Skip to content
Menu
Menu

Prilákať a izolovať od rastlín. Dômyselná pasca na slimáky, ako ju nepoznáte

Prečítať článok

23.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kosobu).

Slimáky a ulitníky sú tvory, ktoré môžu v záhrade spôsobiť značnú spúšť. Živia sa rôznymi druhmi rastlín, čo vedie k ničeniu úrody. Našťastie existujú spôsoby, ako sa týchto škodcov účinne zbaviť. Kde sa skrývajú, čo ich do záhrady láka a ako si vyrobiť pascu na slimáky?

Po teplej zime sú slimáky oveľa početnejšie. Cez deň sa ukrývajú vo vysokej tráve, v noci vychádzajú von, aby sa nakŕmili.
Foto: shutterstock/Kosobu

Čo priťahuje slimáky do záhrady?

Mnohí záhradkári sa sťažujú na skutočný mor slimákov vo svojich záhradách. Najrozšírenejším druhom je slizniak. Ukazuje sa, že populácia týchto škodcov sa najviac zvyšuje, keď je zima teplá, čo sme mali tento rok. Čo láka tieto tvory do záhrady?

Slimáky najčastejšie navštevujú zanedbané záhrady s množstvom vysokej trávy a buriny. Takéto miesta poskytujú týmto mäkkýšom výborný úkryt. Slimáky navyše častejšie obývajú miesta, kde nájdu svoju obľúbenú potravu. Ak pestujete šalát, kapustu, cukety alebo fazuľu, vedzte, že slimáky sa skôr či neskôr môžu nasťahovať na váš pozemok.

Kde sa v záhrade skrývajú slimáky?

Ako už bolo spomenuté, slimáky sa radi ukrývajú vo vysokej tráve a burine. To však nie sú ich jediné úkryty. Oplatí sa skontrolovať tienisté a vlhké miesta, kde sa títo škodcovia tiež veľmi často ukrývajú. Slimáky si vyberajú takéto zákutia, pretože sú pomerne citlivé na slnko.

Ak sa v záhrade nachádzajú dosky alebo odpadky, slimáky môžu hľadať úkryt aj v nich. Ďalšími úkrytmi, ktoré využívajú, sú skládky konárov alebo hromady kompostu.

Ako vyrobiť pascu na slimáky?

Záhradkári, ktorí sa vo svojich záhradách stretávajú so slimákmi, často používajú rôzne prípravky na ochranu proti škodcom. Bohužiaľ, nie je zriedkavé, že tieto prípravky poškodzujú aj užitočné živočíchy, ako sú dážďovky. Ukazuje sa však, že existuje jeden spôsob, ako sa nezvaných hostí zbaviť. Stačí vytvoriť špeciálnu pascu.

Vôňa levandule účinne odrádza slimáky.
Foto: shutterstock/Katya Slavashevich

Ako si vyrobiť pascu na slimáky? Všetko, čo potrebujete, je niekoľko dosiek, ktoré by mali byť spojené tak, aby vznikla akási doska s rozmermi približne 90×90 cm. Položte ju na navlhčenú pôdu a podoprite niečím (najlepšie latkou) tak, aby zostala asi 2 – 3 cm nad zemou. Vopred navlhčená pôda priláka slimáky, ktoré si pod spojenými doskami vytvoria úkryt. To môže pomôcť aj pri ich izolácii od rastlín.

Predtým sa však oplatí trochu upratať v záhrade. Pokosenie vysokej trávy a odstránenie odpadkov môže zvýšiť šancu, že sa slimáky začnú zaujímať o doskovú pascu.

Po určitom čase (približne 1 – 2 dni) by sa pod doskami mali premnožiť slimáky. Potom ich jednoducho chyťte a odneste ďaleko od hranice záhrady. Tento trik by ste mali z času na čas opakovať, aby ste populáciu mäkkýšov udržali pod kontrolou.

Ďalšie osvedčené spôsoby boja proti slimákom

Existujú aj ďalšie osvedčené spôsoby, ktoré vám pomôžu zbaviť sa slimákov. Jedným z nich je vysadenie určitých rastlín, ktoré mäkkýše veľmi neobľubujú. Patrí medzi nich cesnak, levanduľa a mäta. Ich vôňa môže škodcov účinne odradiť.

Mnohí záhradkári používajú aj diatomitickú zeminu. Stačí ju raz mesačne posypať pod rastliny, aby sa znížil počet slimákov, ktorí sa v záhrade živia.

Raz mesačne posypte diatomitickú zeminu pod rastliny.
Foto: shutterstock/FotoHelin

V boji proti slimákom môže pomôcť aj budovanie hniezdnych búdok. Prilákanie vtákov do vašej záhradnej oblasti môže pomôcť znížiť populáciu mäkkýšov, pretože sú pre vtáky vynikajúcou pochúťkou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Rozsypte v záhrade a relaxujte. Slimáky dajú vašim rastlinám pokoj po celý rok

Rozložte tento materiál okolo vašich obľúbených záhradných rastlín. Slimáky sa cez takúto barikádu nedostanú

The post Prilákať a izolovať od rastlín. Dômyselná pasca na slimáky, ako ju nepoznáte appeared first on Vášeň v tebe.