Skip to content
Menu
Menu

Moja stará mama nemala s úrodou žiadne problémy. Ja sa správam ako ona. Rozdrvím do vody, postriekam a rozlúčim sa so žltými listami

Prečítať článok

24.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatevosian Yana).

Uhorky často používame na nakladanie, preto ich radi pestujeme v našich záhradách. Ak sa budeme o plodiace rastliny starať, môžeme si úrodu vychutnávať počas celého leta. Niekedy sa na záhradkárskej ceste vyskytnú problémy, ktoré treba rýchlo odstrániť. Čo robiť, ak listy uhoriek zožltnú?

Čo robiť, ak listy uhoriek zožltnú?
Foto: shutterstock/Tatevosian Yana

Pestovanie uhoriek nie je náročné, preto sa často objavujú na našich záhonoch. Ak sa o nich budeme dobre starať, rastliny budú zdravé a nebudú trpieť žiadnymi chorobami. Niekedy však z nepozornosti robíme chyby, ktoré prispievajú k plesniveniu alebo žltnutiu listov. Ako sa to dá napraviť?

Čo môžete urobiť, aby ste mali veľa uhoriek? Päť základných chýb zníži úrodu

Väčšinu chýb pri pestovaní rastlín robia neskúsení záhradkári. Nie je to prekvapujúce, pretože ľudia sa najlepšie učia práve na nich. Napriek tomu, že uhorky nie sú veľmi náročné, stojí za to postarať sa o niekoľko vecí, aby ste ochutnali lahodnú zeleninu. Zistite, čo môžete urobiť, aby ste zlepšili kvalitu a kvantitu svojej úrody.

Uhorky nemajú rady plné slnko. Ak rastú na slnečnom mieste, budete sa musieť snažiť zabezpečiť im dostatok vody. Z odrezkov sa tiež urodí menej zeleniny ako z odrezkov vysadených v polotieni.

Prílišné zalievanie rastlín. Príliš veľa stojacej vody môže prispieť k vzniku sivej plesne a hniloby. Nezabudnite zabezpečiť, aby mal substrát dostatočnú drenáž. Uhorky by sa mali polievať raz denne, najlepšie večer.

Nedostatok miesta na záhone. Ak ste semená vysiali príliš husto, rastliny nemajú dobré podmienky na rast. Namiesto toho, aby produkovali uhorky, budú medzi sebou súperiť o živiny a svetlo. Odstráňte zo záhonu najslabšie sadenice, aby ste uvoľnili viac miesta pre silnejšie.

Nechajte uhorky prerásť. Pravidelnosť zberu uhoriek je veľmi dôležitá. Neoplatí sa nechať zeleninu prerásť, pretože nemá dobrú chuť a ďalej brzdí vývoj nových plodín.

Nedostatok dusíka. Žltnutie a opadávanie listov okrem iného poukazujú na nedostatok tohto prvku. Na doplnenie nedostatku by sa malo použiť vhodné hnojivo.

Uhorky musíte zbierať pravidelne.
Foto: shutterstock/PhotoJuli86

Čo robiť, keď listy uhoriek žltnú? Postriekajte ich určitou zložkou

Ak chcete uhorky posilniť a poskytnúť im dostatočnú výživu a ochranu proti plesniam, pripravte si postrek z pekárskych kvasníc. Dodá vašim rastlinám správnu dávku dusíka, fosforu a ďalších zložiek, ktorých nedostatok si všimnete prostredníctvom žltnutia listov. Stačí naliať 12 litrov teplej vody do vedra a rozdrobiť do nej 120 g čerstvého droždia. Premiešajte a nechajte roztok hodinu odstáť. Po uplynutí tejto doby ho prelejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte ním všetky rastliny.

V prípade zožltnutia listov uhoriek ich postriekajte domácim roztokom v kvasníc.
Foto: shutterstock/Natalia Kokhanova

TIP! Kvasnicový postrek by sa mal používať raz týždenne. Aj keď rastliny nevykazujú žiadne príznaky choroby alebo nedostatku, oplatí sa to urobiť ako preventívne opatrenie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Sú uhorky z vašej záhrady horké? Pravdepodobne robíte tieto chyby

Vďaka jednoduchému triku budú uhorky rásť rýchlo. Svoju úrodu budete počítať v kilogramoch

The post Moja stará mama nemala s úrodou žiadne problémy. Ja sa správam ako ona. Rozdrvím do vody, postriekam a rozlúčim sa so žltými listami appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj