Skip to content
Menu
Menu

Nevyhadzujte banánovú šupku a „nakŕmte“ ňou ruže vo svojej záhrade

Prečítať článok

19.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/K.-U. Haessler).

Ruže sú jednou z najkrajších a najobľúbenejších záhradných rastlín, ktoré rozhodne nesmú chýbať v dobre udržiavanej zelenej oáze. Skôr ako sa však začnete tešiť z pohľadu na ruže, je dôležité ich umne vysadiť a siahnuť po jednom prípravku, ktorý pomôže rastline kvitnúť.

Čo možno urobiť, aby ruže rástli rýchlejšie a zdravšie?
Foto: shutterstock/K.-U. Haessler

Kedy a ako vysádzať ruže?

Ruže môžete vysádzať v dvoch obdobiach počas roka, pričom sa chcete uistiť, že rastlina sa dobre ujme a bujne zakvitne. Prvé obdobie je od konca marca do konca apríla, keď sa konečne rozlúčite s veľkými mrazmi. Druhé obdobie je od konca septembra do konca októbra. Odborníci sú toho názoru, že jesenné obdobie je lepšie, pretože ruže rýchlejšie zakorenia.

Ruže potrebujú na správny rast úrodnú, na humus bohatú, dobre odvodnenú pôdu s pH 6,0-7,0. Výsadbová jama musí byť aspoň dvakrát väčšia ako koreňový bal a dno jamy by malo byť pokryté vrstvou záhradnej zeminy alebo špeciálnym substrátom pre ruže, ktorý ľahko dostanete v záhradkárskych obchodoch.

Nezabudnite tiež odrezať korene na dĺžku približne 25 cm, ktoré potom umiestnite na dno jamky tak, aby sa voľne šírili do rôznych strán. Táto vrstva sa potom zasype zeminou a utlačí.

Ďalším krokom je výdatné zalievanie ruže a mulčovanie borovicovou kôrou, aby sa vytvorila niekoľkocentimetrová vrstva. Pôda tak zostane vlhká a zníži sa riziko výskytu buriny.

Ruže môžete vysádzať v dvoch obdobiach a to od konca marca do konca apríla a potom od konca septembra do konca októbra.
Foto: shutterstock/Mariia Boiko

Čo zakopať pod ružu, aby lepšie rástla?

Záhradnícki nadšenci používajú rôzne metódy na zabezpečenie rýchleho a zdravého kvitnutia rastlín. Jedným z trikov, ako dosiahnuť bujný rast ruží a zároveň minimalizovať riziko vzniku chorôb na ružiach, je zakopanie určitého plodu, presnejšie jeho šupky, pod krík.

Hovoríme o banánovej šupke, ktorá je vynikajúcim zdrojom draslíka a fosforu, ktorý má dobrý vplyv na rastlinu a pôdu. Banánovú šupku treba zakopať 5 až 10 cm hlboko a potom už stačí len sledovať, ako sa ruža krásne vyvíja.

Pre lepší rast ruží zakopte banánovú šupku pod krík.
Foto: Pixabay/andriish22

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Potrebujú ruže nakopnúť, aby rástli? Bežte do lekárne pre tento olej

Urobte to a vaše ružové kríky budú mať plno kvetov. Všetko, čo potrebujete, je lacný univerzálny prípravok

The post Nevyhadzujte banánovú šupku a „nakŕmte“ ňou ruže vo svojej záhrade appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj