Skip to content
Menu
Menu

Pivonky budú krásne a veľké ako vždy. Stačí si zapamätať toto ošetrenie. Je to kľúč k úspechu

Prečítať článok

20.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MTalvik).

Ako omladiť pivonky? Kľúčom je správna starostlivosť, ktorá sa musí vykonávať v správnom čase. Zistite, na čo treba myslieť po odkvitnutí rastliny a kedy je potrebné pivonky zrezať. Dodržiavajte tieto pravidlá a kvetina budúci rok poteší svojim vzhľadom všetkých členov domácnosti a susedov.

Kedy musíte pivonky zrezať?
Foto: shutterstock/MTalvik

Pivonky sú nepochybne jedny z najkrajších kvetov, ktoré obývajú záhrady. Vďaka svojmu bujnému kvitnutiu a príjemnej vôni sú veľmi obľúbené u milovníkov botaniky. Pestrofarebné zväzky potešia oči už v máji a zvyčajne nás sprevádzajú až do júna. Niektoré odrody vydržia dokonca až do júla, ale to sú výnimky. Pozrite sa, ako sa starať o tento úrodný druh, aby ste jeho krásu mohli obdivovať aj v nasledujúcej sezóne.

Čo sa dá urobiť, aby pivonky krásne kvitli? Začnite konať hneď

Keď začne obdobie, v ktorom pivonky začínajú kvitnúť, nemali by ste strácať čas. Mali by ste sa okamžite pustiť do práce. Strihanie pivoniek má zásadný vplyv na ďalší osud kvetu. Hoci sa to môže zdať jednoduché, mnoho ľudí v tejto fáze často robí chybu, ktorá má za následok slabé kvitnutie na jar. Amatérski záhradníci sa zvyčajne zbavujú len odkvitnutých častí rastliny a zabúdajú na stonky s púčikmi, o ktorých si myslia, že by sa ešte mohli rozvinúť. Aj tieto časti by sa mali zlikvidovať, pretože uberajú energiu, ktorá by sa mala vynaložiť na rast koreňov, ktoré umožnia pivónii prezimovať. Samozrejme, nielen v koreňovom systéme spočíva všetka nádej, v tomto procese sú veľmi dôležité aj vaše jesenné činnosti.

Strihanie pivoniek má zásadný vplyv na ďalší osud kvetu.
Foto: shutterstock/Surkova.photo

Čo robiť s pivonkami na zimu? Táto akcia pomôže rastline prežiť chladné obdobie

Na jeseň, keď sa väčšina ľudí pustí do upratovania záhrady, by sa nemalo zabúdať na trvalky. Hoci majú prirodzenú schopnosť prežiť zimu, oplatí sa im pri tom pomôcť. Pivonky sa vám poďakujú, ak v období od septembra do októbra prihnojíte pôdu hnojivom, ktorým môže byť kompost alebo hnoj. Okrem toho v neskorej jeseni rozsypete na plochu, kde rastie kvet, šišky alebo kôru. Tým rastlinu ochránite pred nízkymi teplotami. Predtým, ako začnete pôsobiť proti mrazu, sa však uistite, že ste správne vykonali rez stoniek.

Kedy a ako prerezávať pivonky? Nerobte tieto chyby

Pred začatím ošetrovania skontrolujte, či bolo záhradné náradie riadne vydezinfikované. Ochránite tak rastliny pred chorobami, ktoré sa najčastejšie prenášajú práve prostredníctvom nevyčisteného náradia. Najvhodnejší čas na prerezávanie pivoniek je september. V tomto čase sa samotná rastlina začína pripravovať na zimu. Zdravé výhonky by sa mali skrátiť na 1/3 ich výšky. Ak má kvet choré časti, zbavte sa ich úplne. Okrem toho sa nezabudnite zbaviť všetkých suchých listov. Rez by sa mal vykonávať najlepšie ostrými záhradníckymi nožnicami, aby sa rastlina nepoškodila.

Zdravé výhonky by sa mali skrátiť na 1/3 ich výšky. Ak má kvet choré časti, zbavte sa ich úplne.
Foto: shutterstock/photowind

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Máte radi pivonky? Vyskúšajte tieto šikovné triky a budú rásť ako bláznivé

Zalievajte pivonky hnojivom za pár eúr. Poďakujú sa Vám množstvom nádherných kvetov

The post Pivonky budú krásne a veľké ako vždy. Stačí si zapamätať toto ošetrenie. Je to kľúč k úspechu appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj