Skip to content
Menu
Menu

Nezalievajte tieto rastliny kvasnicami. Len jeden krok od zničenia ich stavu

Prečítať článok

29.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kinga).

Záhradníci ho milujú a už roky miešajú teplú vodu a kvasnice. Takto získajú domáce hnojivo, ktoré pri správnom použití vyživuje rastliny a podporuje ich bohatšie kvitnutie. Nie je však univerzálne – na niektoré kvety totiž môže mať dokonca deštruktívny účinok. Čo by sa nemalo postrekovať kvasnicami? Týmto rastlinám len uškodia.

Ktoré rastliny by ste nemali striekať s kvasnicami? Zničíte vzhľad týchto rastlín.
Foto: shutterstock/Kinga

Ako vyrobiť hnojivo z kvasníc? Jednoduché a záhradkármi obľúbené

Naše babičky objavili jednoduchý, ale užitočný spôsob každodennej starostlivosti. Zmiešali teplú vodu a kvasnice a vytvorili tak prírodné domáce hnojivo. Čoskoro sa podelili o svoj patent a dnes je kvasnicové hnojivo medzi záhradkármi veľmi obľúbené.

Ak si chcete rýchlo a ľahko pripraviť rastlinnú výživu, jednoducho rozpustite 100 g čerstvých kvasníc v 10 litroch teplej vody (ak chcete byť mimoriadne ekologickí, použite dažďovú vodu, ktorá obsahuje chlór, ktorý zlepšuje biologickú dostupnosť živín, alebo vodu z varenia zeleniny či umývania ovocia). Približne po hodine je hnojivo pripravené na použitie. Dôležité je, že sa nemusí riediť. Môže sa aplikovať každých štrnásť dní počas celej sezóny. Znie to ideálne? Avšak.

Ktoré rastliny majú rady kvasnice? Tu sa dozviete, ako funguje kvasnicové hnojivo

Použitie kvasníc zabezpečí bujné kvitnutie – o tom sa presvedčia aj tí najskúsenejší záhradníci. Nenápadné kocky sú bohaté na množstvo cenných látok, ako sú sacharidy, vitamíny skupiny B, organické železo a aminokyseliny.

Kvasinky v kombinácii s vodou tak vyživujú rastliny a svojím zložením ich chránia pred škodcami, pričom stimulujú rast a bohatšie kvitnutie. Posilňujú tiež koreňový systém a zároveň uľahčujú rastlinám prijímať vodu a ďalšie minerálne látky z pôdy.

Ktoré rastliny majú rady kvasnice? Tu sa dozviete, ako funguje kvasnicové hnojivo.
Foto: shutterstock/Jurga Jot

Kvasnicové hnojivo je preto vhodné na každodennú starostlivosť o mnohé rastliny – na čele so zeleninou (uhorky a paradajky), ovocnými kríkmi (jahody), okrasnými rastlinami (ruže) a mnohými črepníkovými kvetmi pestovanými v interiéri. Existujú však niektoré druhy, ktoré spoločnosť kvasnicového hnojiva jednoducho neznesú. Keď dostanú jeho dávku, namiesto toho, aby sa cítili povzbudené k rastu, vzbúria sa a nakoniec dokonca uschnú.

Kvasnicové hnojivo. Tieto rastliny lepšie odmietajú dávky

Keď si pripravujete zásobu kvasnicového hnojiva, nezabudnite ho používať opatrne. V niektorých prípadoch namiesto pomoci úplne zničíte svoju existujúcu úrodu. Čo nezalievať kvasnicami?

Kyslomilné rastliny – napríklad azalky, rododendrony, čučoriedky alebo vresy. Kvasnice totiž môžu zvýšiť pH pôdy, čo škodí kyslomilným rastlinám, ktoré uprednostňujú kyslé pôdne podmienky.

Cibuľové rastliny – napríklad cibuľa, cesnak, tulipány alebo narcisy. Kvasnice totiž môžu podporiť nadmerný rast mikroorganizmov v pôde, čo môže nakoniec viesť k hnilobe koreňov a cibúľ.

Sukulenty a kaktusy – napríklad opuncie alebo aloe vera. Tieto rastliny uprednostňujú suchšie podmienky a chudobnejšiu pôdu. V ich prípade môže nadbytok vlhkosti a živín viesť nielen k hubovým chorobám, ale aj k hnilobe.

Vodné a močiarne rastliny – napríklad lotosy alebo vodné paprade. Tieto rastliny rastú v špecifických vodných podmienkach a cítia sa v nich najlepšie. Na druhej strane kvasnice môžu narušiť rovnováhu vodného ekosystému a viesť k vzniku škodlivých batérií.

Medzi rastliny, ktoré nemajú rady kvasnicové hnojivo patria napr. vresy.
Foto: shutterstock/Curioso.Photography

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako sa vyrába kvasnicové a cukrové hnojivo na maliny? Kríky zalievam podľa pokynov majiteľa pozemku

Čo nie je vhodné zalievať droždím? Hnojivo tieto rastliny úplne zničí. Nebude čo zbierať

The post Nezalievajte tieto rastliny kvasnicami. Len jeden krok od zničenia ich stavu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj