26.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Orest lyzhechka).
Považuje sa za jedno z najzdravších ovocí na svete. Málokto vie, že rastie aj na Slovensku a je bohatý na látky prospešné pre naše zdravie a krásu. To je jeden z dôvodov, prečo sa oplatí siahnuť po rakytníku.
Rakytník rešetliakový je skutočný elixír zdravia a krásy. Je tiež cenným zdrojom dôležitého vitamínu.
Foto: shutterstock/Orest lyzhechka
Málo známy, ale bohatý na cenné vlastnosti. Rakytník rešetliakový je skutočný elixír zdravia a liek na niektoré ochorenia.
Najzdravšie ovocie na svete? Je to vďaka vysokému obsahu vitamínu C. Obsahuje viac vitamínu C ako náš obľúbený citrón.
Rakytník sa často používa na konzervovanie, napríklad do džemov alebo zaváranín. Vďaka svojim cenným vlastnostiam sa používa aj v kozmetickom alebo farmaceutickom priemysle.
Rakytník rešetliakový je pomerne neznáma rastlina. Je to škoda, pretože sa považuje za jedno z najzdravších ovocí na svete. Na Slovensku je pomerne rozšírené a zvyčajne sa používa na výrobu džemov, marmelád a džúsov. Rakytník však nemá len kulinársky charakter – je aj skutočnou pokladnicou zložiek cenných pre zdravie a krásu.
Rakytník rešetliakový. Spoznáte ho podľa plodov
Rakytník rešetliakový je charakteristický svojím pomerne výrazným vzhľadom. Tento ker môže dorásť až do výšky piatich metrov a jeho „poznávacím znamením“ sú drobné guľovité plody oranžovej farby, ktoré rastú na stonkách rastliny. Samotné stonky majú ostré tŕne a úzke strieborno-zelené listy. Jeho biotopom sú morské pobrežia a údolia riek v Európe a Ázii.
Rakytník rešetliakový: vlastnosti
Rakytník rešetliakový je najcennejším zdrojom vitamínu C (popri šípkach). Má viac vitamínu C ako akékoľvek iné ovocie na svete – v 100 g sa ho nachádza 300 až 250 mg. Obsah je ovplyvnený odrodou, podmienkami pestovania alebo dĺžkou vegetačného obdobia. Dôležité je, že rakytník si ho zachováva aj v prípravkoch. V rakytníku sa nachádza aj 190 bioaktívnych látok. Patria medzi ne:
vitamíny (C, A, E, F, K, P, B12),
aminokyseliny,
stopové prvky ako vápnik, kremík, železo, draslík,
lipidy,
mastné kyseliny,
antioxidanty a iné.
Najcennejšou surovinou, ktorá sa získava z rakytníka reštliakovitého je rakytníkový olej.
Foto: shutterstock/New Africa
Vo farmaceutickom, potravinárskom a kozmetickom priemysle sa najčastejšie používa rakytníkový olej. Okrem iného obsahuje kyselinu linolovú, olejovú, stearovú, arachidónovú, palmitovú a eikozénovú. Je tiež bohatý na fytosteroly, tokoferoly a karotenoidy. Sušené listy sú zase zdrojom sodíka, vápnika, draslíka, horčíka, kremíka, hliníka, mangánu, chrómu a zinku. Extrakt z tejto časti rakytníka sa využíva najmä vo farmaceutickom priemysle – vykazuje antibakteriálne, antivírusové alebo imunoregulačné vlastnosti.
Rakytník rešetliakový: liek na mnohé ochorenia
Rastlina posilňuje imunitu, srdce a podporuje činnosť čriev. Okrem toho môže chrániť pred chorobami súvisiacimi s obehovým systémom. Okrem toho môže byť rakytník cenným pomocníkom, ak bojujete s bolesťami hrdla a prechladnutím. Pomôže vám aj pri suchom kašli.
Rakytník rešetliakový, konkrétne odvar z plodov a listov, poskytne úľavu pri ochoreniach súvisiacich s reumou, prinesie úľavu od bolestí spôsobených zápalom. Je tiež liekom na choroby tráviaceho systému, zvýšenú hladinu cholesterolu, hemoroidy, hypertenziu alebo hepatitídu. Rakytníkový olej a plody sa používajú aj pri omrzlinách alebo popáleninách – látky obsiahnuté v plodoch majú regeneračný, protizápalový účinok a urýchľujú hojenie rán.
Rakytníkový olej má vyživujúci účinok na pokožku, znižuje výskyt vrások a navyše je skvelou ochranou proti slnečnému žiareniu. Okrem toho je rakytníkový olej dobrým zdrojom karotenoidov a flavonoidov, ktoré majú antibakteriálne alebo protizápalové účinky. Rakytník je vďaka bohatému obsahu uvedených vitamínov a mastných kyselín vynikajúci na regeneráciu a hydratáciu suchej a citlivej pokožky.
Rakytníkový čaj posilní imunitu pred chrípkovou sezónou
Foto: shutterstock/Demchyshyna Alina
Pravidelné používanie kozmetiky s rakytníkom pomáha obnoviť pružnosť pokožky. Je tiež zložkou vlasovej kozmetiky – posilňuje vlasy a dodáva im lesk a pružnosť.
Rakytník rešetliakový: kontraindikácie
Hoci je rakytník rešetliakový skutočným elixírom zdravia, samozrejme, existujú kontraindikácie jeho konzumácie alebo používania. Obzvlášť opatrní by mali byť tí, ktorí trpia obličkovými kameňmi, vredovou chorobou, ako aj zápalovými ochoreniami pečene, pankreasu alebo žlčníka. Rakytník rešetliakový môže tiež interagovať s niektorými liekmi, napr. liekmi na zníženie krvného tlaku alebo antikoagulanciami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zabudnete na tráviace problémy. Vypite pohár denne a vaša pečeň sa vám poďakuje
Kôstku vypľujte, ale ovocie jedzte. Vaše srdce a črevá budú pracovať ako dobre namazaný stroj
The post Rastie na Slovensku a považuje sa za najzdravšie ovocie na svete. Málokto vie, že je zdrojom cenného vitamínu appeared first on Vášeň v tebe.