerešne? Držte sa jedného pravidla. Budete mať bohatú úrodu

The post Kôstky z čerešní nevyhadzujte. V zime využijete ich tajnú vlastnosť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj