Skip to content
Menu
Menu

Sadíte paradajky každý rok na to isté miesto? Pozrite sa, čo hovoria skúsení záhradkári

Prečítať článok

9.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/encierro).

Mnohí ľudia sadia paradajky každý rok na to isté miesto. Je to dobrý nápad? Stojí za to sa nad touto otázkou zamyslieť, pretože sa ukazuje, že striedanie môže výrazne ovplyvniť úrodu paradajok a každý chce, aby boli veľké a šťavnaté. Záhradkári sa vyjadrujú jasne.

Paradajky sa nesadia každý rok na to isté miesto. Ich polohu by sme mali meniť každé 2-3 roky.
Foto: shutterstock/encierro

Paradajky sa vyskytujú v mnohých domácich záhradách. V kuchyni ich používame na rôzne spôsoby a ich šťavnatá chuť poteší takmer každého. Čo môžete urobiť pre bohatú úrodu? Záhradkári radia, aby ste každý rok nesadili na to isté miesto. Namiesto toho odporúčajú striedanie plodín.

Prečo nesadiť paradajky na to isté miesto?

Paradajky sú jednoročné rastliny, ktoré vyžadujú správne množstvo živín. Ak ich sadíme každý rok na to isté miesto, pôda sa stáva neúrodnou a výsledkom je nízka úroda.

Paradajky sa tiež neoplatí sadiť na to isté miesto, pretože sú potom náchylnejšie na rôzne choroby a napadnutie škodcami, ktorí môžu prežiť zimu a napadnúť kríky v nasledujúcej sezóne.

Táto situácia zhoršuje štruktúru pôdy. Tá sa zhutňuje tým, že koreňový systém sa rozširuje na veľké plochy.

Striedajte plodiny a budete zbierať veľké a šťavnaté paradajky

Paradajky budú veľké a šťavnaté, ak použijeme metódu striedanie plodín.
Foto: shutterstock/Natalia Kokhanova

Striedanie plodín nie je nič iné ako zmena miesta výsadby. V prípade paradajok by sa malo uplatňovať každé 2 – 3 roky. Zlepšuje štruktúru pôdy a zabraňuje jej vyčerpaniu. Zároveň chránime kríky pred škodcami a chorobami. Ako teda vykonávať tento záhradníkmi odporúčaný postup?

V prvom rade si naplánujte výber vhodného miesta. Stojí za to zvážiť miesto, kde boli rastliny s inými požiadavkami ako paradajky.

Po výbere vhodného miesta potom pôdu pravidelne prihnojujte organickým hnojivom alebo kompostom. Týmto spôsobom obnovíme úrodnosť pôdy.

Kontrolujme tiež pH pôdy (musí byť v rozmedzí 6,0 až 6,8).

Pôdu môžeme dodatočne obohatiť dusíkom. Na tento účel vysadíme vedľa paradajok strukoviny.

Niekedy sa však stáva, že v malej záhrade nemáme možnosť uskutočniť striedanie. V takom prípade zvážte pestovanie rastlín v nádobách alebo medziplodiny.

TIP: Ak sa napríklad obávate napadnutia škodcami, vysadite bazalku alebo cesnak vedľa paradajok.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené

Ako strihať paradajky? Radšej buďte opatrní. Jedna chyba zničí celý krík

The post Sadíte paradajky každý rok na to isté miesto? Pozrite sa, čo hovoria skúsení záhradkári appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj