Skip to content
Menu
Menu

Petúnie pohltia kvetináč. Spoznajte moje tri domáce prostriedky na bujné kvitnutie

Prečítať článok

04.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

Krásne a farebné petúnie zdobia môj balkón až do neskorej jesene. Aj keď sú nenáročné na pestovanie, nemôžeme ich nechať napospas. Aby dlhšie a krajšie kvitli, vyžadujú pravidelnú starostlivosť, najmä v horúcom letnom období. Jednou z najdôležitejších činností je polievanie, no nielen to. Tieto rastliny potrebujú aj hnojiť, aby mali energiu na vytváranie kvetov. Dnes sa s vami podelím o spôsoby, ako zabezpečiť bujné kvitnutie petúnií. Sú spoľahlivé.

Ako sa starať o petúnie v lete?
Foto: súkromný archív

Ako sa starať o petúnie v lete?

Petúnie si získali obľubu vďaka svojmu bujnému a dlhému kvitnutiu, ktoré upúta pozornosť a dodá čaro každému balkónu či terase. Navyše sú veľmi pôvabné a nenáročné na pestovanie, čo z nich robí výbornú voľbu pre začínajúcich záhradkárov. To však neznamená, že nepotrebujú našu pozornosť. Aby ste sa mohli tešiť z kaskád krásnych a farebných kvetov, stačí splniť ich základné požiadavky.

Najdôležitejšou opatrovateľskou činnosťou je nepochybne polievanie. Petúnie majú svoje preferencie, čo sa týka množstva vody – dávajte pozor, aby ste rastliny nepresušili alebo nepreliali. V horúcich dňoch sa ich oplatí zalievať aj dvakrát denne, najlepšie ráno alebo večer, aby nedošlo k popáleniu listov a kvetov.

Hoci petúnie znášajú krátke obdobia sucha celkom dobre, môžu začať chradnúť a vädnúť. Dbajte preto na to, aby bol substrát neustále mierne vlhký. Pri zalievaní by ste nemali namáčať listy ani kvety, pretože môžu spôsobiť rozvoj hubových chorôb.

Aby petúnie kvitli ešte dlhšie a bohatšie, nezabudnite odstrániť vyblednuté kvety. Na trhu nájdete aj samočistiace odrody, ktoré zhadzujú odkvitnuté súkvetia a hneď vytvárajú nové.

Ďalším dôležitým prvkom pri pestovaní petúnií – hnojenie. Vzhľadom na to, že ide o pomerne žravé rastliny, je pre správny rast kvetov nevyhnutné pravidelné kŕmenie hnojivami. Na tento účel je najlepšie zvoliť prípravky s veľkým množstvom fosforu a draslíka, ktoré sú zodpovedné za dlhé a bohaté kvitnutie. Dobrou voľbou budú špeciálne hnojivá určené pre petúnie alebo surfínie. Takéto doplnky sa však dajú ľahko pripraviť doma.

POZRITE TIEŽ AJ: KVÍZ: Vidiecka záhrada sa bez nich nezaobíde. Spoznáte kvety na fotkách?

Domáce hnojivá pre petúnie

Moje petúnie bohato kvitnú až do prvého mrazu. Vytvárajú malebné kaskády farebných kvetov, ktoré priťahujú pozornosť a dodávajú môjmu balkónu čaro. Okrem pravidelnej zálievky a odstraňovania odkvitnutých kvetov kŕmim rastliny domácimi hnojivami. Prečo preplácať prípravky z obchodu, keď si môžete pripraviť vlastné prírodné doplnky z ľahko dostupných surovín. Petúnie zalievam striedavo tromi živinami, takže mám balkón plný kvetov. Ako ich pripraviť? Tu sú recepty na domáce hnojivá pre petúnie.

Kvasnicové hnojivo – tento produkt obsahuje množstvo cenných živín, ktoré urýchľujú rast rastlín, stimulujú vývoj koreňového systému a zvyšujú ich odolnosť voči hubovým chorobám. Na prípravu hnojiva rozpustím 10-15 g čerstvého droždia v litri teplej vody, pridám lyžicu cukru a prípravok odstavím na pár hodín. Po tomto čase zmes zriedim vodou v pomere 1:5 a zalejem petúnie.

Hnojivo z dreveného popola – dve polievkové lyžice popola nasypte do litra horúcej vody a zmes nechajte odstáť cez noc. Pri polievaní petúnií používam hnojivo zriedené s vodou v pomere 1:3. Popol obsahuje draslík, fosfor, vápnik a ďalšie mikroelementy nevyhnutné pre rastliny.

Srvátkové hnojivo – srvátka je zdrojom bielkovín, vitamínov, ako aj mikro- a makroprvkov, ktoré stimulujú petúnie, aby lepšie rástli a bohato kvitli. Stačí ju zriediť vodou v pomere 1:10 a váš balkón bude pokrytý farebnými kvetmi.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Toto je skutočná „kráľovná záhrady“. Vyzerá ako hortenzia, ale oku lahodí dlhšie. Nebojí sa tepla ani mrazu

Silná konkurencia pre hortenzie. V lete zaujme „snehovými guľami“

The post Petúnie pohltia kvetináč. Spoznajte moje tri domáce prostriedky na bujné kvitnutie appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj