5.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Svetlyachock).
V posledných rokoch sme boli svedkami triumfálneho návratu mydla. Tradičné sivé mydlo už nie je len prežitkom minulosti a prírodné, krásne voňavé kocky sa stali kozmetickým hitom a čoraz častejšie sa darujú blízkym. Po dočasnej móde tekutých mydiel a micelárnych vôd uzavretých v plastových fľašiach opäť oceňujeme výhody tradičnej starostlivosti o pleť. Niet divu, dobre zvolené mydlo nám môže pomôcť v boji proti kožným problémom a navrátiť našej pleti zdravie a žiarivosť. Tu je šesť dôvodov, prečo by ste mali používať tradičné mydlo.
Prečo používať tradičné mydlo?
Foto: shutterstock/Svetlyachock
Menej znamená viac
Toto jednoduché pravidlo platí aj pre každodennú starostlivosť o pleť. Čistiaci gél, micelárna voda, tonikum, sérum, krém, pleťové mlieko, podkladová báza – to sú len niektoré z kozmetických prípravkov, ktoré si každý deň nanášame na tvár a telo. Väčšina z nich má dlhé, chemikáliami nabité zloženie, ktorému by sme sa mali vyhýbať – môže vysušovať pokožku, dráždiť ju a zhoršovať problémy, ako sú alergie a akné. Mydlo je zásadité, naša pokožka je kyslá. Mydlo v skutočnosti vysušuje pokožku, ktorá stráca vodu a my pociťujeme špecifický pocit „pnutia“.
Na tomto mieste však treba dodať, že mydlo pôsobí len na povrchu pokožky, pomáha zbaviť sa odumretej kože, ale nezasahuje do dermy. Kľúčom je správny výber kozmetického prípravku – olivové, marseillské alebo v Oriente obľúbené čierne mydlá pokožku jemne premastia a zvlhčia a po umytí stačí použiť tonikum na obnovenie jej správneho pH.
Účinné a úsporné
Mydlo sa môže úspešne stať symbolom minimalizmu, ktorý je dnes taký populárny. Je to mimoriadne účinná a lacná kozmetika, ktorá dlho vydrží a pomôže nám bojovať proti nadmernému konzumu. Tekutiny a gély v plastových fľašiach sa prekvapivo rýchlo minú a my sme nútení sledovať svoje kozmetické zásoby. Niekoľko kociek tradičného sivého mydla stojí pár Eur a na niekoľko týždňov môžeme zabudnúť na návštevu drogérie. Práve cena a účinnosť mydla spôsobili, že sa po mnohých rokoch zabudnutia triumfálne vrátilo do našich kúpeľní. Všetko nasvedčuje tomu, že tam zostane dlhšie.
Práve cena a účinnosť tradičného mydla spôsobili, že sa po mnohých rokoch zabudnutia triumfálne vrátilo do našich kúpeľní.
Foto: shutterstock/wasanajai shutterstock/kei907
Je to „nulový odpad“
Móde výrobkov a životného štýlu v súlade s koncepciou „nulového odpadu“ sa darí a naďalej naberá na sile. Menej obalov, menej plastov a menej odpadu znamená čistejšiu planétu, zdravších ľudí, bezpečnejšie zvieratá a šancu na lepší život pre budúce generácie. Ak je vám táto myšlienka blízka, nahraďte svoje telové mlieko alebo gél na tvár tradičným mydlom. Mydlá sú zvyčajne balené v papierových alebo kartónových škatuliach, takže nezaťažujú životné prostredie a sú vlajkovým produktom nulového odpadu. To dobre vedeli už naše babičky, ktoré sú dodnes fanúšičkami tradičných mydiel. Niet divu, babky sú kráľovnami nulového odpadu a oplatí sa od nich učiť.
Klasické mydlo neobsahuje konzervanty ani parabény, je odolné voči vysokým teplotám a možno ho doma úspešne skladovať až niekoľko rokov.
Foto: shutterstock.com/New Africa
Má dlhšiu trvanlivosť
Obľúbené gély na umývanie tváre a tela obsahujú vodu, ktorá bohužiaľ výrazne skracuje ich trvanlivosť. Na rozdiel od nich klasické mydlo neobsahuje konzervanty ani parabény, je odolné voči vysokým teplotám a možno ho doma úspešne skladovať až niekoľko rokov. Na internete totiž nájdete príbehy odvážlivcov, ktorí sa rozhodli otestovať mydlá staré aj niekoľko desiatok rokov! Ako správne tušíte, svoju úlohu úspešne splnili a podľa niektorých testerov penili ešte lepšie ako moderné, tekuté mydlá!
Výber je závratný
Už dávno si nemusíme vyberať medzi tromi bielymi kockami so základnými ingredienciami, pretože výber mydiel je závratný. Rastie aj počet malých mydliarni, kde sa ručne vyrábajú mydlá, ktoré obsahujú kokosový, ricínový a mandľový olej, kakaové maslo, bylinky a rôzne druhy ílu. V závislosti od potrieb pokožky sa môžeme rozhodnúť pre hydratačné, regeneračné, detoxikačné alebo „peelingové“ mydlo.
Do samostatnej kategórie patria antibakteriálne a sírové mydlá, ktoré sa odporúčajú na aknóznu, zmiešanú a nečistú pleť. Oplatí sa siahnuť aj po draselnom mydle, ktoré sa odporúča na pokožku so sklonom k akné a podráždeniu a je skvelé aj na vlasy. Sýrske mydlo Aleppo má silný protiplesňový účinok a mydlo s nanostriebrom zvyšuje účinok antivírusových látok a odporúča sa najmä na hygienu rúk. Teraz, v čase pandémií a chorôb, by sme ho mali mať doma všetci.
Oplatí sa siahnuť aj po draselnom mydle, ktoré sa odporúča na pokožku so sklonom k akné a podráždeniu a je skvelé aj na vlasy.
Foto: shutterstock/Elena_Baranova
Praktické a šikovné
Ťažko si predstaviť praktickejšiu a šikovnejšiu kozmetiku – toto mydlo sa zmestí aj do tej najmenšej batožiny a môžete si ho vziať so sebou kamkoľvek na svete. Ľahko sa prepravuje, nespôsobuje problémy pri letiskových kontrolách a nehrozí, že sa vyleje alebo zašpiní oblečenie či knihy. Už niekoľko rokov sú pomerne obľúbené aj šampóny v kocke – veľmi účinné, ekologické a praktické, o niekoľko rokov možno zosadia z trónu klasické tekuté šampóny. Kto vie, možno o chvíľu bude aj dokonalé mydlo na telo, tvár a vlasy v jednom?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V obchode nepreplácam, mydlo si vyrábam doma. Vydrží dlhšie a pokožka je hladká
Nazýva sa kozmetické zlato. Táto prísada do mydla vám pomôže rozlúčiť sa so suchou a sivou pokožkou
The post Šesť dôvodov, prečo používať mydlo appeared first on Vášeň v tebe.