Skip to content
Menu
Menu

Pre paradajky sú ako strie. Objavujú sa z troch dôvodov a kazia úrodu. Zachraňuje ich jedna vec

Prečítať článok

24.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Raksan36studio).

Nie je nič lepšie ako paradajky z vlastnej záhrady. Ich pestovanie nie je náročné, ale v auguste sa môže trochu skomplikovať. Práve v tomto období môže zelenina prasknúť a účinne zničiť naše úsilie. Ako sa to dá napraviť?

Prečo paradajky praskajú na kríku?
Foto: Shutterstock/Raksan36studio

Paradajky sa zvyčajne pestujú v skleníku alebo v tuneli. Miesto by malo byť dobre oslnené a chránené pred vetrom. Zelenina má rada priepustnú pôdu bohatú na humus. Potrebujú tiež dostatok vody a hnojivo bohaté na dusík, draslík, fosfor a vápnik. Pestovanie zvládne aj začínajúci záhradník, ale treba mať na pamäti niekoľko vecí.

Prečo paradajky praskajú na kríku? Dôvodov môže byť niekoľko

Jedným z nich je praskanie paradajok. Ide o bežný problém, s ktorým sa v auguste stretáva mnoho ľudí. Priehlbiny sa na kôre objavujú najmä z troch dôvodov:

nesprávne zavlažovanie,

nesprávne hnojenie,

teplotné výkyvy.

Keď je chvíľu sucho a potom zelenina dostane veľa vody, začne rýchlo rásť. Pokožka nestíha napínať a praská. Podobný výsledok spôsobuje príliš veľa dusíka v hnojive a výrazný rozdiel medzi dennými a nočnými teplotami.

Praskliny na paradajkách vznikajú v dôsledku nesprávneho zavlažovania, nesprávneho hnojenia alebo teplotných výkyvov.
Foto: shutterstock/Uryupina Nadezhda

TIP! Existujú odrody paradajok, ktoré sú odolnejšie voči nepriaznivým podmienkam. Patria medzi ne Roma VF a San Marzano. Vysaďte ich a znížite riziko vzniku prasklín na pokožke.

Čo môžete urobiť, aby ste zabránili praskaniu paradajok?Vykonajte jedno ošetrenie

Aby vám paradajky nepopraskali, musíte ich pravidelne zalievať. Najlepšie je to robiť trikrát týždenne. Pôda tak bude neustále vlhká. Zelenina by sa mala zalievať malým množstvom vody, približne 10 litrov na meter štvorcový. Okrem toho je dobré miesto okolo rastliny mulčovať. Zníži sa tým odparovanie vody z pôdy a zabráni sa prehriatiu koreňov. Môžete na to použiť drvenú kôru, agrovlákno, piliny, slamu alebo kompost. Ak pestujete paradajky v tuneli alebo skleníku, musíte v ňom zabezpečiť dostatočnú vlhkosť. Mala by zostať na úrovni 65 %.

Paradajky potrebujú pravidelné zalievanie a to trikrát týždenne.
Foto: shutterstock/Viktor Sergeevich

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako chrániť paradajky pred praskaním? V auguste je to vážny problém

Paradajky v auguste. Urobte to a budú rásť zdravo

The post Pre paradajky sú ako strie. Objavujú sa z troch dôvodov a kazia úrodu. Zachraňuje ich jedna vec appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj