16.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/chesterf).
Metóda liečby chladom, kryoterapia, je známa a úspešne sa používa už mnoho rokov. Ukazuje sa však, že nízke teploty sú tiež našimi spojencami v boji za zdravú a mladistvo vyzerajúcu pleť. Je to vďaka najnovšiemu trendu masáže tváre kockami ľadu, ktorý je čoraz populárnejší. Ako to robiť? Aké sú výsledky a existujú nejaké kontraindikácie?
Čo prináša masáž kockami ľadu? Výhody, techniky a kontraindikácie.
Foto: shutterstock/chesterf
Skrášľujúca sila chladu
Využívanie chladu ako súčasti liečebných terapií bolo známe už v 20. storočí. Spočiatku sa používala len studená voda, neskôr zmrazené predmety a ľad. Dnes však vďaka rozvoju mnohých vedných odborov používame na tento účel pary etylchloridu.
Pôvodne sa kryoterapia mala používať len vo fyzioterapii a chirurgii, ale časom sa pozitívne účinky nízkych teplôt začali využívať aj pri zákrokoch, ktoré ponúkajú kozmetické salóny. Treba však vedieť, že v poslednom čase mimoriadne obľúbené „ľadovanie pokožky“ nie je súčasným trendom. Masáž ľadovými kockami je už po stáročia známy a praktizovaný spôsob zachovania krásnej a mladistvo vyzerajúcej pokožky.
Veľkou obdivovateľkou takýchto masáží bola samotná ruská cárovná Katarína Veľká, ktorá si každé ráno zabalila tvár, krk a dekolt do ľadu, aby bola jej pleť hladšia a pevnejšia. Slávna cisárovná Sissi, známa okrem iného svojou oslnivou krásou, tiež používala ľadové kúpele na stimuláciu krvného obehu a prekrvenie pokožky.
Naše mamy a staré mamy si zasa často robili obklady z plátkov mrazenej uhorky alebo chladených čajových vrecúšok, ktoré dokonale odstránili vačky pod očami a opuchy tváre.
Kozmetológia sa nevzdáva skrášľujúcej sily chladu a kozmetické salóny nám ponúkajú celý rad ošetrení s jeho použitím. Predtým, ako sa však na niektorú z nich vyberiete, stojí za to vyskúšať si masáž pomocou kociek ľadu vykonať na vlastnej koži.
Masáž kockami ľadu účinne omladzuje a spevňuje pokožku.
Foto: shutterstock/VALUA VITALY
Aké účinky má masáž kockami ľadu?
Masáž kockami ľadu je naším spojencom v boji za pevnú a žiarivú pleť. Možno ho vykonávať ráno aj večer, ale nadšenkyne odporúčajú robiť ho hneďpo prebudení, keď je vaša tvár často opuchnutá a oči začervenané. Možno ho použiť aj pred dôležitým výletom, pretože prináša okamžitý vypínací efekt.
Aké sú výhody ľadovej masáže?
zníženie opuchu
spevnenie a vypnutie pokožky
zmenšenie pórov
zlepšenie krvného obehu
zmiernenie zápalu a aknóznych lézií
zlepšenie vstrebávania účinných látok
redukcia vrások
Po masáži kockami ľadu pokožka rýchlejšie absorbuje prospešné zložky obsiahnuté v krémoch alebo esenciách a nízka teplota ju upokojuje a pomáha zmierňovať podráždenie a lézie akné. Treba však mať na pamäti, že ľad nenahradí kozmetické prípravky ani prvky našej rutinnej starostlivosti o pleť. Môže byť len ich doplnkom.
Kontraindikácie masáže kockami ľadu
Masáž kockami ľadu sa môže vykonávať na väčšine typov pokožky, ale existuje niekoľko kontraindikácií jej vykonávania. Medzi ne patria:
tenká a citlivá pokožka
cievnatá pokožka
pokožka po kozmetických zákrokoch, ako je laser alebo chemický peeling
omrzliny
rosacea
Ako sa vykonáva masáž ľadovými kockami?
Masáž tváre kockami ľadu je veľmi jednoduchá a môžete si ju ľahko urobiť sami doma. Môžete ju používať niekoľkokrát týždenne alebo denne, v závislosti od vašich potrieb. Počas ošetrenia je dôležité pohybovať kockou ľadu od vnútorných k vonkajším okrajom tváre, rovnako ako pri lymfatickej masáži. Okrem toho, že sa zbavíte opuchov, zlepší sa tým aj cirkulácia a tok lymfy. Samotná masáž by mala byť jemná a v žiadnom prípade by nemala spôsobovať bolesť alebo nepohodlie.
Kocky ľadu tiež zmierňujú bolesť.
Foto: shutterstock/alastis
Masáž kockami ľadu krok za krokom:
Príprava pokožky. Pred začatím masáže si pleť tváre vyčistite jemným čistiacim prostriedkom, aby ste odstránili všetky nečistoty a zvyšky make-upu.
Príprava kociek ľadu. Môžete použiť bežné kocky ľadu alebo si pripraviť ľad s prísadami, ako sú bylinky, ovocie alebo zelený čaj, aby ste ošetrenie ešte viac obohatili o výživné látky.
Ochrana pokožky. Kocky ľadu zabaľte do tenkej čistej látky alebo gázy, aby ste zabránili priamemu kontaktu ľadu s pokožkou, čím sa minimalizuje riziko podráždenia.
Masáž. Krúživými pohybmi jemne prechádzajte kockami ľadu po pokožke tváre. Zamerajte sa na oblasti, ktoré si vyžadujú osobitnú pozornosť, ako je čelo, líca, nos a brada. Masáž by mala trvať približne 5 až 10 minút.
Na zvýšenie účinku masáže kockami ľadu je dobré pridať zložky, ktoré má naša pleť obzvlášť rada. Môžu medzi ne patriť napr:
zelený čaj – má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, pomáha znižovať opuchy a osviežuje pleť.
harmanček – upokojujúci a protizápalový účinok, ideálny pre citlivú pleť.
aloe vera – hydratuje a upokojuje, výborná na suchú a podráždenú pokožku.
uhorka – hydratuje, osviežuje a znižuje opuchy, ideálna na masáž pod očami.
kokosová voda – bohatá na draslík, vápnik, fosfor, ako aj vitamíny skupiny B a vitamín C. má rozjasňujúci a protistarnúci účinok.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má 59 rokov, ale ostatní jej dávajú 35. Jej tajomstvo? Prezradila 5 spôsobov, ako vyzerať mlado
Lifting tváre zadarmo. Každé cvičenie trvá približne 10 sekúnd
The post Na opuchnutú tvár a prehlbujúce sa vrásky. Len niekoľko kociek stačí na zlepšenie vzhľadu appeared first on Vášeň v tebe.