4.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/cottonbro studio).
Väčšina z nás stále používa klasickú žiletku, ale čoraz obľúbenejšie sú aj depilačné krémy. Je možné pripraviť si takýto kozmetický prípravok doma a musí sa používanie žiletky vždy skončiť podráždením pokožky?
Ako sa vyhnúť podráždeniu pokožky po holení?
Foto: pexels.com/cottonbro studio
Spôsoby, ako mať hladkú pokožku
Najčastejšie preto siahate po osvedčenom a spoľahlivom holiacom strojčeku, aby ste chĺpky odstránili rýchlo a bezbolestne. Napriek tomu, že holenie žiletkou je veľmi populárne, mnohé ženy sa sťažujú na podráždenie pokožky. Musí sa s nimi táto metóda vždy spájať?
Holenie bez podráždenia
Používanie holiaceho strojčeka na odstránenie nežiaducich chĺpkov má mnoho výhod. Je veľmi úsporné, jednoduché a rýchle. Má však aj niekoľko nevýhod, z ktorých najväčšou je podráždenie. Väčšina z vás už pravdepodobne zažila podráždenie, ktoré vzniká po holení. Pálenie a začervenanie, vyrážky, suchosť a šupinatenie sú najčastejšie. Samozrejme, tieto môžu byť spôsobené extrémne citlivou pokožkou. Najčastejšími príčinami sú však nedostatočná príprava pokožky pred holením a chyby, ktorých sa dopustíte počas samotného holenia.
Ako sa teda vyhnúť podráždeniu?
Príprava pokožky pred holením je kľúčová. Pomocou dôkladného peelingu odstráňte odumretú pokožku, olej, hydratačný krém alebo zvyšky bronzeru. Ak ste si deň predtým robili peeling, už to nerobte, pretože už len to môže vašu pokožku podráždiť a urobiť ju ešte citlivejšou na použitie žiletky. Dajte si teplý kúpeľ alebo sprchu, aby chĺpky zmäkli a dali sa ľahšie odstrániť.
Vždy používajte gél alebo penu na holenie. Holenie nasucho alebo len s použitím vody je jednou z najhorších vecí, ktoré môžete pri používaní žiletky urobiť. Zložky v prípravkoch na holenie nielenže celý proces urýchľujú, ale tiež chránia vašu pokožku pred podráždením.
Vyberte si ten najlepší holiaci strojček pre vás. Na trhu je veľa typov holiacich strojčekov – plastové, s dvoma alebo tromi čepieľkami, kovové s vymeniteľnými čepieľkami. Vyberte si taký, ktorý sa vám používa najpohodlnejšie.
Pred holením skontrolujte čepele holiaceho strojčeka. Tupé čepele znamenajú, že budete musieť prejsť žiletkou po tom istom mieste až niekoľkokrát, aby ste odstránili všetky chĺpky, čo zvyšuje riziko porezania a podráždenia.
Pri holení sa neponáhľajte a netlačte na žiletku príliš silno. Hoľte sa v smere rastu chĺpkov a potom proti smeru rastu, aby ste dosiahli dokonale hladkú pokožku.
Po holení použite kozmetický prípravok na zmiernenie podráždenia. Najlepšie so zložkami, ako sú panthenol, alantoín, aloe vera, močovina alebo ceramidy.
Domáci depilačný krém
Ak ste fanúšikom vlastnoručne vyrobenej kozmetiky s prírodnými zložkami, môžete si vyrobiť vlastný krém na odstránenie chĺpkov.
Depilačný krém si môžete vyrobiť sami.
Foto: shutterstock/Irina Kvyatkovskaya
Zloženie:
¼ šálky olivového oleja,
4 PL arašidového masla,
1 – 4 šálky medu,
1 PL prášku do pečiva,
¼ kocky prírodného mydla,
1 čajová lyžička bieleho ílu,
1 kapsula vitamínu E.
Spôsob prípravy:
Arašidové maslo rozpustite vo vodnom kúpeli.
Do rozpusteného masla pridajte med a olivový olej a všetko dôkladne premiešajte.
Potom pridajte prášok do pečiva, mydlo a kapsulu vitamínu E.
Zmes zahrievajte na miernom plameni 2 – 3 minúty bez prestania miešania.
Odstavte hrniec z ohňa, pridajte hlinu a opäť všetko dôkladne premiešajte.
Zmes nechajte niekoľko hodín odstáť a potom ju vyšľahajte mixérom do krémovej konzistencie.
Kozmetiku vložte do sklenenej nádoby, ktorá sa dá pevne uzavrieť. Skladujte na chladnom mieste a spotrebujte do dvoch mesiacov od prípravy.
Holenie bez strojčeka
Ak vám však holenie žiletkou napriek dodržiavaniu vyššie uvedených tipov spôsobuje podráždenie, riešením môže byť krém na odstránenie chĺpkov. Depilačný krém je prípravok, ktorý obsahuje chemické zlúčeniny, ktoré zmäkčujú štruktúru chĺpkov, ale nepoškodzujú ich korienky. Chĺpky preto dorastú za podobný čas ako pri holení žiletkou. Nevyžadujú si však jeho aplikáciu, pretože samotný krém sa odstraňuje špachtľou.
Krémy na odstraňovanie chĺpkov možno použiť na akúkoľvek oblasť tela vrátane veľkých plôch, ako sú nohy a ruky, ako aj menších a jemnejších oblastí pokožky, ako je tvár alebo oblasť bikín. V drogériách nájdete širokú ponuku takýchto výrobkov. Patria medzi nich univerzálne krémy, ktoré môžete používať na celé telo, ako aj jemnejšie verzie na citlivé oblasti, ako je obočie alebo fúzy.
Namiesto holiaceho strojčeka môžete použiť depilačný krém, ktorý sa odstraňuje špachtľou.
Foto: shutterstock/rabany sebastien
Depilačný krém si môžete vyrobiť aj sami doma len z dvoch ingrediencií.
Zloženie:
1 lyžička sódy
¾ šálky akéhokoľvek oleja, ktorý zostáva pri izbovej teplote tuhý, teda kokosový, jojobový, bambucké alebo kakaové maslo
Spôsob prípravy:
V malej miske rozpustite olej podľa vlastného výberu.
Do rozpusteného oleja pridajte sódu bikarbónu a dôkladne premiešajte.
Odstavte, kým olej opäť nezostane tuhý.
Vyšľahajte mixérom do hladka.
Preneste do uzavretej sklenenej nádoby. Uchovávajte v chladničke a spotrebujte do troch mesiacov od prípravy.
Krém na odstránenie chĺpkov by sa nemal používať na poškodenú alebo podráždenú pokožku. Pred použitím kozmetického prípravku sa odporúča vykonať alergický test na malom kúsku pokožky.
Depilačný krém si môžete vyrobiť aj sami doma. Stačí vám na to kokosový olej a sóda bikarbóna.
Foto: shutterstock/Inna Dodor
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Holenie už nebude trápením. Budete ju používať navždy
The post Pripravte si len dve ingrediencie. Vaše nohy vám budú kolegovia v práci závidieť appeared first on Vášeň v tebe.