Skip to content
Menu
Menu

Levízia: kráska, ktorá sa teší z farieb a prežije aj tie najdrsnejšie podmienky

Prečítať článok

21.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Foto-Rabe).

Levízia je rastlina pochádzajúca z horských oblastí Severnej Ameriky, ktorá si získava popularitu v skalkách po celom svete. Zaujme nielen svojimi intenzívne sfarbenými kvetmi, ale aj schopnosťou prežiť v drsných podmienkach, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre záhradníkov. Zistite, ako dlho kvitne levízia a ako jej zabezpečiť vhodné podmienky v zime.

Levízia je krásny kvet, ktorý je citlivý na vlhkosť.
Foto: Pixabay/Foto-Rabe

Levízia – pestovanie: zabezpečenie dobrého substrátu

Levízia (Lewisia) je druh patriaci do čeľade stopkatých (Montiaceae). Je pomenovaná po Meriwetherovi Lewisovi, americkom cestovateľovi, ktorý tento druh ako prvý opísal. Levízia si získala popularitu pre svoje krásne kvety a schopnosť prispôsobiť sa rôznym záhradným podmienkam.

Uprednostňuje dobre odvodnený substrát bohatý na organické materiály. Príliš ťažká, ílovitá pôda môže viesť k hnilobe koreňov, najmä v zime. Levízia najlepšie rastie na slnečných alebo polotienistých miestach. Vo svojom prirodzenom prostredí sa vyskytuje na miestach, kde má prístup k dostatku svetla, ale zároveň sú korene chránené pred nadmernou vlhkosťou.

Hoci je levízia odolná voči suchu, pravidelná zálievka počas horúčav je prospešná, najmä počas kvitnutia. Nesmie sa však prelievať – zle znáša stojatú vodu.

Levízia – starostlivosť: praktické tipy

Levízia nevyžaduje intenzívne hnojenie. Stačí, ak sa jej na začiatku vegetačného obdobia dodá malé množstvo viaczložkového hnojiva s vyváženým obsahom živín. Príliš veľa hnojív, najmä dusíkatých, môže viesť k nadmernému rastu listov na úkor kvitnutia.

Pravidelné odstraňovanie odumretých alebo poškodených častí rastliny pomáha zachovať jej estetický vzhľad a zabraňuje vzniku chorôb. Ak navyše odstránite stonky, ktoré sú príliš husté alebo rastú príliš blízko, zvýšite prúdenie vzduchu a ochránite levíziu pred nadmernou vlhkosťou.

Levízia pochádza z oblastí západnej Severnej Ameriky, predovšetkým z hôr a skalnatých svahov.
Foto: shutterstock/Esin Deniz

Levíziu možno rozmnožovať pomocou listových odrezkov, ktoré je najlepšie odoberať na jar alebo v lete. Tie by mali byť zakorenené v priepustnom substráte na chladnom, ale svetlom mieste. Rozmnožovať sa dá aj zo semien, ktoré sa môžu vysievať na jeseň alebo skoro na jar.

Je levízia trvalá?

Levízia je trvalka. To znamená, že môže žiť a kvitnúť mnoho rokov, ak sa pestuje v správnych podmienkach. Mnohé druhy levízie sú vytrvalé rastliny, ktoré každý rok vytvárajú nové listy a kvety.

Vo svojich prirodzených biotopoch sa levízie vyskytujú najmä na západe Severnej Ameriky, kde rastú na skalnatých svahoch a v suchých horských oblastiach. Ich odolnosť je jedným z dôvodov, prečo sa stali obľúbenými v skalkách a alpských záhradách.

Prezimuje levízia v zemi?

Niektoré druhy levízií sú odolnejšie voči mrazu ako iné. Odolajú mrazom až do približne -15 °C, ale dlhodobé vystavenie veľmi nízkym teplotám ich môže poškodiť. Najväčšou hrozbou pre levízie prezimujúce v zemi býva nadmerná vlhkosť. Neznáša stojatú vodu ani nadmernú vlhkosť, čo môže viesť k hnilobe koreňov, najmä v zime, keď je pôda často zamrznutá a neodvádza vodu tak účinne.

V oblastiach s drsnejším podnebím, kde sú zimy dlhé a studené, je dobré použiť zimnú prikrývku. To sa dá dosiahnuť zakrytím levízií suchým lístím, ihličím alebo konármi ihličnanov. Niektorí záhradkári sa prípadne rozhodnú prikryť levízie špeciálnymi flísovými návlekmi, ktoré ich pomáhajú chrániť pred mrazom a nadmernou vlhkosťou.

Levízia uprednostňuje vysádzanie do vyvýšených záhonov alebo skaliek.
Foto: shutterstock/imagebroker.com

Levíziu by ste mali vysádzať do vyvýšených záhonov alebo skaliek, kde môže prebytočná voda voľne odtekať. Ak rastie na mieste, ktoré býva v zime zaplavené vodou, radšej ju presaďte do kvetináča. Mala by sa udržiavať na chladnom, ale chránenom mieste.

Ako dlho kvitne levízia?

Za optimálnych podmienok trvá kvitnutie levízie 4 až 8 týždňov, zvyčajne začína koncom jari, v máji alebo v júni. Niektoré druhy môžu kvitnutie opakovať, čím sa dekoračné obdobie predĺži dokonca až do septembra. Doba kvitnutia sa môže líšiť v závislosti od konkrétnej odrody a poveternostných podmienok v danom roku.

Levízie majú veľmi rozmanité a nádherne pestré kvety. Môžu mať odtiene ružovej, červenej, oranžovej, žltej, bielej a dokonca aj fialovej. Často sa vyskytujú aj dvojfarebné kvety alebo kvety s jemnými farebnými prechodmi, čo im dodáva na pôvabe. Zvyčajne sú veľké a nápadné, takže táto jedinečná rastlina je krásnym akcentom v skalkách, záhonoch alebo kvetináčoch.

Stabilná, mierna teplota prispieva k predĺženiu obdobia kvitnutia. Extrémne teplo alebo chladné, daždivé dni ju môžu skrátiť. Za zmienku stojí aj to, že odstránenie odkvitnutých kvetenstiev ešte viac stimuluje levízie k tvorbe nových púčikov.

Levízia môže kvitnúť až osem týždňov.
Foto: shutterstock/AngieC333

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Bujne kvitnú a sú odolné voči suchu a útokom slimákov. Určite si ich vysaďte vo svojej záhrade

Nová kvetina v slovenských záhradách. Odolná voči nenásytným slimákom a páliacemu slnku. Susedia budú závidieť

The post Levízia: kráska, ktorá sa teší z farieb a prežije aj tie najdrsnejšie podmienky appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj