Skip to content
Menu
Menu

Lacný a rýchly spôsob, ako sa vysporiadať s nepríjemnými škodcami. V socialistickom Československu ho používali naše mamy a staré mamy

Prečítať článok

13.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/AJCespedes).

Roztočce sú malí škodcovia, ktorí môžu vážne poškodiť naše rastliny. Ich invázia často vedie k oslabeniu až úplnému zničeniu rastlín. Hoci boj s nimi môže byť náročný, existujú osvedčené prírodné metódy, ktoré tieto nepríjemné pavúkovce účinne eliminujú. V minulosti ich s obľubou používali naše mamy a staré mamy.

Tento domáci liek zaženie roztočce raz a navždy.
Foto: shutterstock/AJCespedes

Roztočce v domácnosti a záhrade. Ako zistíte, že napadli rastlinu?

Roztočce sú nepríjemní škodcovia, ktorých je vzhľadom na ich malú veľkosť ťažké spozorovať voľným okom. Tieto drobné pavúkovce patria do radu roztočov a vyznačujú sa premenlivým sfarbením – môžu byť zelené, červené, žlté alebo tehlovo-oranžové.

Prítomnosť roztočcov v dome alebo v záhrade možno zistiť podľa určitých stôp, ktoré títo škodcovia zanechávajú na rastlinách. Prvými príznakmi napadnutia roztočmi sú malé svetlé zmeny farby na listoch rastlín. Časom sa začnú spájať do väčších škvŕn. Potom hĺbka farby listov postupne bledne a listy pomaly usychajú.

Veľmi charakteristickým znakom prítomnosti roztočcov býva aj jemná pavučina, ktorú spútajú na rastlinách. Ak si ju všimnete, musíte rýchlo konať.

Tieto rastliny sú najviac náchylné na napadnutie roztočcami. Dávajte si pozor na tieto príznaky

Pavúky napádajú záhradné aj izbové rastliny. Najnáchylnejšie na ich napadnutie bývajú ovocné stromy a kríky, listnaté stromy a zelenina, najmä fialka voňavá, brečtan, palma, jabloň, paradajka, uhorka a paprika.

V domácnostiach roztočce obzvlášť radi napádajú rastliny, ktoré vyžadujú vysokú vlhkosť. Medzi najzraniteľnejšie druhy patria obľúbené izbové rastliny, ako sú monstera, šeflera, krotón, dracéna, lopatkovec a fikus.

Roztočce veľmi rady napádajú paradajky.
Foto: shutterstock/Catherine Eckert

V boji proti týmto škodcom doma a v záhrade sa oplatí siahnuť po prírodných spôsoboch, po ktorých siahali naše mamy a staré mamy v časoch socializmu.

Prírodné metódy kontroly roztočcov. Používali ich už naše babičky

Šedý mydlový roztok

Jedným z najúčinnejších spôsobov boja proti roztočcom je použitie roztoku sivého draselného mydla. Na jeho prípravu potrebujete:

1 liter vlažnej vody,

3-4 čajové lyžičky sivého mydla.

Príprava roztoku je veľmi jednoduchá, jednoducho rozpustite sivé mydlo vo vlažnej vode a potom zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom. Roztok môžete použiť buď ako sprej, alebo ako tekutinu na umývanie listov a stoniek rastliny pomocou handričky.

Nezabudnite však po každej aplikácii rastlinu hojne opláchnuť vodou.

Toto ošetrenie by sa malo opakovať každých 5 dní a po vymiznutí škodcov preventívne raz týždenne.

Postrek z cesnaku

Cesnak je ďalším prírodným prostriedkom, ktorý účinne odpudzuje roztočce. Na prípravu spreja potrebujete:

30 gramov čerstvého cesnaku,

1 liter teplej vody.

Namočte cesnak na 24 hodín do vody, potom tekutinu preceďte a nalejte ju do fľaše s rozprašovačom.

Postrek z cesnaku účinne odpudzuje roztočce.
Foto: shutterstock/Potanna

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prečo nie sú na ríbezliach žiadne ovocné púčiky? Pripravte pre tieto kríky najlepšiu jarnú výživu

Pavučina na ružiach nie je chyba pavúka. Rýchlo ich postriekajte! Inak z nich škodca vysaje šťavu

The post Lacný a rýchly spôsob, ako sa vysporiadať s nepríjemnými škodcami. V socialistickom Československu ho používali naše mamy a staré mamy appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj