Skip to content
Menu
Menu

Lopatkovec nechce kvitnúť? V septembri ho posilnite týmto

Prečítať článok

9.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).

Lopatkovec je elegantná a bežná črepníková rastlina, ktorá sa často objavuje v mnohých domácnostiach, a vyznačuje sa nielen svojimi sviežo zelenými kopijovitými listami, ale aj fenomenálnymi bielymi kvetmi. Napriek tomu, že ide o ľahko pestovateľnú rastlinu, nie vždy kvitne. Našťastie vieme, ako ju podporiť v kvitnutí. Pozrite sa, ako to urobiť.

Čo robiť, ak lopatkovec nekvitne? Zapamätajte si základné pravidlá starostlivosti o lopatkovca
Foto: shutterstock/New Africa

Ak si chceme naplno vychutnať krásu lopatkovca, musíme vedieť, ako sa o neho starať. Najmä teraz, keď sa blíži jeseň a potrebuje trochu inú starostlivosť. Ak to budeme robiť správne, rastlina sa nám odvďačí krásnymi bielymi kvetmi. Poradíme vám, ako sa o lopatkovca starať a čo robiť, ak nechce kvitnúť.

Základné pravidlá starostlivosti o lopatkovca – ako sa o neho starať?

Prvým dôležitým krokom je výber správneho miesta pre našu rastlinu. Lopatkovec sa najlepšie vyvíja na vlhkom a polotienistom mieste. Dôležité je tiež, aby bolo miesto chránené pred priamym slnečným žiarením a prievanom, pretože lopatkovec je na ne veľmi citlivý.

Okrem toho nesmieme zabúdať na pravidelné hnojenie rastliny a čistenie listov od prachu. To zabezpečí, že lopatkovec bude vyzerať krásne a zdravo. Berte tiež do úvahy, že koreňový systém tejto rastliny je citlivý a krehký, preto by sa mala presádzať veľmi opatrne a šetrne, aby sa nepoškodili jej korene. Mladé rastliny by sa mali presádzať každý rok do väčšieho kvetináča, zatiaľ čo staršie exempláre by sa mali presádzať každé 2 – 3 roky.

Pri výbere kvetináčov sa rozhodnite pre nádoby s drenážnymi otvormi, ktoré umožnia odtok prebytočnej vody po zalievaní rastliny. Okrem toho musíme pre lopatkovec zabezpečiť vhodný substrát. Mal by byť úrodný, priepustný a mierne kyslý.

V správnych podmienkach môže lopatkovec kvitnúť aj po celý rok
Foto: shutterstock/Sveten

Čo možno urobiť, aby lopatkovec kvitol?

Okrem toho, že lopatkovec zaujme svojimi listami, patrí medzi rastliny, ktoré fenomenálne kvitnú a vytvárajú biele kvety. Aby sa tak stalo, musíme rastlinám poskytnúť správne podmienky. Potom bude tvoriť svoje kvety dvakrát ročne – na jar a na jeseň. Kvitnutie zvyčajne trvá dva až tri mesiace, čo závisí od odrody. Niekedy, v priaznivom prostredí, bude lopatkovec kvitnúť po celý rok.

Po odkvitnutí by sme mali odstrániť uschnuté súkvetia, pričom ich jemne vytlačíme z listov smerom nahor, aby mohla rastlina opäť kvitnúť. Ak nám však rastlina nekvitne, je vhodné na jeseň, už v septembri, lopatkovec zalievať hnojivami, ktoré obsahujú veľké množstvo draslíka. To bude mať pozitívny vplyv na stav rastliny a vyvolá bohaté kvitnutie, pričom sa zlepší aj stav koreňového systému a odolnosť lopatkovca.

Zalievanie lopatkovca na jeseň – na čo by sme mali myslieť?

Na bohatosť kvitnutia má vplyv aj správna zálievka lopatkovca. Počas jesenno-zimného obdobia je veľmi dôležité obmedziť prísun vody. Zalievanie by sa malo vykonávať v takých intervaloch, aby mohol substrát medzi zalievaním mierne vyschnúť.

Dôležité je aj to, akou vodou je lopatkovec zalievaný. Odporúča sa mäkká a filtrovaná alebo prevarená a usadená voda s izbovou teplotou. Správny prísun vody je veľmi dôležitý, pretože pri nadmernom zalievaní dochádza k opadávaniu a žltnutiu listov, zatiaľ čo pri nedostatku vody začnú žltnúť a vysychať spodné listy.

Nedarí sa vám, aby lopatkovec zakvitol? Toto video je určite vhodné pre vás

Ak máte Spathiphyllum (lopatkovec) a nedarí sa vám, aby rozkvitol, toto video je určite pre vás. Tiktoker s menom „jardindetoby“ sa podelil s ľuďmi o niekoľko tipov, ktoré určite pomôžu:

Na kvitnutie potrebuje bohaté filtrované alebo jasné svetlo, nikdy nie priame slnko.

Rastlina vyžaduje malé kvetináče, aby sa mohla sústrediť na tvorbu listov a kvetov. 70 % rastliny a 30 % kvetináč.

V horúcom období neustále hnojte bohatým zdrojom fosforu a draslíka.

Z rastliny odrežte staré a poškodené listy, aby sa mohli vyvinúť nové púčiky a kvety.

Rastlinu podmáčjte, aby ste stimulovali vývoj kvetov.

Zalievajte len vtedy, keď vaša rastlina vykazuje známky nedostatku vody.

@jardindetoby

Hoy te muestro mi secreto para hacer florecer una cuna de moisés. Si tienes un lirio de la paz o Spathiphyllum y no logras hacer que florezca, este video definitivamente es para ti. Te comparto unos tips que de seguro te ayudarán: Necesita de abundante luz filtrada o brillante para dar flores, nunca sol directo. Requiere macetas pequeñas para que se concentre en dar hojas y flores. 70% planta y 30% maceta. Abona constantemente en la temporada de calor con una fuente rica de fósforo y potasio. Poda las hojas viejas y dañadas de tu planta para permitir el desarrollo de nuevos brotes y flores. Estresa tu planta con falta de riego para estimular el desarrollo de flores. Riega solo cuando tu planta muestre signos de falta de agua. Si llegaste hasta aquí es porque en serio necesitas y quieres tener o hacer florecer esta planta. Anímate que yo te ayudo. Nos vemos, mataplantas. #mataplantas #plantlover #plantas #spathiphyllum #cunademoises #liriodelapaz #cuidadosdelasplantas #floracion #tipsdeplantas #curiosidadesdelasplantas

♬ Bossa Nova Easy Listening(1302379) – yousuke

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Pozvite ju k sebe domov. Túto nenáročnú rastlinu si ihneď zamilujete

Preto orchidea stráca kvety a chradne. Vinník je v kvetináči

The post Lopatkovec nechce kvitnúť? V septembri ho posilnite týmto appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj