29.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Roman Milavin).
Pestovanie rudbekií nie je najťažšie. Niekedy sa však na listoch objaví biely povlak. Je to varovný signál a oplatí sa okamžite konať. V opačnom prípade vám rastlina začne chradnúť pred očami. Čo robiť v takejto situácii? Ako môžete pomôcť rudbekii dostať sa späť do formy?
Rudbekia je nenáročná okrasná rastlina, ktorá sa ľahko pestuje. Čo máte robiť, ak sa na listoch objaví biely povlak?
Foto: shutterstock/Roman Milavin
Rudbekia sa pomerne často vyberá ako záhradná okrasná rastlina. Dorastá do výšky až 70 cm, má veľké žlté alebo jasne oranžové kvety s takmer čiernym stredom. Kvitne od konca júla do polovice novembra alebo do prvých mrazov.
Rudbekie sú rastliny z čeľade Asteraceae, ktoré pochádzajú zo Severnej Ameriky. Majú tuhé stonky, ktoré tvoria trsy. Rudbekie majú mnoho druhov – niektoré sú jednoročné alebo dvojročné, iné sú trvalky, ktoré môžu niekedy rásť aj niekoľko rokov na tom istom mieste. Jednoročné rudbekie sú napríklad rudbekie chlpaté, zatiaľ čo vytrvalé rudbekie sú napríklad rudbekie srstnaté alebo žiarivé. Je to predovšetkým okrasná rastlina s intenzívnou farbou, ktorá láka včely, motýle a iný hmyz. Používa sa aj do kytíc a z jej kvetov sa vyrábajú éterické oleje. Nemá veľké nároky a jej pestovanie nie je príliš zložité. Je dobrou voľbou pre ľudí, ktorí nemajú veľa času na záhradkárčenie s kvetmi a inými rastlinami.
Rudbekia sa najlepšie vysádza v blízkosti hyacintov, krokusov alebo tulipánov. Pri takejto kompozícii budú kvety kvitnúť jeden za druhým, čím sa záhradný kútik stane pútačom pohľadov s hýrením farieb v každom čase.
Rudbekia: požiadavky
Ideálna poloha pre rudbekiu? Rastlina najlepšie rastie na slnečnom a teplom mieste s vlhkou, úrodnou a priepustnou pôdou. Nemá rada sucho, preto by sa mala počas horúčav a v obdobiach bez dažďa hojne zalievať. Rudbekia je mrazuvzdorná, takže ju netreba na zimu prikrývať. Najlepšie je však prihnojiť ju minerálnym hnojivom pred nasadením nových púčikov a v lete.
Prerezávanie rudbekií. Nezmeškajte termín dôležitého ošetrenia
Rudbekia kvitne pomerne dlho – začína sa koncom júla a kvety môžete obdivovať v plnej kráse až do konca októbra. Keď odkvitnú, odstráňte ich, aby rastlina mohla vytvoriť nové púčiky.
Kedy prerezávať rudbekiu? Ošetrenie je najlepšie vykonať pred zimou. Musíte ho vykonať, keď odkvitne – v čase prvých mrazov musíte odrezať stonky nad zemou.
Nemá rada sucho, preto ju počas horúčav a v obdobiach bez dažďa hojne zalievajte.
Foto: shutterstock/Yala
Rudbekia vám chradne pred očami. Vidíte biely povlak na listoch? Okamžite konajte
Rudbekia je rastlina, ktorá je pomerne odolná voči škodcom a patogénom. Nanešťastie sa však aj ona niekedy stáva ich obeťou. Najčastejšie sú to slimáky, ktoré vytvárajú diery v okvetných lístkoch a listoch. V tomto prípade sa ich oplatí zbierať alebo nastražiť pasce. Ďalším škodcom sú roztočce, ktoré vysávajú šťavu z listov, takže sa na listovej čepeli začnú objavovať malé škvrny. Rudbekiu napádajú aj vošky, ktoré sa zameriavajú na mladé listy. Medovica, ktorú produkujú, sa objavuje na listoch a výhonkoch a spôsobuje deformáciu a odumieranie rudbekií.
Ďalším votrelcom je múčnatka. Vidíte biely povlak na listoch? Okamžite konajte. Pod názvom múčnatka sa skrýva celá skupina chorôb spôsobených hubami, ktoré infikujú nadzemné časti rastlín. Často si vyberajú jeden konkrétny druh rastliny. Môžu spôsobovať príznaky na listoch, stonkách, kvetoch a plodoch.
Tu sú tri kľúčové príznaky, podľa ktorých môžete zistiť, že rudbekia bola napadnutá múčnatkou. Ide o biely povlak mycélia na povrchu rastliny, vysychanie a žltnutie listov, ako aj ich zvlnenie. Ak sa včas nezareaguje, rastlina začne odumierať.
Ako bojovať proti múčnatke? Ak sa pleseň vyskytuje len v malom rozsahu, odporúča sa použiť biopreparáty. Na druhej strane, ak je múčnatka už pomerne rozšírená, je najlepšie siahnuť po chemických prípravkoch.
Ak sa však chcete zbaviť múčnatky prirodzeným spôsobom, môžete na tento účel použiť kvasnice. Pripravte si špeciálny postrek rozpustením 100 g čerstvých kvasníc v 10 litroch teplej vody. Týmto odvarom by sa mala rastlina postriekať. Má protiplesňový účinok a pomáha bojovať nielen proti múčnatke, ale aj proti chorobám, ako je pleseň sivá.
Biely povlak na listoch spôsobuje múčnatka.
Foto: shutterstock/Kyliki
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nádherná trvalka na slnečný záhon. Ako sa starať o rebríček, aby kvitol celé leto?
Zdobia záhradu až do jesene a sú ideálne na suché kytice. Ktorú odrodu si vybrať?
The post Rudbekia vám chradne pred očami. Vidíte biely povlak na listoch? Okamžite konajte appeared first on Vášeň v tebe.