Skip to content
Menu
Menu

Pred presadením hortenzie sa pozrite na teplomer. Inak premárnite celú rastlinu a nič vám nezakvitne

Prečítať článok

18.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Wirestock Creators).

Často sa pestuje ako okrasná rastlina. Poteší svojím krásnym vzhľadom a jedinečnou vôňou, ale mnohí začínajúci záhradníci nevedia, kedy hortenziu presadiť, aby nepoškodila jej kvitnutie.

Ako presádzať hortenziu?
Foto: shutterstock/Wirestock Creators

V slovenských záhradách sa najčastejšie vyskytujú tri druhy hortenzií: metlinatá, stromčekovitá a kalinolistá hortenzia. Rastlina nie je náročná na pestovanie a pri správnej starostlivosti kvitne počas celého leta. Čo však robiť, ak chcete zmeniť jej umiestnenie? Kedy presadiť hortenziu a ako to urobiť? Vysvetlíme vám to.

Kedy presádzať hortenzie? Musíte si uvedomiť jednu vec. Dôležitá je teplota

Hortenzie najlepšie rastú v priepustnej, vlhkej a humusovej pôde. V ílovitej a ťažkej pôde sa jej bude dariť zle. Ideálnym miestom bude slnečné alebo polotienisté miesto. Kedy presadiť hortenziu, aby rastlina neprišla nazmar?

Hortenzie presádzajte v marci a apríli, keď ešte nekvitnú.
Foto: shutterstock/Jordan Feeg

Najvhodnejší čas je marec a apríl, keď rastlina ešte nekvitne, ale zákrok možno vykonať aj po odkvitnutí, napr. koncom leta alebo dokonca v októbri. Pred presadením odstráňte všetky výhonky vo výške 15 cm a potom prekopnite okolie rastliny, aby ste vybrali koreňový bal. Rastlinu zasaďte do jamy, ktorá by mala byť dvakrát väčšia ako predchádzajúca, aby hortenzia mohla voľne zakoreniť.

TIP! Hortenzie presádzajte len vtedy, ak vonku nie je mráz, inak rastlina uhynie.

Ako vyživovať hortenzie? Domáce hnojivá zlepšia rast a kvitnutie

Po presadení hortenzie ju nezabudnite zaliať. Oplatí sa použiť aj domáce hnojivo, ktoré rastie a zlepšuje zakorenenie rastliny. Kondicionér si môžete vyrobiť z produktov, ktoré má v kuchyni nejeden z vás.

Kávová usadenina. Zmiešajte čajovú lyžičku kávovej usadeniny s litrom vody a potom zalejte hortenzie a iné okrasné a ihličnaté rastliny.

Varom zalejte vaječné škrupiny a nechajte pôsobiť týždeň. Po uplynutí tejto doby zmes preceďte a zalejte záhradu.

Čaj bude pôsobiť ako fungicíd a zvýši kyslosť pôdy. Výluh jednoducho odložte, aby vychladol, a potom ním posypte rastliny.

Na hnojenie hortenzií môžete použiť kávovú usadeninu, vaječné škrupiny alebo čaj.
Foto: shutterstock/Nor Gal

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ako urobiť hortenzie modré? Používajte každé dva týždne, efekt vás prekvapí

Tieto kvety potešia každého okoloidúceho. Len sa o ne musíte dobre starať

The post Pred presadením hortenzie sa pozrite na teplomer. Inak premárnite celú rastlinu a nič vám nezakvitne appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj