1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/michaelheim).
Krásne, lesklé a husté vlasy sú snom mnohých z nás. Aby sme tento efekt dosiahli, staráme sa o svoje pramene pomocou vhodne zvolenej kozmetiky a profesionálnych procedúr vykonávaných v kaderníckych salónoch. Bohužiaľ, často zabúdame, že zdravé vlasy sú predovšetkým zdravá pokožka hlavy. Ako sa o ňu správne starať? Aké každodenné návyky nám pomôžu predchádzať problémom s pokožkou hlavy?
Aké každodenné návyky nám pomôžu predchádzať problémom s pokožkou hlavy?
Foto: shutterstock/michaelheim
Preto sa oplatí pozrieť sa na to, ako sa staráme o pokožku hlavy. Môže sa stať, že jediná starostlivosť, ktorú jej venujeme, je umývanie, a to nestačí. Naša pokožka hlavy, rovnako ako pokožka tváre, potrebuje dôslednú a cielenú starostlivosť, ktorá nemusí byť časovo náročná. Navyše, niektoré problémy s pokožkou hlavy sa dajú odstrániť zavedením zopár jednoduchých návykov do vašej rutiny.
Najčastejšie problémy s pokožkou hlavy
Zdá sa, že pokožku hlavy je ťažké podráždiť. Koniec koncov, je chránená vlasmi a početnými mazovými žľazami, ktoré zabraňujú jej vysúšaniu. Ukazuje sa však, že pokožka hlavy nie je o nič menej citlivá na chyby v starostlivosti a náchylná na škodlivé účinky vonkajších faktorov ako pokožka na našej tvári.
Medzi najčastejšie problémy, ktoré postihujú pokožku hlavy, patria:
suchosť
odlupovanie
svrbenie
lupiny
nadmerná mastnota
oslabenie a vypadávanie vlasov
Samozrejme, vyššie uvedené problémy s pokožkou hlavy nemusia byť len príčinou nesprávnej starostlivosti alebo každodenných zlozvykov, ale aj vážnejších problémov a dokonca chorôb. Ak je napriek správnej kozmetike, strave a doplnkom výživy pokožka hlavy podráždená, nadmerne sa mastí alebo šupinatá alebo ak sú problémom opakujúce sa lupiny, je vhodné vyhľadať dermatológa alebo trichológa.
Ako si poškodzujeme pokožku hlavy
Mnohé problémy s vlasmi majú pôvod v nesprávnej starostlivosti o pokožku hlavy. Podráždená pokožka hlavy s nerovnováhou hydrolipidov nie je len estetický problém so šupinatou pokožkou alebo nadmerným mastením. Je to aj nepríjemný pocit, ktorý môže znepríjemňovať každodenný život.
Čo má negatívny vplyv na stav pokožky hlavy?
Čo má negatívny vplyv na stav pokožky hlavy?
Foto: shutterstock/Mariia Boiko
Nevhodný šampón, ktorý nevyhovuje našej pokožke hlavy alebo obsahuje dráždivé, príliš silné zložky, ktoré pokožku hlavy dráždia. V dôsledku toho pokožka reaguje suchosťou, šupinatením a svrbením.
Neúplné umývanie pokožky hlavy. Nezabudnite si hlavu vždy umyť dvakrát. Najlepšie je rozdeliť si vlasy na časti, najmä ak sú husté, aby sa ľahšie aplikoval šampón, ktorého hlavnou úlohou je práve odstránenie nahromadeného mazu, nečistôt a zvyškov kozmetiky z pokožky hlavy. Pri šampónovaní je dobré pokožku hlavy jemne masírovať, čo pomáha nielen odstrániť nečistoty, ale aj zlepšiť prekrvenie pokožky hlavy.
Neopláchnite šampón dôkladne – akékoľvek zvyšky prípravku, ktoré zostanú na pokožke hlavy, ju môžu podráždiť.
Používanie príliš horúcej vody na šampón, ktorá nie je vhodná pre vlasy ani pokožku hlavy.
Nedostatočná exfoliácia – rovnako ako pokožka na tvári a tele, aj pokožka na hlave potrebuje pravidelný peeling. Zbavíte sa tak mazu, nečistôt a zvyškov kozmetických prípravkov, s ktorými si šampónovanie úplne neporadilo. Okrem toho peeling okysličuje pokožku hlavy, posilňuje korienky a obnovuje rovnováhu pH.
Udržiavanie mokrých vlasov v uteráku a chodenie spať s mokrými vlasmi – tmavé, vlhké a teplé prostredie podporuje množenie baktérií, čo môže viesť k vzniku a opakovanému výskytu lupín a iných problémov s pokožkou hlavy.
Nedostatočná ochrana pred UV žiarením – nepoužívanie ochrannej kozmetiky, najmä počas dlhodobého pobytu na slnku.
Nevhodná strava s vysokým obsahom vysoko spracovaných potravín a cukru.
Stres a príliš málo spánku.
Ako sa starať o pokožku hlavy?
Vždy si dvakrát umyte hlavu a nezabudnite používať vlažnú vodu.
Foto: shutterstock/fongbeerredhot
Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu zhoršiť stav pokožky hlavy. Veľkú časť z nich však môžeme odstrániť niekoľkými zmenami v rutinnej starostlivosti o pokožku a v životnom štýle.
Návyky, ktoré by ste mali zaviesť, aby ste sa vyhli problémom s pokožkou hlavy:
vyberajte si šampóny, ktoré dobre čistia, ale sú šetrné k pokožke hlavy, bez agresívnych zložiek,
vždy si dvakrát umyte hlavu a nezabudnite používať vlažnú vodu,
raz týždenne používajte peeling pokožky hlavy,
používajte kúry, či už si ich môžete kúpiť v obchode, alebo si ich vyrobiť doma,
používajte sušič vlasov – štúdie preukázali, že sušenie vlasov studeným prúdom vzduchu je pre vlasy menej škodlivé ako prirodzené sušenie,
prestaňte používať suché šampóny a prášky na zväčšenie objemu, ktoré upchávajú póry a môžu viesť k podráždeniu pokožky hlavy a vypadávaniu vlasov,
udržujte kefy a hrebene čisté,
v lete si chráňte pokožku hlavy špeciálnymi prípravkami na ochranu pred slnkom alebo nosením vzdušných pokrývok hlavy
dbajte na to, aby boli zimné čiapky vyrobené z prírodných materiálov, ktoré umožňujú pokožke dýchať,
nepredlžujte čas medzi jednotlivými umývaniami – jedným z najrozšírenejších a najškodlivejších mýtov je, že čím menej si vlasy umývate, tým menej sa mastia. Nedostatočná hygiena pokožky hlavy môže spôsobiť vážne problémy, preto si umývajte hlavu tak často, ako je to potrebné,
Vyhýbajte sa stimulujúcim látkam, ako sú alkohol a cigarety,
Dbajte na to, aby ste pili dostatok vody,
jedzte potraviny bohaté na vitamíny A, C, E, vitamíny skupiny B, zinok, meď, železo a esenciálne mastné kyseliny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dajte ich radšej do chladničky. Zachováte tak ich vlastnosti a vyhnete sa znehodnoteniu
Domáci liek na vrásky okolo úst. Utratíte iba 1 EURO
The post Miesto, kde pokožka starne šesťkrát rýchlejšie. Málokto si pamätá, že sa o ňu treba starať appeared first on Vášeň v tebe.