Skip to content
Menu
Menu

Kôstky z čerešní už nikdy nevyhadzujem. Moja babička mi povedala, čo z nich môžem vyčarovať

Prečítať článok

3.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yanya).

Leto je čas, keď si bez pamäti pochutnávame na čerešniach. Hoci kôstky zvyčajne končia v odpadkovom koši, stojí za to vedieť, že sú cennejšie, ako by ste si mysleli. Tu je návod, ako ich možno využiť niekoľkými ďalšími spôsobmi.

Kôstky z čerešní už nikdy nevyhadzujem. Moja babička mi povedala, čo z nich môžem vyčarovať.
Foto: shutterstock/Yanya

Momentálne sú stánky plné chutných a zrelých čerešní a višní. Tieto šťavnaté plody skrývajú tvrdé kôstky, ktoré môžu byť pre milovníkov sezónnych pochúťok skutočnou nočnou morou. Nevyhadzujte ich však. Môžete ich použiť napríklad na výrobu… domáci termofor.

Spôsoby použitia kôstok čerešní alebo višní

Hoci sú pri priamej konzumácii pre náš organizmus jedovaté, v kuchyni sa dajú využiť na mnohé účely. Okrem iného ich môžeme použiť na ochutenie koláčov a limonád. Cukrový sirup na báze kôstok je veľmi jednoduchý na prípravu. Stačí ich uvariť v cukrovej vode a potom ich dať na noc do chladničky.

Okrem iného kôstky z čerešni a višni môžeme použiť na ochutenie koláčov a limonád.
Foto: shutterstock/Denys Kurbatov

Kôstky sa veľmi rýchlo zahrejú a dlho si udržia teplo, takže sa z nich dá vyrobiť domáci termofor. Je to skvelé riešenie najmä pre tých, ktorým záleží na životnom prostredí. Prečo sa to oplatí? Termofor zmierňuje bolesti brucha – menštruačné a reumatické, uvoľňuje svaly a v chladnejších mesiacoch príjemne zahreje ruky alebo nohy. Môže sa používať aj studená na všetky druhy pomliaždenín, podvrtnutí alebo opuchov.

Ak si ho chcete pripraviť doma, stačí, ak z čerešní alebo višní pozbierate kôstky, dôkladne ich očistíte od dužiny a vystavíte ich na slnko, aby sa dôkladne vysušili – najlepšie na niekoľko dní. Potom zošite dva kúsky bavlnenej látky k sebe, nasypte do nich semienka a posledný okraj zašite. Takto pripravený termofor stačí zohriať v mikrovlnnej rúre asi dve minúty, aby bol pripravený na použitie.

Znovu ich použite v záhrade

Čerešňové kôstky použite znovu v záhrade.
Foto: shutterstock/barmalini

Zbierať semená z požitých plodov a vytvoriť z nich novú rastlinu je fascinujúca činnosť. Hoci je to úloha pre trpezlivých, výsledky môžu byť ohromujúce. Môžete na to použiť aj ovocie zakúpené v supermarkete. Základom je správna príprava pred výsadbou.

Vyberte si zrelé čerešne alebo višne, odkôstkujte ich a kôstky dôkladne očistite od dužiny. Pred výsadbou by mali byť úplne suché. Umiestnite ich do zmesi vlhkého piesku a rašeliny a potom ich na niekoľko týždňov uložte do chladničky. Medzitým skontrolujeme, či sú na vlhkej pôde. Najlepšie je zasadiť ich do zeme na jar, ale až po posledných mrazoch. Rastlina môže záhradu krásne spestriť, ale na prvé plody si musíme počkať asi sedem rokov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Čo môžete urobiť pre to, aby vaše čerešne určite rástli? Je lepšie to neodkladať a pustiť sa do práce hneď teraz

Vyhadzujete kôstky z čerešní? Namiesto toho ich vložte do nádoby a uložte do chladničky na 2 mesiace

The post Kôstky z čerešní už nikdy nevyhadzujem. Moja babička mi povedala, čo z nich môžem vyčarovať appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj