28.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Amalia Gruber).
Poľné rastliny sa môžu v našich záhradách uplatniť ako prvotriedne okrasné kvety. Dodávajú priestoru idylický nádych a sú nenáročné. Táto charakteristika dokonale vystihuje chrastavce – známe predovšetkým z lesov a lúk. V minulosti sa cenili v prírodnom liečiteľstve, dnes sa ukazuje, že sú nielen krásnou ozdobou priestoru, ale aj prirodzeným spôsobom riešenia niektorých záhradných neduhov.
Pozvite chrastavec do svojej záhrady.
Foto: shutterstock/Amalia Gruber
Chrastavec – čo je to za rastlinu?
Existuje približne šesťdesiat druhov a v závislosti od toho môže byť chrastavec trvalka, dvojročná alebo jednoročná rastlina. Prevažná väčšina sa vyskytuje v Európe a na našom území sa vo voľnej prírode vyskytujú tri druhy – chrastavec roľný, chrastavec karpatský a chrastavec lesný. Zvedaví záhradkári sa čoraz častejšie rozhodujú pre pestovanie okrasného druhu – chrastavca macedónskeho.
Rastlina nie je veľmi náročná. Nájdeme ju na lúkach, lesných čistinkách, pasienkoch, neobrábaných pozemkoch, okrajoch lesov a pozdĺž ciest. Dobre sa jej darí na kvetnatých lúkach, ktoré nevyžadujú zavlažovanie ani kosenie. Namiesto toho sa stávajú domovom mnohých užitočných živočíchov a pomáhajú udržiavať vlhkosť v pôde oveľa lepšie ako štandardné trávniky.
Ako ho rozpoznať? Charakteristika chrastavca
Zvyčajne dosahuje výšku 30 až 80 centimetrov. Dlhé stonky sú chlpaté a na vrchole rastliny sa rozvetvujú. Kopijovité listy sú zhromaždené v ružiciach, ale najvýraznejšie sú kvety, ktoré pripomínajú polguľovité košíky. Zvyčajne majú ružovú alebo svetlofialovú farbu, ale možno nájsť aj červené, modré a biele druhy. Chrastavec kvitne od júna do septembra. Treba spomenúť, že je to medonosná rastlina. Zdobí záhradu počas celého leta a priťahuje užitočný hmyz vrátane včiel.
Vytvorte si na svojom pozemku dojem idylickej vidieckej záhrady.
Foto: shutterstock/Thorsten Schier
Rastlina odolná voči suchu
Hľadáte rastliny, ktoré nepotrebujú časté zalievanie a zložitú starostlivosť? Chrastavec má nízke nároky na pestovanie, takže sa stane hitom. Jeho koreňový systém preniká hlboko do pôdy, takže môže čerpať zásoby vody uložené v pôde. Sucho prežije bez ujmy.
Pomôže jej v tom aj špecifický charakter jej listov. Rastlina má schopnosť znížiť transpiráciu, čo je jav straty vody cez listy a vyparovanie. V najhorúcejšom počasí uzavrie svoje žalúdky, aby nestratila zásoby vody. Behať do záhrady so zavlažovacou kanvou nebude potrebné.
Prirodzený nepriateľ slimákov v záhrade
Slimáky a ulitníky v záhrade sú skutočným prekliatím. Nielenže vyzerajú odpudivo, ale predovšetkým majú nekontrolovateľný apetít a rýchlo sa množia. Niet divu, že hľadáme účinnú ochranu proti škodcom všade, kde sa dá. V tejto súvislosti sa oplatí zamerať na výsadbu rastlín odpudzujúcich slimáky. V tejto súťaži vedie chrastavec.
Obsahuje chemické zlúčeniny, ktoré sú pre slimáky nepríjemné a toxické. Môžu poškodiť ich tráviaci trakt, preto sa jej budú vyhýbať širokým oblúkom. Drsné a často chlpaté listy chrastavca im navyše sťažujú pohyb, čo pomáha vytvárať prirodzenú ochrannú bariéru.
Slizniaky sa považujú za nepriateľov v záhrade. Chrastavec obsahuje chemické zlúčeniny, ktoré sú pre slimáky toxické.
Foto: pixabay.com/ivabalk
Kde vysadiť chrastavec?
Veľmi dobre sa mu darí na slnečných miestach. Vyplní miesta, kde by citlivejšie druhy nemali šancu prosperovať. Chrastavec uprednostňuje mierne vlhký, priepustný a humusový substrát. Nepotrebuje príliš úrodnú pôdu, takže hnojenie odpadne aj z vašich záhradníckych povinností. Na pestovanie je ideálna pôda s mierne zásaditým pH.
Chrastavec môžete vysádzať do záhonov, ale krásne vyzerá aj na skalkách. Je dobré umiestniť ho na okraj záhrady, čo je strategický ťah z hľadiska odradenia slimákov.
Liečivá burina
Vzhľadom na svoje prirodzené prostredie a schopnosť prosperovať v nepriaznivých podmienkach sa chrastavec niekedy považuje za burinu. Nemali by ste však zabúdať, že v dávnych dobách sa využíval jej liečivý potenciál a dodnes sa ukazuje ako náš spojenec.
Ako rastlinná surovina sa chrastavec používal na liečbu kožných problémov. V skutočnosti má svoj názov odvodený od svojej účinnosti pri riešení svrabu. V súčasnosti sa objavuje aj v liečivých prípravkoch. Zlúčeniny, ktoré obsahuje, podporujú nielen liečbu podráždenej alebo pomliaždenej pokožky, vyrážok, opuchov, bradavíc a pásového oparu. Liečivé vlastnosti chrastavca sa využívajú na zníženie hladiny cholesterolu, proti infekciám dýchacích ciest a úpornému kašľu.
Chrastavec má aj liečivé vlastnosti.
Foto: shutterstock/Alex Manders
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stredoveký liek na bolesti kĺbov a žalúdka. Liečivá burina sa vracia do priazne
Krásna rastlina s liečivými vlastnosťami. Každý by ju mal mať doma
The post Krásna kvetina odolná voči suchu. Známa ako zabijak slimákov appeared first on Vášeň v tebe.