Skip to content
Menu
Menu

Na zvýšenie rizika vážneho ochorenia stačia dva plátky

Prečítať článok

25.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/mandarinMD).

Vedci tvrdia, že šunka na sendviči nie je nevyhnutne dobrý nápad. Podľa novej štúdie môžu len dva plátky denne zvýšiť riziko vzniku cukrovky 2. typu o významných 15 %.

Vedci tvrdia, že šunka na sendviči nie je nevyhnutne dobrý nápad.
Foto: Pixabay/mandarinMD

Viac ako 400 miliónom ľudí na celom svete bola diagnostikovaná cukrovka 2. typu a mnohí ďalší nevedia, že ju majú. Medzitým je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, srdcových infarktov, mŕtvice a amputácií dolných končatín. Vedecké dôkazy naznačujú, že jedným z hlavných spôsobov, ako znížiť riziko ochorenia – okrem udržania si zdravej hmotnosti a väčšieho cvičenia – je zlepšenie stravovania. Najnovšie výskumy naznačujú, že šunka by z jedálnička mala pravdepodobne zmiznúť.

Odborníci z University of Cambridge, ktorí svoje výsledky zverejnili v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology, vykonali metaanalýzu údajov pokrývajúcich 1,97 milióna dospelých z 20 krajín Európy, Ameriky, východného Stredomoria, juhovýchodnej Ázie a západného Pacifiku, v ňom hovoria, že odporúčania obmedziť spotrebu spracovaného a červeného mäsa sú úplne správne.

„Náš výskum poskytuje doteraz najkomplexnejšie dôkazy o súvislosti medzi konzumáciou spracovaného a nespracovaného červeného mäsa a vyšším budúcim rizikom cukrovky 2. typu. Podporujeme odporúčania na zníženie spotreby spracovaného mäsa a nespracovaného červeného mäsa, aby sa znížil počet prípadov diabetes 2. typu v populácii“.

– píšu autori.

Musí z nášho jedálnička zmiznúť mäso?

Presnejšie povedané, jednoduchý denný príjem 50 g spracovaného mäsa, čo zodpovedá dvom plátkom šunky denne, zvyšuje vaše riziko riziko vzniku cukrovky 2. typu v nasledujúcich 10 rokoch o 15 %. Jesť 100 g nespracovaného červeného mäsa denne, čo je približne malý steak, bolo spojené s o 10 % väčším rizikom ochorenia.

Červené mäso ale nie je všetko, pretože aj bežná konzumácia 100 g hydiny denne bola spojená s o 8 % vyšším rizikom ochorenia. Ako vysvetľujú autori štúdie, keď sa vykonali ďalšie analýzy na preskúmanie výsledkov v rôznych scenároch, spojenie medzi spotrebou hydiny sa oslabilo, ale spojenie s cukrovkou 2. typu pre spracované mäso a nespracované červené mäso pretrvávalo.

There is a link between the meat you eat and a chronic disease, according to new research https://t.co/vhHvzDreim

— CTV News (@CTVNews) August 21, 2024

Odborníci nepochybujú. Musíme konať

Výskumníci tiež vysvetľujú, že analyzovali údaje z 31 výskumných skupín prostredníctvom InterConnect, projektu financovaného EÚ, ktorého cieľom je lepšie porozumieť cukrovke 2. typu a obezite v rôznych populáciách. To im umožnilo „ľahšie zohľadniť rôzne faktory, ako je životný štýl a zdravotné správanie, ktoré môžu ovplyvniť súvislosť medzi konzumáciou mäsa a cukrovkou.“

A hoci odborníci nezapojení do štúdie, ktorí ju komentovali pre The Guardian, vysvetľujú, že bola dokázaná iba súvislosť, nie príčina, výsledky sú v súlade so súčasnými odporúčaniami pre zdravé stravovanie.

Navyše, ako dodáva prof Naveed Sattar z University of Glasgow, napriek nevyhnutnému pozorovaciemu charakteru dôkazov, bola štúdia veľmi dobre vykonaná, čo nám umožňuje tvrdiť, že vylúčenie červeného a spracovaného mäsa zo stravy môže skutočne chrániť ľudí nielen pred srdcovými chorobami a mozgovou príhodou, ale aj proti cukrovke 2. typu, „ochoreniu, ktorého celosvetovo pribúda“.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vzdávate sa pitia kávy? Budete prekvapení, ako rýchlo vaše telo zareaguje

Vieme, kedy starneme najviac. V tomto veku dochádza k väčšine zmien v tele

The post Na zvýšenie rizika vážneho ochorenia stačia dva plátky appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj