Skip to content
Menu
Menu

Mnoho ľudí ich po odkvitnutí vyhadzuje, čo je veľká chyba. Ako sa správne starať o alpskú fialku?

Prečítať článok

31.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nokzd).

Alpská fialka, známa aj ako perzský cyklámen, je krásna okrasná rastlina, ktorú väčšina ľudí po odkvitnutí vyhodí. To je chyba! Fialky sa dajú ľahko pestovať na domácich parapetoch. Stačí vedieť, ako sa o nich starať.

Ako sa správne starať o alpskú fialku?
Foto: shutterstock/Nokzd

Pestovanie okrasných rastlín je veľmi obohacujúce. Pohľad na vlastné krásne kvety je príjemný a prináša radosť. Na vlastnú zbierku farebných rastlín však nepotrebujete rozsiahlu záhradu. V mnohých prípadoch vám stačí okenný parapet vo vašej izbe a dobrý prístup prirodzeného svetla.

Čo robiť s fialkou po odkvitnutí? Určite ju nevyhadzujte

Fialka alpská je jednou z najľahšie pestovateľných okrasných rastlín. Vo voľnej prírode cyklámen rastie v horských oblastiach južnej Európy, na Blízkom východe a tiež v severnej časti Afriky. Jednotlivé odrody sa môžu líšiť farbou – najčastejšie sa vyskytujú v rôznych odtieňoch bielej, ružovej, fialovej a červenej.

Cyklámen má špecifický životný cyklus. V lete, počas suchých a horúcich mesiacov, rastliny strácajú listy a prechádzajú do akéhosi stavu pokoja. Preto si mnohí ľudia myslia, že kvety odumreli. Nič nemôže byť ďalej od pravdy – hľuza zakopaná v pôde je schopná prežiť nepriaznivé podmienky a prežiť, kým sa pôda nezvlhčí a deň neskráti.

Na rastline môže kvitnúť naraz aj 30 kvetov.
Foto: pixabay/matthiasboeckel

Ako sa správne starať o cyklámen?

Fialky sa dajú ľahko pestovať v záhrade aj doma. Počas obdobia vegetačného pokoja znížte frekvenciu zalievania a kvetináč s rastlinou umiestnite na chladné miesto. Takto úspešne prežije letné obdobie. S príchodom júna ju môžete presadiť do čerstvej pôdy a po vytvorení nových listov ju umiestniť tak, aby k nej dopadalo slnečné svetlo.

Je tiež vhodné zabezpečiť, aby boli fialky správne hnojené. Odporúča sa prihnojovať ich každé dva týždne hnojivom pre kvitnúce rastliny alebo univerzálnym hnojivom pre črepníkové rastliny. Môžete použiť aj prírodné prípravky, napríklad kávovú usadeninu, ktorá je bohatá na dusík a minerálne látky, ako sú fosfor, horčík, draslík a meď. Na prípravu organického prípravku pre fialky je potrebné zmiešať pol pohára kávovej usadeniny s piatimi litrami vody. Výslednou suspenziou zalievajte kvety raz za dva týždne a ony sa vám odvďačia a krásne zakvitnú.

Počas vegetačného obdobia potrebuje veľa vlahy, nesmie však stáť dlhodobo vo vode.
Foto: shutterstock/Petreieva Olena

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Alpské fialky milujú jednoduchý odvar. Hojne sa zasypávajú kvetmi

Ak to urobíte, povzbudíte fialku ku kvitnutiu. Toľko kvetov ste ešte nevideli

The post Mnoho ľudí ich po odkvitnutí vyhadzuje, čo je veľká chyba. Ako sa správne starať o alpskú fialku? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj